آیا بازیگران نیز به اعتصاب نویسندگان صنعت فیلمسازی آمریکا می‌پیوندند؟

تاثیر اعتصاب بازیگران می‌تواند از اعتصاب نویسندگان نیز بیشتر باشد و به توقف کامل بسیاری پروژه‌ها منجر ‌شود

اعتصاب نویسندگان هالیوود به دلیل دستمزد شروع شد- Frederic J. BROWN / AFP

صنعت فیلم و تلویزیون ایالات متحده آمریکا مدتی است با رویدادی بزرگ دست‌و‌پنجه نرم می‌کند: اعتصاب نویسندگانی که ستون فقرات این صنعت به حساب می‌آیند. در این اعتصاب که از دوم ماه مه سال جاری جریان دارد، بیش از ۱۱ هزار نویسنده شرکت دارند و اعتصاب‌شان باعث شده ساختِ چندین فیلم و پروژه تلویزیونی با توقف مواجه شود: از فصل جدید «چیزهای عجیب» گرفته تا نسخه جدیدی از «بازی تاج و تخت».‌ موضوع اصلی این اعتصاب، تغییراتی است که شرکت‌های پخش اینترنتی (استریمرها) وارد این صنعت کرده‌اند. 

با تمامی این اوصاف پرسش اصلی پیشِ روی اعتصاب‌کنندگان این است: آیا بازیگران نیز به این اعتصاب می‌پیوندند؟

قراردادهای اتحادیه بازیگران کمتر از یک هفته دیگر منقضی می‌شود و مدتی است که مذاکرات فشرده‌ای بین رهبران اتحادیه بازیگران و کارفرمایان این صنعت برقرار است. رهبران اتحادیه روز شنبه، ۲۴ ژوئن (سوم تیر)، اعلام کردند این مذاکرات «بسیار مفید» بوده‌ است. 

فرن درشر و دانکن کربتیری آیرلند، به ترتیب رئیس و مدیر اجرایی سراسری اتحادیه بازیگران، روز شنبه پیامی ویدیویی را به ۱۶۰ هزار عضو سازمان فرستادند و در بخشی از آن چنین گفتند: «[مذاکرات] دقیقا بر تمامی مسائل کلیدی‌ای متمرکز بود که گفتید برایتان از همه مهم‌ترند.»‌ درشر همچنین تاکید کرد: «ما با قدرت ایستاده‌ایم و به توافقی تاریخی خواهیم رسید.»

اتحادیه بازیگران از هفتم ژوئن مشغول مذاکره با «ائتلاف تهیه‌کنندگان فیلم و تلویزیون» بوده است که مشمول استودیوها و استریمرها می‌شود. رهبران این اتحادیه از اعتصاب همکاران نویسنده خود نیز پشتیبانی کرده‌‌اند. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

کربتیری آیرلند خطاب به بازیگران گفت:‌ «همه ما مدت‌ها است به سختی می‌کوشیم این مذاکرات را پیش ببریم و همچنان خوش‌بینیم که می‌توانیم استودیوها، شبکه‌ها و استریمرها را به جانب توافقی منصفانه سوق دهیم که به نقش شما در این صنعت احترام بگذارد.»

این پیام ویدیویی از سالنی در ستاد مرکزی «ائتلاف تهیه‌کنندگان» ضبط شده که در محله شرمن اوکز در لس‌آنجلس واقع است و مذاکرات در آنجا برگزار شده‌اند. اخیرا نزدیک به ۹۸ درصد اعضای اتحادیه بازیگران به اعتصاب احتمالی رای دادند. تاثیر اعتصاب بازیگران می‌تواند از اعتصاب نویسندگان نیز بیشتر باشد و به توقف کامل بسیاری پروژه‌ها منجر ‌شود.

اما از سوی دیگر، توافق میان بازیگران و تهیه‌کنندگان نیز می‌تواند بر نویسندگان فشار آورد که اعتصاب خود را خاتمه دهند. اتحادیه کارگردانان آمریکا هم اخیرا به توافقی با تهیه‌کنندگان رسیده است. اما رهبران اتحادیه‌ها تاکید کرده‌اند  مذاکرات هر صنف، مجزا از صنوف دیگر سینمایی است. 

بسیاری از بازیگران قویا از اعتصاب نویسندگان پشتیبانی کرده‌اند. خواسته‌های دو صنف، همچون بهبود حقوق و مزایا و مقابله با بدتر شدن شرایط کار در دوره عروج استریمرها، شباهت‌های بسیاری با یکدیگر دارد. آخرین باری که بازیگران دست به اعتصاب زدند، در سال ۲۰۰۰ و بر سر اختلافی مربوط به قراردادهای تجاری بود. آخرین اعتصاب بازیگران علیه استودیوها به بیش از ۴۰ سال پیش و سال ۱۹۸۰ بازمی‌گردد. 

اعتصاب نویسندگان تاثیرات مهمی بر جنبه‌های مختلف صنعت سینما گذاشته است. مثلا کنگره «کمیک‌استریپ» سن‌دیه‌گو که قرار است ماه آینده برگزار شود، شاهد غیبت شماری از استودیوهای بزرگ خواهد بود. به گزارش وبسایت سینمایی «ددلاین»، استودیوهای مارول، لوکاس، سونی و نتفلیکس، جزو شرکت‌هایی‌ به‌حساب می‌آیند که قصد دارند در این رویداد شرکت نکنند. در نتیجه، بسیاری از فیلم‌هایی که هواداران منتظر آن‌ها بوده‌اند، مثل «آهوسکا» از لوکاس و «ماموریت جن‌زده» از دیزنی، در این کنگره حضور نخواهند داشت. 

این اعتصاب باعث تنش‌هایی در هالیوود نیز شده است. پیش‌بینی می‌شود برخی طرفداران نویسندگان، پیام اتحادیه بازیگران را که لحنی مثبت دارد، نپسندند. با این حال، بسیاری از بازیگران قدم‌های مشخصی در دفاع از اعتصاب نویسندگان برداشته‌اند. مثلا درمونت مالرونی از قسمتی از برنامه تلویزیونی «ویو» خارج شد تا حمایت خود را نشان دهد. او گفت هدفش از این کار، جلب توجه به اعتصاب بوده است.  

از سوی دیگر، کیم کارداشیان اخیرا سر فیلمبرداری مجموعه تلویزیونی «داستان وحشت آمریکا» ظاهر شد و توییتی نیز در مورد حضورش در این مجموعه منتشر کرد. این کار باعث ناراحتی اتحادیه نویسندگان شده است که خواهان تعطیلی فیلمبرداری این مجموعه‌‌اند. یکی از نویسندگان در توییتر نوشت: «به عنوان کسی که در حال حاضر در مجموعه‌ای با فیلمنامه بازی می‌کند، شما باید در همبستگی با اتحادیه نویسندگان عمل کنید، چون بدون نویسندگان اصلا مجموعه‌ای نخواهد بود که کسی سر صحنه فیلمبردای‌اش حاضر شود»؛ کارداشیان ۴۲ ساله به اعتراض نویسندگان پاسخی نداده است.

بیشتر از فیلم