نگاهی به روابط هند و کانادا به روایت ارقام

در پی ترور یکی از رهبران سیک در ونکوور، تنش بین هند و کانادا بالا گرفته است

نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند، و جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، پیش از نشست رهبران گروه ۲۰، دهلی‌نو، ۹ سپتامبر ۲۰۲۳‌ـ Evan Vucci/AFP

در پی ترور یک رهبر سیک جدایی‌طلب در ژوئن سال جاری، تنش بین کانادا و هند بالا گرفته است.

به گزارش اسوشیتدپرس، جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، گفت کشورش در مورد ارتباط عوامل دولتی هند با ترور هاردیپ سینگ نیجار تحقیق می‌کند، اما هند این ادعاها را پوچ خواند.

هاردیپ سینگ نیجار در پارکینگ معبدش در شرق ونکوور به ضرب گلوله کشته شد. به گفته جاستین ترودو، دلایل معتبری وجود دارند که ممکن است دولت هند در این قتل نقش داشته باشد.

هند از مدت‌ها قبل از کانادا درخواست کرده بود با جنبش جدایی‌طلب سیک‌ها در این کشور برخورد کند. فعالیت این جنبش در هند ممنوع است اما بخش بزرگی از جمعیت سیک‌های ساکن خارج از کشور، از جمله در کانادا و بریتانیا، از آن حمایت می‌کنند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

آنچه در ادامه می‌آید نگاهی به روابط دو کشور به روایت ارقام است.

بنا بر آمار سرشماری سال ۲۰۲۱، کانادا حدود ۱.۴ میلیون هندی را در خود جای داده است که حدود ۳.۷ درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند.

بیش از ۷۷۰ هزار نفر مذهبشان را سیک اعلام کرده‌اند، که حدود ۲ درصد جمعیت کانادا است.

هند با یک میلیارد و ۴۲۵ میلیون نفر، پرجمعیت‌ترین کشور جهان است. هرچند اکثریت جمعیت ایالت پنجاب سیک است، سیک‌ها در مجموع جمعیت هند سهمی ۱.۷ درصدی دارند.

به گفته ژان پی‌یر گودبوت، سخنگوی امور جهانی کانادا، هند با رقم ۱۳.۷ میلیارد دلار، دهمین شریک تجاری بزرگ کانادا در سال ۲۰۲۲ بوده است. صادرات کانادا به هند در مجموع ۵.۳ میلیارد دلار بوده است که در رده نهم بیشترین صادرات این کشور قرار دارد.

اما در جریان نشست گروه ۲۰ در دهلی‌نو، برخورد ترودو با نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند، سرد بود. گفت‌و‌گوهای تجاری بین دو کشور متوقف شده و برنامه سفر هیئت تجاری کانادایی به هند لغو شده است.

از لحاظ سفر هوایی بین‌المللی، هندی‌ها در رده چهارم سفر به کانادا قرار دارند. در سال ۲۰۲۱، حدود ۸۹ هزار و ۵۰۰ گردشگر هندی به کانادا سفر کردند و در مجموع ۳.۴ میلیارد دلار خرج کردند. در همان سال، کانادایی‌هایی که به هند سفر کرده بودند ۹۳ میلیون دلار خرج کردند.

در نوامبر ۲۰۲۲، هند و کانادا توافق کردند که محدودیت تعداد پروازها بین دو کشور را بردارند، که تا پیش از آن به ۳۵ پرواز در هفته محدود بود.

بر اساس داده‌های امور مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا، از مجموع بیش از ۸۰۰ هزار دانشجوی خارجی که تا پایان سال ۲۰۲۲ در این کشور درس می‌خواندند، ۴۰ درصد آن‌ها هندی بودند.

بیشتر از جهان