پایتخت در حال انفجار؛ جمعیت تهران به ۱۴ میلیون نفر رسید

محسن پیرهادی گسترش جمعیت تهران را مسبب نرخ بالای طلاق، خودکشی، سرقت و اقدام به قتل دانست

انفجار جمعیت در تهران‌ــ عکس همشهری

محسن پیرهادی، رئیس فراکسیون مدیریت شهری مجلس شورای اسلامی، ادعا کرد بر اساس براوردها، جمعیت تهران در سال ۱۴۰۲ به بیش از ۱۴ میلیون نفر رسیده که دو برابر ظرفیت اسکان در این کلان‌شهر است.

پیرهادی روز یکشنبه ۱۶ مهرماه، به مناسبت روز و هفته تهران، به شرح مشکلات پایتخت پرداخت و گسترش جمعیت تهران را مسبب نرخ بالای طلاق، خودکشی، سرقت و اقدام به قتل دانست.

به گفته پیرهادی، افزایش نامتناسب جمعیت پایتخت با ظرفیت اصولی تعریف‌شده برای آن سبب شده است تا طبق بررسی‌های انجام‌شده، معضلاتی که شهروندان تهرانی با آن دست‌به‌گریبان‌اند، از ۳۶ مورد بگذرد.

رئیس فراکسیون مدیریت شهری مجلس شورای اسلامی مهاجرت معکوس به حاشیه شهر در پی گرانی مسکن، مشکلات اجتماعی و فرهنگی حاشیه‌نشینی، آلودگی هوا و سیستم حمل‌ونقل درون‌شهری فرسوده را پرتکرارترین موضوع‌هایی دانست که موجب اعتراض دائمی شهروندان تهرانی‌اند.

پیرهادی ادعای تبدیل تهران به شهری پیشرفته و هوشمند را غیرواقعی دانست و تاکید کرد: «رکود در حل مشکلات زیربنایی و اجتماعی و فرهنگی ما را در رسیدن به این ایده‌آل با تاخیر جدی مواجه کرده است.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

به گفته این نماینده مجلس، افت محسوس و تنزل شاخص کیفیت در تهران به طور مستقیم با میزان سرریزشدن جمعیت به این شهر در ارتباط است. بر اساس آمارهای ارائه‌شده، تهران به سبب تراکم جمعیت بالاترین نرخ تورم در بخش مسکن را دارد و نرخ مسکن در دو بخش خرید و اجاره در پایتخت طی بازه‌ای پنج‌ساله با تورمی ۱۰ برابری مواجه بوده است.

ترافیک پایتخت نیز به دلیل افزایش چشمگیر جمعیت، به معضلی حل‌نشدنی بدل شده است؛ به شکلی که در روزهای اخیر و با بازگشایی مدارس بار دیگر شدت ترافیک به قفل‌ شدن خیابان‌ها و اتوبان‌های شهری منجر شده تا تهران در آمار اتلاف وقت شهروندان در ترافیک رتبه‌ای بالا را داشته باشد. طبق بررسی‌های انجام‌‌شده، در سال ۱۴۰۰ روزانه به‌ طور میانگین ۳۱ دقیقه از وقت تهرانی‌ها در ترافیک تلف ‌می‌شود.

معضل بزرگ دیگری که تراکم جمعیت تهران به همراه داشته، تخریب منابع طبیعی به دلیل نیاز به ساخت‌وساز است که در سال‌های اخیر حتی به دل کوه‌ها نیز رسیده است. به گفته کارشناسان، در صورتی‌ که طی ساعات پایانی روز به کوه‌های حوالی تهران نگاه کنید، در دل کوه که منطقا باید محل گذر کوهنوردان باشد، چراغ‌هایی می‌بینید که نشان‌دهنده رشد غیرمنطقی ساخت‌وساز در کوه‌‌های اطراف این شهر است.

این مسئله سبب شده است دالان‌های تردد باد در تهران که به سبب روی کوهپایه واقع بودن آن‌، تنها تنفس‌گاه شهر محسوب می‌شوند، به‌مرور مسدود و به افزایش آلودگی هوا در پایتخت منجر شود. این دالان‌های گذر باد که از نظر منطقی نباید مانعی برابرشان باشد، به دلیل بلندمرتبه‌سازی‌ و ساخت‌وسازهای بی‌رویه ناشی از افزایش جمعیت عملا مسدود شده‌اند و در شکل‌گیری دائم پدیده وارونگی هوا در ماه‌های سرد سال در تهران و افزایش آلودگی هوا سهم بالایی دارند.

شهری که به سبب موقعیت جغرافیایی‌اش امکان توسعه‌ یافتن نداشت و نباید از حد مشخص جمعیتی عبور می کرد، این روزها در وضعیت انفجار است و به دلیل قرار گرفتن بر گسل‌های متعدد، بافت‌های فرسوده متراکم و ناهمسانی توزیع امکانات خدمات ایمنی در مناطق مختلف با کوچک‌ترین بحرانی می‌تواند به قتلگاه ساکنانش بدل شود.

همچنین با توجه‌ به اینکه سدهای حوالی تهران و ذخایر آبی آن برای چنین جمعیتی طراحی نشده‌اند، در حال حاضر مسئله توزیع آب و انرژی نیز به مشکلی بدل شده که اداره این شهر را بسیار مشکل و گاه ناممکن کرده است.

اگرچه مدیران عالی جمهوری اسلامی دهه‌ها است اعلام می‌کنند با ایده‌هایی مانند انتقال پایتخت، تشویق خروج شهروندان از شهر تهران و تقسیم تهران به دو استان مختلف، پایتخت را از زیر فشار تراکم جمعیتی نجات می‌دهند، در عمل الگوهای توسعه‌ای کشور سبب شده‌اند، تهران بیش‌ازپیش مرکز ثقل میل به مهاجرت داخل ایران باشد و حتی مهاجران دیگر کشورها هم به‌محض ورود به ایران تلاش کنند برای استقرار و زیستن در پایتخت راهی بیابند.