نوشیدن الکل، حتی به مقدار کم، خطر ابتلا به بیش از ۶۰ بیماری را افزایش می‌دهد

برخی از عادت‌های نوشیدن، مانند مصرف روزانه یا زیاده‌نوشی، این خطرها را افزایش می‌دهد

مقام‌های کانادایی اعلام کردند که هیچ مقدار الکل یا هیچ نوعی از آن برای سلامتی مفید نیست، حتی به مقدار کم- cottonbro studio/pexels

اگر جزو آن‌هایی هستید که دست‌کم آخر هفته لبی تر می‌کنند، پس شما هم زهرتان را خودتان انتخاب می‌کنید.

یافته‌های پژوهشی تازه‌ای‌ که روز پنجشنبه در نشریه نیچر مدیسین منتشر شد نشان می‌دهد نوشیدن الکل خطر ابتلا به بیش از ۶۰ بیماری را افزایش می‌دهد.

پژوهشگران دانشگاه آکسفورد اثر مصرف الکل روی مردان در چین را بررسی کردند و دریافتند حتی در افرادی که گاه به گاه الکل می‌نوشند، خطر بروز برخی از بیماری‌ها افزایش می‌یابد، از جمله بیش از ۳۰ بیماری که پیش‌تر تصور نمی‌شد به مصرف الکل ربطی داشته باشند.

بنا به گزارش نیویورک پست، پک کی ایم، نویسنده اصلی این گزارش تحقیقی و از پژوهشگران بهداشت جمعیت آکسفورد [بخشی از دانشگاه آکسفورد که در زمینه پژوهش و آموزش در حوزه سلامت جمعیت و همه‌گیرشناسی فعالیت می‌کند]، در بیانیه‌ای گفت: «مصرف الکل با طیف گسترده‌تری از بیماری‌ها، بیش از آنچه پیش‌تر مشخص شده بود، مرتبط است و یافته‌های ما نشان می‌دهد که این ارتباط‌ها احتمالا علت و معلولی است.»

پنجاه و یک هزار و دویست شرکت‌کننده از ۱۰ منطقه در سراسر چین برای این مطالعه انتخاب شدند که ۴۱ درصدشان مرد بودند.

سی‌وسه درصد از این مردان تایید کردند که دست‌کم هفته‌ای یک بار الکل می‌نوشند، در حالی که فقط ۲ درصد زنان گفتند به‌طور منظم مشروب می‌خورند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

نیویورک پست نوشت که در میان مردان مصرف‌کننده الکل، ۶۲ درصد گزارش کردند که روزانه مشروب می‌نوشند و ۳۷ درصد نیز گفتند که در دوره‌ای زیاده‌نوشی کرده‌اند.

این گروه پژوهشگر پس از ۱۲ سال پیگیری این افراد دریافتند که نوشیدن الکل با افزایش خطر ابتلا به ۶۱ بیماری برای مردان مرتبط است.

از این تعداد، ارتباط ۲۸ بیماری، از جمله سرطان مری و بیماری کبد و دیابت، پیش‌تر با مصرف الکل مشخص شده بود.

اما ارتباط ۳۳ مورد باقی‌مانده از بیماری‌ها با نوشیدن الکل، از جمله سرطان معده و ریه، زخم معده، و نقرس پیش‌تر ثابت نشده بود.

برخی از عادت‌های نوشیدن، مانند مصرف روزانه یا زیاده‌نوشی، این خطرها را افزایش می‌دهد.

آیونا میلوود، نویسنده ارشد این مطالعه و استادیار بهداشت جمعیت آکسفورد، گفت: «واضح است که اعتیاد به الکل هم در چین و هم در سراسر جهان یکی از مهم‌ترین عوامل خطر برای سلامتی است.»

مصرف الکل- حتی در حد تعادل- به پیامدهایی از جمله سرطان‌های خاص و حتی مرگ زودهنگام می‌انجامد. با این حال، تخمین می‌زنند که ۶۳ درصد آمریکایی‌ها همچنان به نوشیدن نوشابه‌های الکلی ادامه دهند.

در ماه ژانویه، مرکز کانادایی مصرف مواد و اعتیاد رهنمودهای بهداشتی ‌روزآمدشده‌ای درباره نوشیدن الکل منتشر کرد.

باوجود باوری قدیمی که نوشیدن یک لیوان شراب را کلید طول عمر می‌داند، مقام‌های کانادایی گزارش دادند که «هیچ مقدار الکل یا هیچ نوعی از آن برای سلامتی مفید نیست، حتی به مقدار کم.»

بیشتر از بهداشت و درمان