سفیر پیشین ایران در کابل: مدارس سلفی و تکفیری در حال انتقال به افغانستان‌اند

ابوالفضل ظهره‌وند گفت که همه گروه‌های تروریستی در منطقه یک نمایندگی در افغانستان دارند

ابوالفضل ظهره‌وند در سال ۱۳۹۱ سفیر جمهوری اسلامی ایران در افغانستان بود - خبرگزاری دانشجو

پس از گذشت دو سال از تسلط طالبان بر افغانستان و پایان ماموریت آمریکا در این کشور، ابوالفضل ظهره‌وند، سفیر پیشین جمهوری اسلامی ایران در کابل، در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا گفت افغانستان در حال تبدیل شدن به یک سیاهچاله خطرناک در منطقه است.

ظهره‌وند مدعی شد که در حال حاضر حدود ۲۰ گروه تروریستی و بنیادگرای افراطی در افغانستان فعالیت دارند. او گفت: «در سطح منطقه هر جریانی که سلاح به دست دارد و به نوعی رادیکال محسوب می‌شود، یک شعبه خود را در افغانستان قرار داده است.» او افزود: «داده‌های موجود نشان می‌دهد برخی از مدارس سلفی و تکفیری در حال انتقال به افغانستان هستند و تمام مولفه‌ها گویای این است که این کشور در حال تبدیل شدن به یک سیاهچاله خطرناک است.»

پیش از این نیز وزیر خارجه ایران گفته بود که رهبران داعش از عراق و سوریه به افغانستان می‌آیند و گسترش فعالیت‌های گروه‌های تروریستی در افغانستان را برای منطقه خطرناک توصیف کرده بود. هرچند طالبان این ادعا را رد کردند و گفتند که ایران به‌جای مطرح کردن این ادعا، به فکر تامین امنیت مرزهای خود باشد، اما در آخرین مورد حمله به حرم شاهچراغ شیراز، مهاجم دستگیر‌شده اعتراف کرد که در افغانستان آموزش دیده است.

این مهاجم اهل تاجیکستان و وابسته به گروه داعش بود و به نقل از خبرگزاری ایسنا، به مدت سه ماه در افغانستان آموزش دیده بود و سپس او را به ایران فرستاده بودند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در همین حال، سفیر پیشین ایران در کابل افزود حاکمیت طالبان با گذشت دو سال همچنان در بحران نبود مشروعیت فرو رفته است و ادامه این روند می‌تواند «یک خیزش مردمی در افغانستان به راه بیندازد که بدون شک کابل را در بحرانی عمیق‌تر فرو می‌برد.»

این دیپلمات ایرانی با اشاره به بی‌سروسامانی دولت خودساخته طالبان و نرسیدن آنان به مشروعیت بین‌المللی، گفت آنچه در حال حاضر باید «زیر ذره‌بین گرفته شود، اظهارات زلمی خلیلزاد است.»

او به اظهارات قبلی خلیلزاد که طالبان را یک واقعیت موجود سیاسی در افغانستان خوانده بود و از سیاست‌مداران پیشین خواسته بود که به افغانستان بازگردند، اشاره کرد و گفت: «تمامی این اظهارات در حالی رخ داده است که ایالات متحده رسما حاضر به شناسایی طالبان نیست و فقط سناریوهای جدید را در دستور‌کار خود قرار داده است.»

ظهره‌وند مدعی شد که آمریکا حتی به دنبال آن است که نزاع و بحران را به داخل پاکستان هدایت کند. او خاطرنشان کرد: «با این تفاسیر باید گفت ایالات متحده در حال تزریق بحران به اسلام‌آباد برای پیش بردن بازی ژئوپلیتیکی خود است.»

ظهره‌وند در سال ۱۳۹۱ سفیر ایران در افغانستان بود و در آن زمان نیز با طرح پیمان امنیتی آمریکا با افغانستان مخالفت کرده و آن را برای منطقه خطرناک توصیف کرده بود.

بیشتر از جهان