دستور توقف حکم اعدام عباس دریس به اجرای احکام ماهشهر صادر شد

حکم اعدام عباس دریس به‌رغم ابهام و ایرادهای قانونی در دیوان عالی کشور تایید شده بود

حکم اعدام عباس دریس، از بازداشتی‌های آبان ۹۸، که گفته می‌شود تنها شاهد «کشتار نیزار» ماهشهر است، در دیوان عالی کشور متوقف شد. این خبر را فرشته تابانیان، وکیل مدافع عباس دریس، اعلام کرد و در توییتی نوشت که اعاده دادرسی موکلش در شعبه نهم دیوان عالی کشور ثبت شد.

به گفته این وکیل دادگستری، دستور توقف اجرای حکم به شعبه اول اجرای احکام ماهشهر ارسال شده است.

حکم اعدام عباس دریس تیر ۱۴۰۲ در شعبه ۳۹ دیوان عالی کشور تایید شد؛ در حالی‌ که به گواه فرشته تابانیان، ایرادهای قانونی داشت.

عباس دریس و برادرش محسن دریس حدود یک ماه پس از کشتار خونین ماهشهر در آبان ۹۸ دستگیر شدند. بر مبنای گزارش‌ منابع حقوق بشری، در جریان تیراندازی ماموران حکومتی به سوی مردم معترض که به «کشتار نیزار» معروف شد، دست‌کم ۱۰۰ نفر کشته شدند که یکی از جان‌باختگان رضا صیادی، فرمانده نیروهای یگان ویژه نیروی انتظامی، بود و قوه قضاییه عباس دریس را به قتل او متهم کرده است.

فرشته تابانیان پیش‌تر گفته بود بین محلی که رضا صیادی کشته شد و محلی که عباس دریس در لحظه تیراندازی ایستاده بود، فاصله قابل‌توجهی وجود دارد و با توجه به ضعف بینایی، او امکان شلیک و کشتن مقتول را نداشته است. همچنین گمانه‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه رضا صیادی در اثر تیراندازی اشتباه ماموران نیروی انتظامی کشته شده است.

نخستین جلسه دادگاه برادران دریس اردیبهشت ۱۴۰۱ به ریاست سیدمهران مهمان‌نواز بنا در زندان ماهشهر و دومین جلسه محاکمه آنان ۲۲ شهریور همان سال در شعبه اول دادگاه انقلاب ماهشهر برگزار شد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

دستگاه قضایی جمهوری اسلامی عباس دریس را به «محاربه و قدرت‌نمایی با اسلحه جنگی، اخلال در نظم عمومی و مشارکت در قتل یکی از نیروهای یگان ویژه نیروی انتظامی» متهم کرد. محسن دریس نیز به «محاربه و قدرت‌نمایی با سلاح جنگی و اخلال در نظم عمومی از طریق تیراندازی و حمل و نگهداری سلاح جنگی کلاش» متهم شد.

به‌رغم اینکه عباس دریس اتهام‌های انتسابی به خود را رد کرد، در شعبه اول دادگاه انقلاب ماهشهر به اعدام محکوم شد. دیوان عالی کشور نیز ابتدا این حکم را تایید کرد اما با تلاش وکلای مدافع، اعاده دادرسی عباس دریس در دیوان عالی کشور پذیرفته و این حکم متوقف شد.

عباس دریس متولد ۱۳۵۲ و پدر سه فرزند است. کفایه حزباوی، همسر عباس دریس، پس از مطلع شدن از احتمال صدور حکم اعدام برای همسرش به دلیل فشارهای روحی سکته مغزی کرد و درگذشت. از آن زمان تاکنون فرزندان دریس با خانواده پدری زندگی می‌کنند و گفته می‌شود که فرزند ۱۵ ساله‌ او برای کمک به تامین مخارج خانواده، در کنار تحصیل به کار زودهنگام نیز وادار شده است.

پسر بزرگ عباس دریس به‌تازگی در نامه‌ای از مردم خواست مانع اجرای حکم اعدام پدرش شوند. پیش‌ از آن هم سه فرزند او در پیامی ویدیویی خواستار توقف حکم اعدام پدرشان شده بودند.

طی روزهای اخیر شمار زیادی از کاربران رسانه‌های اجتماعی نیز با فراگیر کردن نام عباس دریس خواستار توقف حکم اعدام او شدند و تاکید کردند که جمهوری اسلامی قصد دارد تنها شاهد کشتار ماهشهر را از بین ببرد.