نگرانی رئیس‌جمهوری رومانی از گسترش حمله‌های روسیه در نزدیکی مرزها

رومانی عضو پیمان نظامی ناتو است و گسترش درگیری‌‌ها به مرزهای رومانی می‌تواند پیامدهای دامنه‌داری داشته باشد

کلاوس یوهانیس، رئیس‌جمهوری رومانی، ضمن ابراز نگرانی شدید از احتمال گسترش درگیری‌ نظامی بین روسیه و اوکراین به مرزهای کشورش تاکید کرد که تاکنون هیچ قطعه‌ای از تجهیزات نظامی یا پهپادهایی که ارتش روسیه علیه اوکراینی‌ها به‌کار گرفته، در داخل مرزهای رومانی پیدا نشده است.

روز دوشنبه مقام‌های اوکراینی اعلام کردند شماری از پهپادهای تهاجمی ساخت حکومت ایران که نیروهای روسیه علیه مواضع آن‌ها به‌کار می‌گیرند، در درون مرزهای رومانی سقوط کرده یا منفجر شده است. بخارست تاکنون تمامی این ادعاها را رد کرده است.

رومانی عضو پیمان نظامی ناتو است. بنابراین هرگونه تهاجم نظامی یا گسترش درگیری‌‌ها به مرزهای رومانی می‌تواند پیامدهای دامنه‌دار و خطرناکی داشته باشد. اوکراین در مرزهای جنوب غربی خود با رومانی همسایه است.

اوکراین، آمریکا و مقام‌های پیمان نظانی ناتو بارها روسیه را متهم کرده‌اند که با پهپادهای تهاجمی ساخت حکومت ایران زیرساخت‌های شهری و مراکز انرژی اوکراین را هدف قرار داده‌اند.

طبق قوانین بین‌المللی، حمله‌های عامدانه به مراکز غیرنظامی یا زیرساخت‌های شهری در زمره «جرایم جنگی» محسوب می‌شود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

مقام‌های دولتی در بخارست به‌شدت حمله‌های روسیه به زیرساخت‌های دانوب در جنوب اوکراین را محکوم کرده‌اند.

خبرگزاری فرانسه روز سه‌شنبه پنجم سپتامبر (۱۴ شهریور ۱۴۰۲)، در گزارشی به‌نقل از رئیس‌جمهوری رومانی نوشت: «البته که ما نگرانیم. چرا که حمله‌های روسیه در فاصله بسیار کمی از مرزهای رومانی صورت گرفته است.»

رئیس‌جمهوری رومانی که از یک پایگاه نظامی در مرکز این کشور صحبت می‌کرد، ضمن اشاره به حمله‌های هوایی گذشته، انجام حمله در ۸۰۰ متری مرزهای رومانی را تایید کرد.

پس از لغو توافق‌‌های صادرات غلات در ژوییه گذشته، حمله‌های هوایی روسیه به مناطق جنوبی اوکراین، در اودسا و میکولایف، افزایش یافته است. این مناطق در شمال دریای سیاه، فاصله کمی با مرزهای جنوبی رومانی دارند.

بیشتر از جهان