آتش‌بس سودان درگیری‌ها را کم کرد، اما به هدف اصلی خود نرسیده است

آتش‌بس هفت‌روزه، شامگاه روز دوشنبه به وقت محلی پایان می‌یابد

آتش‌بس کنونی که با وساطت و رایزنی‌های ایالات متحده و عربستان سعودی، از شامگاه دوشنبه اجرا شد-AFP

در حالی که هنوز دو روز به زمان پایان آتش‌بس یک هفته‌ای در سودان باقی مانده است، گزارش‌ منابع محلی و رسانه‌های بین‌‌المللی نشان می‌دهد هرچند این آتش‌بس تا اندازه زیادی از دامنه خشونت‌ها و درگیری‌های نظامی میان ارتش سودان و نیروهای وفادار به محمد حمدان دقلو کاسته است، اما نتوانست آن‌طور که از قبل پیش‌بینی می‌شد به هدف اصلی خود، در تامین کمک‌های بشردوستانه، به غیرنظامیان دست یابد.

خبرگزاری رویترز شامگاه شنبه ۲۷ ماه مه (ششم خردادماه ۱۴۰۲) در گزارشی به‌نقل از منابع خود نوشت: «شهر خارطوم، پایتخت سودان، روز شنبه با وجود درگیری‌های پراکنده در طول‌شب گذشته، به‌نسبت آرام بود. با این حال، هنوز کمک‌های بشردوستانه‌ وعده‌داده‌شده به میلیون‌ها نفری که در پایتخت گرفتار شده‌اند، ارائه نشده است.»

هدف اصلی آتش‌بس کنونی که با وساطت و رایزنی‌های ایالات متحده و عربستان سعودی، از شامگاه دوشنبه اجرا شد، کمک به غیرنظامیان عنوان شده است.

روز جمعه وزارت خارجه عربستان و آمریکا در یک بیانیه مشترک اعلام کردند طرفین درگیری‌‌های سودان، به‌طور نسبی به مفاد توافق آتس‌بس پایبند بوده‌اند، اما همچنان درگیری‌های پراکنده در مناطق مختلف گزارش می‌شود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

طرف‌های درگیر در سودان پیش‌تر هم در هفت نوبت اعلام آتش‌بس کرده بودند، اما این نخستین بار است که با مشارکت و میانجیگری عربستان سعودی و آمریکا یک آتش‌بس رسمی‌ امضا شده است.

آخرین برآوردهای منابع رویترز نشان می‌دهد از زمان شروع درگیری‌ها، دست‌کم ۷۳۰ غیرنظامی در شهر خارطوم و سایر مناطق سودان کشته شدند و بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن از مردم محلی، برای فرار از خشونت‌ها و درگیری‌ها نظامی، خانه و محل زندگی خود را ترک کرده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، صدها هزار تن از مردم سودان در حال حاضر به‌حداقل امکانات زندگی، از جمله آب آشامیدنی و غذای سالم، سوخت و خدمات درمانی دسترسی ندارد.

آتش‌بس هفت‌روزه فعلی، شامگاه روز دوشنبه به وقت محلی پایان می‌یابد. با این حال، دو طرف پذیرفته‌اند که با موافقت یکدیگر آتش‌بس می‌تواند تمدید شود.

 آمریکا، عربستان سعودی و جامعه بین‌الملل امیدوار است با تمدید آتش‌بس کنونی، امکان پیشبرد مذاکرات صلح میان طرف‌ها و ارائه کمک‌های فراگیر بشردوستانه فراهم شود.

بیشتر از جهان