دادگاه مسکو حکم داد؛ روزنامه‌نگار آمریکایی دست‌کم تا سه ماه دیگر زندانی خواهد بود

مقامات ایالات متحده می‌گویند روزنامه‌نگار آمریکایی محبوس در مسکو بی‌گناه است و قصد مقام‌های روسیه از این گروگان‌گیری دریافت امتیازهای سیاسی از آمریکا است

ایوان گرشکویچ، خبرنگار  زندانی وال‌استریت‌ ژورنال در روسیه، در دادگاه مسکو حاضر شد - ap

دادگاه مسکو، روز پنجشنبه اول تیرماه، حکم داد که ایوان گرشکویچ، خبرنگار آمریکایی نشریه وال‌استریت ژورنال که در روسیه به اتهام جاسوسی بازداشت شده است، باید دست‌کم تا اواخر ماه اوت (اوایل شهریورماه) در زندان بماند و بدین‌ترتیب درخواست آمریکا برای آزادی فوری این روزنامه‌نگار رد می‌شود.

این شهروند آمریکایی ۳۱ ساله، اواخر ماه مارس و درحالی که برای تهیه گزارش برای نشریه خود در مسکو بود، دستگیر شد. وکلای گرشکویچ ماه گذشته میلادی به حکم دادگاه مسکو که گفته بود این روزنامه‌نگار باید تا ۳۰ اوت در بازداشت بماند، اعتراض کرده بودند.

وال‌استریت ژورنال تصویر تازه‌ای از خبرنگار خود را که با یک تی‌شرت مشکی و شلوار جین آبی در یک قفسه شیشه‌ای منتظر شروع جلسه دادگاه تجدیدنظر در مسکو است، منتشر کرد. در ادامه از خبرنگاران حاضر در دادگاه خواسته شد تا این محل را ترک کنند و روند رسیدگی پشت درهای بسته انجام شد.

پس از اتمام جلسه دادگاه، حکم قضات برای خبرنگاران در دو صفحه تلویزیون بزرگ در اتاقی جداگانه در دادگاه نمایش داده شد. گرشکویچ درحالی‌که منتظر قاضی بود، لبخند می‌زد و با والدینش که آنجا حضور داشتند صحبت می‌کرد.

لین تریسی، سفیر ایالات متحده در روسیه که در جلسه دادگاه حضور داشت، پس از اعلام نتیجه نهایی، رو به خبرنگاران گفت: «ایوان در این شرایط بسیار دشوار، همچنان قدرت و انعطاف‌پذیری قابل‌توجهی از خود نشان داد.»

لین تریسی گفت که از این حکم «بسیار ناامید» شده است و بار دیگر تاکید کرد: «گرشکویچ یک روزنامه‌نگار بی‌گناه است و اتهامات روسیه علیه او بی‌اساس است.»

سفیر ایالات متحده در روسیه گفت:‌ «این‌گونه دیپلماسی گروگان‌گیری، قابل‌قبول نیست و ما از فدراسیون روسیه می‌خواهیم تا فورا خبرنگارمان را آزاد کنند.»

ایوان گرشکویچ و وال‌استریت ژورنال، اتهام‌های دستگاه امنیتی روسیه و دادگاه مسکو علیه او را رد کرده‌اند و دولت ایالات متحده نیز اعلام کرد که گرشکویچ را به اشتباه بازداشت کرده‌اند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

گرشکویچ در شهر یکاترینبورگ روسیه بازداشت شد و مقام‌های قضایی و امنیتی روسیه تاکنون هیچ مدرک مستندی را که نشان دهد این خبرنگار در حال جاسوسی برای آمریکا بوده است ارائه نکرده‌اند.

گرشکویچ در زندان لفورتو روسیه در مسکو نگهداری می‌شود و این زندان به دلیل شرایط سخت، غیراستاندارد و طاقت‌فرسای آن‌ مشهور است.

لین تریسی در مسکو می‌گوید سفارت ایالات متحده از آخرین باری که گرشکویچ در ماه آوریل با او ملاقات کرده بود، سه بار از دسترسی کنسولی به خبرنگار آمریکایی محروم شده است.

از ‌سوی دیگر، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، امروز به خبرنگاران گفت که این وزار‌تخانه در حال بررسی درخواست جدید سفارت آمریکا برای ملاقات با ایوان گرشکویچ است.

مقام‌های ایالات متحده معتقدند که روزنامه‌نگار آمریکایی محبوس در مسکو بی‌گناه است و قصد مقام‌های روسیه از این «گروگان‌گیری» دریافت امتیازهای سیاسی از طرف آمریکایی است.

بیشتر از جهان