اظهار تاسف نتانیاهو از افشای دیدار پنهانی وزیران امور خارجه اسرائیل و لیبی

خبر دیدار پنهانی الی کوهن و نجلا منقوش اعتراض‌هایی در لیبی برانگیخت که به برکناری وزیر خارجه لیبی منجر شد

بنیامین نتانیاهو در دیدار هفتگی کابینه دولت در دفترش در اورشلیم، ۱۷ ژوییه ۲۰۲۳‌ـ Ohad Zwigenberg /AFP

به نظر می‌رسد بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، تقصیر افشای دیدار پنهانی با وزیر امور خارجه لیبی را که به واکنش شدید در طرابلس منجر شد، به گردن دیپلمات ارشد دولتش انداخته است.

به گزارش رویترز، دفتر الی کوهن، وزیر امور خارجه اسرائیل، روز ۲۶ اوت علنی اعلام کرد او با همتای لیبیایی‌اش، نجلا منقوش، در ایتالیا دیدار کرده است. این بیانیه اندکی پس از گزارش یک رسانه اسرائیلی در مورد این دیدار منتشر شد.

این خبر در لیبی، که اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد، اعتراض‌هایی برانگیخت و عبدالحمید الدبیبه، نخست‌وزیر این کشور، را وادار کرد منقوش را برکنار کند.

نتانیاهو در پاسخ به سوال در مورد افشای این خبر، به شبکه تلویزیونی ای‌ان‌تی۱ (ANT1) قبرس گفت: «من دستوری برای همه وزیران دولت صادر کرده‌ام که چنین دیدارهایی باید از پیش برای دفتر من توضیح داده شود، و بی‌تردید انتشار خبر آن باید از پیش به اطلاع دفتر من رسانده شود.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

به عقیده تحلیلگران، دبیبه و سایر رهبران لیبی در تلاش بودند با اسرائیل رابطه برقرار کنند، به امید اینکه آمریکا، که یکی از اولویت‌هایش عادی‌سازی روابط کشورهای عربی با اسرائیل است، از آن‌ها در بحبوحه شکاف‌های سیاسی داخلی لیبی حمایت کند.

اسرائیل نیز به نوبه خود مشتاق است پیگیر گفت‌و‌گوهای محتاطانه با شرکای احتمالی عرب و مسلمان باشد تا با آنها روابط کامل برقرار کند.

نتانیاهو در مصاحبه با شبکه تلویزیونی قبرس، دیدار کوهن و منقوش را مورد «استثنا» از قانون ذکرشده خواند.

در ۲۸ اوت، کوهن در واکنش به خشم عمومی، در پستی در رسانه‌های اجتماعی از عملکرد وزارتخانه‌اش دفاع کرد و نوشت وزارت امور خارجه «همیشه از طریق کانال‌های پنهان و آشکار و روش‌های محتاطانه کار کرده است تا روابط خارجی اسرائیل را تقویت کند».

بیشتر از جهان