بحران کم‌آبی در یزد؛ عمق چاه‌ها به بیش از ۱۲۰ متر رسید

تمام شهرهای استان یزد با مشکل تامین آب مواجه‌اند و اینک به بیش از ۳۰۰ روستا با تانکر آبرسانی می‌شود

ایران با کمبود شدید منابع آبی مواجه است -- تسنیم

یک نماینده مجلس ایران مدعی شد به‌دلیل کمبود شدید آب، عمق چاه‌هایی که آب را به شبکه آ‌برسانی استان یزد تزریق می‌کنند، از ۱۲۰ متر هم بیشتر شده است.   

محمد صالح جوکار، نماینده مجلس شورای اسلامی، در مصاحبه با ایلنا هشدار داد با این عمق چاه‌ها، در صورت بارندگی نیز کمبود آب‌های زیرزمینی جبران نمی‌شود.     

او گفت سطح آب‌های زیرزمینی در استان یزد سالانه ۴۰ الی ۵۰ سانتیمتر افت می‌کند. او در توصیف وضعیت حفر چاه‌های آب گفت: «بدنه زمین را با چاه‌های فراوانی که احداث کردیم، سوراخ سوراخ کرده‌ایم و عاقبت هم نمی‌توانیم تامین‌کننده نیاز آبی و شرب استان باشیم.»    

محمد صالح جوکار گفت در مقطع کنونی، در یکی از شهرهای استان یزد، ۳۰۰ لیتر بر ثانیه کمبود آب مشاهده می‌شود و باید در راستای انتقال منابع پایدار آب به این استان اقدام شود.    

او انتقال آب از بستر دریا را برای تامین نیاز آبی بخش صنعت و معدن موثر می‌داند، چون  انتقال آب از مسافت دور و شیرین‌سازی آن برای شرب، به ‌دلیل هزینه بالا، مقرون‌به‌صرفه نیست.     

جوکار گفت: «اکنون برای تامین نیاز آبی اعتبار لازم تخصیص پیدا نمی‌کند و دچار گذشت زمان می‌شود، بنابراین پروژه‌ها متوقف مانده‌اند.»    

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

او همچنین با ابراز نگرانی از فرونشست زمین به ‌دلیل حفر چاه‌ها و پایین رفتن سطح آب، گفت: «فرونشست زمین در زمین‌های کشاورزی و جاده‌ها خسارت زیادی وارد کرده است، به طوری که خطوط ریلی، راه‌‌آهن و ساختمان‌ها و سازه‌های میراث فرهنگی و تاریخی نیز دچار آسیب شده‌اند.»   

این نماینده مجلس مدعی شد که تمام شهرهای استان یزد با مشکل تامین آب مواجه‌اند و اینک به بیش از ۳۰۰ روستا با تانکر آبرسانی می‌شود.  

ایران با بحران شدید آب دست‌و‌پنجه نرم می‌کند و چندین استان، از جمله سیستان و بلوچستان، با بیشترین سطح کمبود منابع آبی مواجه‌اند. افزایش حفر چاه‌ها و استفاده بی‌رویه از آب‌های شیرین، باعث شده است که بحران آب در کشور، روز به روز گسترده‌تر و شدیدتر شود. انتقادهای شدیدی به مسئولان حکومتی وارد است که برای مقابله با بحران کم‌آبی، به انجام اقداماتی موثر اقدام نکرده‌اند.     

بیم آن می‌رود که با بی‌توجهی و ندانم‌کاری مسئولان، بحران کم‌آبی ایران به مرحله خطرناکی وارد شود و زندگی و سلامت میلیون‌ها شهروند را با مشکل جدی مواجه کند. درخواست و هشدارهای جمهوری اسلامی ایران به مقام‌های حکومت طالبان در افغانستان هم تاکنون کارساز نبوده است و طالبان نپذیرفته‌اند که بر اساس خواست تهران، حقابه ایران را از رود هیرمند تامین کنند.