چهار شهروند افغانستان در پیشاور به اتهام عضویت در داعش و طراحی حملات تروریستی بازداشت شدند

اداره مبارزه با تروریسم پاکستان اعلام کرد اتباع افغانستان در طراحی حملات به اقلیت‌های مذهبی و نیروهای امنیتی در پیشاور دست داشته‌اند

پلیس پاکستان در محل انفجار در حیات‌آباد پیشاورــ  ABDUL MAJEED / AFP

اداره مبارزه با تروریسم پاکستان اعلام کرد روز سه‌شنبه چهار مهر (۲۶ سپتامبر) طی یک عملیات ضدتروریستی در شهر پیشاور پاکستان، چهار تروریست وابسته به داعش را بازداشت کرده است؛ این اداره بازداشت‌شدگان را اتباع افغانستان معرفی کرد.

به گزارش اداره مبارزه با تروریسم خیبرپختونخواه پاکستان، افراد بازداشت‌شده کسانی‌اند که حملاتی تروریستی علیه اقلیت‌های مذهبی و نیروهای امنیتی در شهر پیشاور را طراحی کرده بودند.

در ماه ژانویه سال جاری داعش مسئولیت یک حمله انتحاری به مسجد شیعیان در شهر پیشاور را برعهده گرفت. در آن حمله نزدیک به ۱۰۰ نمازگزار شیعه کشته شدند. 

نیروهای امنیتی پاکستان روز سه‌شنبه هم‌زمان با این عملیات، به مخفیگاه تروریست‌ها در نزدیکی مرز افغانستان در خیبرپختونخواه هم حمله کردند که در نتیجه آن، سه تن از جمله یک فرمانده تحریک طالبان پاکستان کشته شدند.

انورالحق کاکر، نخست‌وزیر دولت موقت پاکستان، روز دوشنبه در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که تروریست‌های تحریک طالبان پاکستان در خاک افغانستان مستقرند و از آنجا حملاتی علیه منافع پاکستان طراحی می‌کنند. او گفت که باید دید «آیا آن‌ها حمایت دولت [طالبان افغانستان] را دارند و این همه عمدی است یا خیر».

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

دولت پاکستان در دو سال گذشته و پس از سلطه طالبان بر افغانستان پیوسته خود را قربانی تروریسم در منطقه خوانده و مدعی شده است که تحریک طالبان پاکستان به عنوان یک گروه شبه‌نظامی دشمن دولت این کشور، از خاک افغانستان برای اجرای حملات تروریستی در پاکستان استفاده می‌کنند؛ ادعایی که طالبان افغانستان آن را شدیدا تکذیب کرده‌اند.

با این حال، حملات تحریک طالبان پاکستان پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان شدیدا افزایش یافته و نسبت به سال‌های گذشته چندین برابر شده است. به گزارش ارتش پاکستان، تنها در سال جاری میلادی، ۲۲۰ تن از نیروهای امنیتی این کشور در حملات تروریستی کشته شده‌اند.

از سوی دیگر نیروهای امنیتی پاکستان تاکنون بیشتر از ۱۰ فرمانده تحریک طالبان پاکستان را در داخل خاک افغانستان هدف قرار داده‌اند که این خود نشان‌دهنده حضور این گروه در داخل خاک افغانستان است.

اخیرا فشارهای دولت پاکستان بر طالبان افغانستان مبنی بر مهار طالبان پاکستانی سبب شد که تحریک طالبان پاکستان در مورد منع جذب سربازان افغان در صفوفشان و نیز تکذیب ادعای برنامه‌ریزی حملات علیه پاکستان از خاک افغانستان نامه‌هایی منتشر کند. با این حال، رابطه تحریک طالبان پاکستان با طالبان افغانستان از پیچیده‌ترین و عمیق‌ترین روابط است؛ زیرا در ۲۰ سال گذشته تحریک طالبان پاکستان میزبان طالبان افغانستان بودند و اکنون طالبان افغانستان به این گروه در خاک افغانستان پناه داده‌اند.

بیشتر از جهان