خیز بلند عربستان سعودی برای تبدیل شدن به قطب بازی‌های رایانه‌ای جهان

گروه ساوی گیمز، که متعلق به صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سعودی است، در نظر دارد ۳۹ میلیارد دلار در صنعت بازی‌های رایانه‌ای سرمایه‌گذاری کند

نشست «جهان آینده» بازی‌های رایانه‌ای بین‌المللی، ریاض، عربستان سعودی‌، ۷ سپتامبر ۲۰۲۲‌ـ FAYEZ NURELDINE/AFP 

به نظر می‌رسد عربستان سعودی که اکنون خانه جدید شماری از بزرگ‌ترین ستاره‌های فوتبال جهان است، به همین اکتفا نکرده و در تلاش است صنعت ۱۸۰ میلیارد دلاری بازی‌های ویدیویی را قبضه کند.

به گزارش اسوشیتدپرس، صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سعودی سپتامبر گذشته حدود ۴۰ میلیارد دلار در مجموعه تجاری جدیدی سرمایه‌گذاری کرد که قرار است این کشور را تا سال ۲۰۳۰، به قطب بازی‌های رایانه‌ای تبدیل کند.

در فوریه سال جاری، این صندوق بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار خارجی نینتندو شد و همین ماه، با جایزه بی‌سابقه ۴۵ میلیون دلاری، میزبان مسابقات بازی‌های رایانه‌ای گیمز۸ بود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

این اقدام‌ها عربستان سعودی را به بازیگری مهم در این صنعت تبدیل کرده است و در تحول سریع این کشور از شبه‌جزیره‌ای نفت‌خیز و مسلمان به مرکز ورزش و سرگرمی نقش دارد.

یوست ون درونن، استاد دانشگاه نیویورک که کتابی در مورد تجارت بازی‌های رایانه‌ای نوشته است، می‌گوید: «دوباره همان قضیه رومی‌ها و کولوسیوم است، و کشورهایی را در رده بالایی داریم که از ورزش برای نمایش قدرت و ثروتشان استفاده می‌کنند.»

گزارش‌ها حاکی از آن است که شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد ۳۷ ساله عربستان سعودی، خود نیز به بازی‌های رایانه‌ای علاقه‌مند است و این حوزه را در برنامه «چشم‌انداز ۲۰۳۰» گنجانده است. او در سپتامبر سال گذشته، هنگام اعلام تاسیس گروه ساوی گیمز، گفت: «ما پتانسیلی عظیم و دست‌نخورده در حوزه بازی‌ها و ورزش‌های رایانه‌ای داریم تا به اقتصادمان تنوع ببخشیم.»

گروه ساوی گیمز، که متعلق به صندوق ۷۰۰ میلیارد دلاری سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سعودی است، در نظر دارد ۳۹ میلیارد دلار در صنعت بازی‌های رایانه‌ای سرمایه‌گذاری کند. این گروه تجاری امیدوار است در هفت سال آینده، ۲۵۰ شرکت محلی و ۳۹ هزار شغل ایجاد کند.  

بازی‌های رایانه‌ای صنعتی عظیم و رو به رشد است. بر اساس تحقیق شرکت نیوزو، برآورد می‌شود حدود ۳.۲ میلیارد نفر در سراسر جهان از بازی‌های رایانه‌ای استفاده می‌کنند و این صنعت در سال ۲۰۲۲، حدود ۱۸۴.۴ میلیارد دلار درآمد داشته است. بنا بر گزارشی که در سال ۲۰۲۱ منتشر شد، درآمد بازی‌های رایانه‌ای به‌تنهایی از مجموع درآمد سینماهای جهان، پخش آنلاین و فروش آلبوم موسیقی، و پنج لیگ ورزشی پردرآمد جهان بیشتر است.

این صنعت میلیون‌ها طرفدار دارد. کریستوفر دیویدسون، کارشناس مسائل حوزه خلیج فارس در اندیشکده مرکز امور بین‌المللی اروپا، می‌گوید: «وقتی در ورزش‌های رایانه‌ای سرمایه‌گذاری می‌کنید، فرصت‌‌های دست‌اول برای تبلیغ تجاری پیدا می‌کنید و البته که کشورتان را به‌عنوان جایی خوشایند،  پیشرو، و جذاب برای تعطیلات معرفی می‌کنید.»

بیشتر از اقتصاد