باربی با فروش یک میلیارد دلاری تاریخ‌ساز شد

این فیلم در کشورهای بریتانیا، مکزیک و استرالیا در رتبه نخست فروش قرار گرفت

فیلم باربی به کارگردانی گرتا گرویگ در باکس‌آفیس جهان به فروش خیره‌کننده ۱.۰۳ میلیارد دلاری رسید- AFP

«باربی» همچنان بر پرده‌های سینما می‌درخشد و علاقه‌مندان به سینما برای تماشای این فیلم مقابل گیشه‌ها صف کشیده‌اند و سالن‌ سینما‌ها با سرعت چشمگیری پر و خالی می‌شوند. 

به گزارش سی‌ان‌ان و بنا بر اعلام رسمی شرکت توزیع فیلم وارنر برادرز، فیلم «باربی» به کارگردانی گرتا گرویگ، پس از تنها سه هفته اکران در سینماهای جهان به فروش خیره‌کننده ۱.۰۳ میلیارد دلاری در باکس‌آفیس (گیشه‌‌های‌) جهان رسید. به این ترتیب گرویگ اولین کارگردان زن سینما شد که فیلمش چنین رکورد فروشی ثبت کرده است.

با توجه به فراگیر شدن پدیده «باربنهایمر»، این عملکرد خوب «باربی» به عنوان نیمی از آن تکان‌دهنده نیست. باربی، این عروسک محبوب، به‌راستی روی دو پای خودش ایستاده و موفقیت بسیاری کسب کرده است.

پل درگرابدیان، یکی از تحلیلگران ارشد رسانه‌ای، می‌گوید: «من ۳۰ سال در این صنعت فعالیت داشتم، رقابت باربی و اوپنهایمر همان‌قدر که پیش‌بینی‌ناپذیر بود، بی‌سابقه هم بود.» به گفته او تنها ۵۰ فیلم در تاریخ، به مرز یک میلیارد دلار (بدون در نظر گرفتن تورم) فروش رسیده‌اند.

او در ادامه افزود که کارزار بازاریابی این فیلم ابتدا شکست آن را پیش‌بینی کرده بود اما وقتی مجموعه‌ای از اتفاق‌ها نام «باربنهایمر» را سر زبان‌ها انداخت، همه چیز خاص به نظر رسید.

باربنهایمر در واقع ترکیب نام دو فیلم «اوپنهایمر» و «باربی» است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

مارگوت رابی، بازیگر نقش اصلی فیلم و همچنین تهیه‌کننده فیلم، ماه گذشته در مصاحبه با نشریه «کلایدر»، پیشگویی‌اش از این فروش چشمگیر را که در جلسه‌ای در استودیو فیلم داشت، بازگو کرد. رابی گفت: «به همه گفتم که باربی یک میلیارد دلار درآمد خواهد داشت.»

پخش فیلم «باربی» در سراسر جهان را شرکت وارنر برادرز که متعلق به شرکت مادر سی‌ان‌ان یعنی بخش دیسکاوری وارنر برادرز است، بر عهده دارد.

موفقیت این فیلم به دلیل فروش بالای آن در برخی از بزرگ‌ترین بازارهای جهانی فیلم است. بنا به گزارش باکس‌آفیس (گیشه فروش) این فیلم در کشورهای بریتانیا، مکزیک و استرالیا در رتبه نخست فروش قرار گرفته است.

مایکل بری، مدیر مرکز مطالعات چین در مرکز یوسی‌ال‌ای، می‌گوید، باربی در دومین بازار بزرگ جهانی فیلم یعنی چین هم فروش خوبی داشت. در چین فیلم‌هایی مانند «تبدیل‌شوندگان» (Transformers) و «سریع و خشمگین» (Fast and Furious) و همچنین فیلم‌های ابرقهرمانی شرکت مارول در بین تماشاگران محبوبیت دارند. از آنجا که «باربی» برگرفته از یک عروسک است، به «تبدیل‌شوندگان» شباهت دارد اما در عین حال مشخصه‌ای نیست که نسل‌ جدید چین با آن بزرگ شده باشند. بنابراین «باربی» آن محبوبیتی را که بین نسل‌های آمریکایی دارد، در چین نداشته است.

او در ادامه افزود: «باربی همچنان در سراسر جهان نمادین است و همین سکوی محکمی برای جهش فیلم و تحسین بین‌المللی آن است. کودکان در صدها کشور با عروسک‌های باربی بزرگ شده‌اند. این فیلم با تحریک کردن احساسات علاقه‌مندان به باربی و کسانی که از باربی متفرند، بسیار هوشمندانه عمل کرده است. این فیلم بین کودکان که با چشمان ذوق‌زده به پرده سینماها خیره شده‌اند و بزرگسالان که تفسیر متفاوتی از آن دارند، پیوند برقرار کرده است. باربی سرشار از طنز و کنایه‌های جنسی و تمثیل است.»

بیشتر از فیلم