ابراهیم رئیسی عازم نیویورک می‌شود، ایرانیان آماده تظاهرات علیه او

رئیسی در این سفر احتمالا با چهره‌های سیاسی تاثیرگذار دیدار و در نشست گفت‌وگوی بین ادیان و اندیشکده شورای روابط خارجی شرکت می‌کند

ابراهیم رئیسی، رئيس دولت سیزدهم جمهوری اسلامی ــ‌ خبرگزاری مهر

ابراهیم رئیسی، رئیس دولت سیزدهم جمهوری اسلامی ایران، یکشنبه شب عازم نیویورک می‌شود. او قرار است روز سه‌شنبه ۱۹ سپتامبر (۲۸ شهریور) در نشست دوم روز نخست مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کند.

به گزارش ایرنا، دیدار با سران کشورها و سخنرانی در جمع ایرانیان مقیم آمریکا از دیگر برنامه‌های ابراهیم رئيسی در این سفر سه‌روزه خواهد بود.

پیش‌تر، واشنگتن فری‌بیکن نوشته بود که ابراهیم رئیسی، در حاشیه این سفر، با برخی «چهره‌های سیاسی تاثیرگذار» پشت درهای بسته دیدار خواهد کرد. گفته می‌شود این نشست خصوصی که حضور در آن فقط با دعوت قبلی امکان‌پذیر است، عصر دوشنبه در هتل هیلتون میلنیوم نیویورک، در نزدیکی مقر سازمان ملل، برگزار خواهد شد. جزئیات مربوط به این رویداد و اینکه چه کسانی به آن دعوت شد‌ه‌اند یا در آن شرکت خواهند کرد، مشخص نیست.

این نشست یکی از دست‌کم سه رویداد خصوصی است که رئیسی قرار است در جریان سفر به نیویورک در آن‌ها شرکت کند. پیش از آن، رئیس دولت سیزدهم جمهوری اسلامی صبح دوشنبه در نشست «گفت‌وگوی بین ادیان» حضور خواهد یافت. روز سه‌شنبه نیز در نشستی به میزبانی اندیشکده «شورای روابط خارجی» شرکت می‌کند.

مخالفان حکومت جمهوری اسلامی از شورای روابط خارجی، یکی از تاثیرگذارترین مراکز سیاست خارجی واشنگتن، به دلیل این میزبانی انتقاد کرده‌اند.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه سابق آمریکا، با «غیر اخلاقی و ناشایست» خواندن اقدام این اندیشکده، گفت که ابراهیم رئیسی، «قصاب تهران»، که مسئول قتل هزاران ایرانی بی‌گناه بود، «نه‌تنها شهروندان کشورش را شخصا به وحشت انداخته است، بلکه از نیویورک نیز در راستای تلاش‌های مستمرش برای نابودی اسرائیل و کشتن آمریکایی‌ها از جمله مقام‌های دولت سابق استفاده خواهد کرد».

به گزارش واشنگتن فری‌بیکن، رویداد این اندیشکده چند روز پیش علنی شد؛ پس از آنکه رویا حکاکیان، نویسنده و گزارشگر مخالف جمهوری اسلامی، پاسخ منفی‌اش را به دعوت‌نامه‌ای که برای شرکت در این رویداد دریافت کرده بود، در توییتر منتشر کرد.

هم‌زمان، گروه‌های مختلف مخالف حکومت ایران در فراخوانی خواستار برگزاری تظاهراتی در اعتراض به حضور رئیسی در سازمان ملل، در برابر مقر این سازمان در نیویورک شدند.

ابراهیم رئیسی در حالی برای دومین بار عازم نیویورک می‌شود که نخستین سفر او به این شهر در سال ۲۰۲۲ برای سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک با حاشیه‌های زیادی همراه بود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

هم‌زمان با حضور او در نیویورک، شماری از زندانیان سابق در ایران و مخالفان حکومت علیه رئیسی به دادگاه فدرال نیویورک شکایت بردند. در زمان سخنرانی ابراهیم رئیسی در مجمع عمومی سازمان ملل هم گروه‌های سیاسی مخالف حکومت جمهوری اسلامی با برگزاری تجمع‌های اعتراضی مخالفتشان را با او و حاکمیت جمهوری اسلامی نشان دادند.

آن زمان، درست چند روز پس از جان باختن مهسا امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد جمهوری اسلامی، ابراهیم رئیسی در خلال سخنرانی‌اش در سازمان ملل متحد، بدون نام بردن از مهسا امینی، از «موضع‌گیری‌های متنوع و متعدد (بین‌المللی) در قبال یک رخداد در حال بررسی در جمهوری اسلامی ایران» انتقاد کرد و غرب را به دلیل «نقض حقوق زنان» آماج انتقاد قرار داد.