۸۷۵ هزار کودک در افغانستان سوءتغذیه دارند

۸۰ هزار کودک در هلمند و ۲۵ هزار کودک در ارزگان دچار سوءتغذیه حادند

یونیسف می‌گوید امسال به ۶۰ هزار کودک مبتلا به سوءتغذیه حاد کمک کرده است‌ــ Aziz Karimi/UNICEF

یک گزارش صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) نشان می‌دهد که به دلیل وضعیت اقتصادی بد افغانستان، حدود ۸۷۵ هزار کودک زیر پنج سال در این کشور دچار سوءتغذیه شدید و حادند و به درمان نیاز دارند. 

در عین حال، منابع آگاه در افغانستان در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی تایید کرده‌اند که بیش از ۱۰۰ هزار کودک مبتلا به سوءتغذیه تنها در ارزگان و هلمند، دو استان جنوبی افغانستان، شناسایی شده‌اند. 

به گفته منابع محلی در کادر بهداشت و درمان افغانستان، از ابتدای سال جاری تاکنون «۲۵ هزار کودک در ارزگان و ۸۰ هزار کودک در هلمند» به دلیل سوء‌تغذیه شدید در بیمارستان‌ بستری شده‌اند.

آمارهای بخش بهداشت و درمان افغانستان نشان می‌دهد که تقریبا از هر ۱۰ کودک زیر پنج سال در این دو استان، یک کودک سوءتغذیه دارد.

حمدالله روحانی، رئیس اداره صحت عامه (بهداشت و درمان) طالبان در استان ارزگان گفته شمار کودکان مبتلا به سوءتغذیه در ارزگان بالاتر از سایر مناطق افغانستان است. با این حال یونیسف با استناد به گزارش ماه اوت بانک جهانی در مورد وضعیت اقتصادی افغانستان اعلام کرده که نرخ تورم در این کشور در ماه ژوییه ۹.۱ درصد بوده که ۱۲.۶ درصد در آن کاهش مصرف مواد غذایی و پنج درصد بخش‌های غیرغذایی نقش داشته است.  

نتایج اولیه دور سوم بررسی نظارتی رفاه افغانستان که بانک جهانی انجام داده است، نشان می‌دهد حدود دوسوم خانواده‌های افغان در تامین معیشت با چالش‌های جدی مواجه‌اند. این بانک پیش‌بینی کرده است که کسری مصرف موادغذایی در افغانستان در ماه اکتبر افزایش یابد؛ زیرا ذخایر غذایی خانوارها در مناطق شمالی و کوهستانی کاهش می‌یابد. به گفته این بانک، محصولات نیمه دوم سال در افغانستان عمدتا برنج و ذرت است که به دلیل کمبود آب در مناطق شمالی، شمال شرقی و شرقی افغانستان کلا شرایط خوبی ندارند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

با وجود این، یونیسف می‌گوید با غربالگری بیش از ۱.۳ میلیون کودک دچار سوءتغذیه حاد در افغانستان، برای حدود ۶۰ هزار کودک مبتلا از طریق رسیدگی درمانی سیار و ثابت کمک کرده است. 

افزایش موارد اسهال شدید به دلیل کمبود آب بدن

آمارهای صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) نشان می‌دهد که از ماه ژانویه ۲۰۲۳، حدود ۱۵۲ هزار و ۱۹۸ موارد اسهال حاد به دلیل کمبود آب بدن در ۳۳۳ شهرستان افغانستان گزارش شده است. از این میان، حدود ۸۷ هزار و ۲۴۲ تن از مبتلایان (۵۷ درصد) کودک زیر پنج سال و ۷۵ هزار و ۷۴۷ (۵۰ درصد) زن بوده‌اند. 

بر اساس گزارش یونیسف، «منحنی اپیدمیولوژی» افغانستان روند افزایش موارد اسهال حاد را نشان می‌دهد. 

از سویی گزارش یونیسف در مورد شیوع تب کنگو در افغانستان هم نشان می‌دهد که این بیماری در سال ۲۰۲۳، جان نزدیک به ۱۰۰ تن را در افغانستان گرفته است. 

در این گزارش آمده است: «از ابتدای سال تاکنون، ۹۴۴ مورد مشکوک به تب خونریزی‌کننده کریمه کنگو گزارش شده که ۹۶ (۱۰.۱ درصد) موارد منجر به مرگ شده است. بیش از نیمی از تلفات تب کنگو از استان‌های کابل (۴۶ درصد) و بلخ (۱۴درصد) گزارش شده‌اند.»

گزارش یونیسیف نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۳، در مجموع ۸۴۴ نمونه مورد مشکوک تب کریمه کنگو آزمایش شده که از این تعداد، ۲۹۰ نمونه (۳۴.۴ درصد) مثبت بوده‌اند. 

هم‌زمان با تسلط طالبان بر افغانستان، کمک‌های بشردوستانه به افغانستان کاهش یافته است و از سوی دیگر طالبان با ایجاد محدودیت برای فعالیت نهادهای امدادی، مانع رسیدن کمک‌ها به نیازمندان شده‌اند. نهادهای امدادی بارها اعلام کرده‌اند که طالبان از کمک‌های بشردوستانه به افغانستان به نفع خود و برای تامین مالی نیروهای نظامی و ایجاد مدارس دینی استفاده می‌کنند.