خزانه‌داری آمریکا: یک شرکت خارجی ناقض تحریم ایران داوطلبانه غرامت می‌پردازد

شرکت تری‌ام در ۵۴ مورد، آشکارا تحریم‌های آمریکا علیه ایران را نقض کرده است

ساختمان شرکت چندملیتی تری‌ام (3M)‌ــ REUTERS/Nicholas Pfosi

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی ایالات متحده آمریکا هفته گذشته اعلام کرد که شرکت تری‌ام (3M) با پرداخت نزدیک به ۱۰ میلیون دلار برای حل‌وفصل پرونده نقض آشکار تحریم‌های ایران موافقت کرده است.

بنا به ادعای دفتر کنترل دارایی‌های خارجی ایالات متحده، یک آمریکایی شاغل در تری‌ام گلف، شرکت تابعه تری‌ام در دبی، مستقیم در این معامله دست داشته است.

به گزارش سی‌ان‌ان، گفته می‌شود تری‌ام در ۵۴ مورد، تحریم‌های دفتر کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا، یکی از نهادهای زیر نظر خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا، علیه ایران را نقض کرده است. این نهاد در راستای اهداف و سیاست‌های خارجی ایالات متحده تحریم‌های اقتصادی و بازرگانی علیه دولت‌ها، سازمان‌ها و افراد غیرآمریکایی اعمال می‌کند.

بنا به ادعای دفتر کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا، یکی از شرکت‌های تابعه تری‌ام در سوییس بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ آگاهانه و از طریق یک فروشنده آلمانی، ورق‌های بازتابی پلاک خودرو را به بنیاد تعاون ناجا (نیروی انتظامی جمهوری اسلامی) فروخته است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

این نهاد وابسته به خزانه‌داری آمریکا تاکید می‌کند که نیروهای نظامی و امنیتی جمهوری اسلامی به نقض حقوق بشر در ایران و سوریه متهم‌اند.

بر اساس گزارش دفتر کنترل دارایی‌های خارجی، تری‌ام‌ ایست، شرکت تابعه مستقر در سوییس، ۴۳ محموله به یک نمایندگی در آلمان فرستاده، در حالی که می‌دانسته است محصولات مذکور به یک نهاد ایرانی فروخته خواهد شد.

به گفته دفتر کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا، مدیران ارشد شرکت تابعه مستقر در دبی مقررات تحریم را نقض کرده‌اند و سایر کارمندان هم در این معاملات «بی‌پروا» ظاهر شده‌اند.

این نهاد می‌افزاید تری‌ام پس از آنکه متوجه شد مجوز فروش صادر نشده است، تخلفات را داوطلبانه افشا و در پی آن، کارکنان خاطی را اخراج یا توبیخ کرد.

تری‌ام در ماه ژوئن موافقت کرد برای تامین مالی سازمان‌های متولی تامین‌ آب سالم در ایالات متحده در یک بازه زمانی ۱۳ ساله تا سقف ۱۰.۳ میلیارد دلار بپردازد.

تری‌ام در دو دهه گذشته به دلیل تولید محصولات حاوی پلی فلوروآلکیل و مواد پرفلونوروآکیل با هزاران پرونده قضایی روبرو شده است. این مواد در صدها محصول خانگی یافت شده‌اند.

ایالات متحده آمریکا در سال‌های گذشته تحریم‌های گسترده‌ای را علیه افراد و نهادهای مرتبط با جمهوری اسلامی ایران در سراسر دنیا وضع کرده است. در آخرین مورد، واشنگتن هفته گذشته هفت فرد و چهار شرکت مرتبط با توسعه برنامه‌های پهپادی جمهوری اسلامی در ایران، ترکیه، چین و روسیه را تحریم کرد.