درگیری بر سر مزارع تریاک در بدخشان چهار کشته و بیش از پنج زخمی به جا گذاشت

طالبان برای جلوگیری از شورش مردمی علیه این گروه، در شهرستان درایم ایست‌بازرسی ایجاد کرده‌اند

کشاورزان از طالبان خواستند هزینه خسارات وارده به مزارعشان را بپردازند- رسانه‌های اجتماعی

گزارش‌ها از شهرستان درایم در استان بدخشان واقع در شرق افغانستان حاکی از آن است که گروهی از سربازان طالبان روز پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت، در تلاش برای تخریب مزارع کوکنار در چند روستای این شهرستان، با کشاورزان و مردم محل درگیر شده‌اند. به گزارش منابع محلی، دست‌کم چهار کشاورز در نتیجه شلیک طالبان کشته و پنج تن هم زخمی شده‌اند. 

به گفته منابع محلی در شهرستان درایم،  گروهی از افراد طالبان بعدازظهر پنجشنبه به مزارع کوکنار در روستاهای یقین‌آباد، خیر بیگ، ترگنی و جنگل بیت شهرستان درایم هجوم بردند و تلاش کردند این مزارع را تخریب کنند. گفته می‌شود در نتیجه درگیری مردم محل و کشاورزان با افراد طالبان، یک تن از افراد طالبان نیز کشته و شماری هم زخمی شده‌اند. برخی منابع شمار زخمی‌ها را ۲۵ تن ذکر کرده‌اند. 

فیاض‌الدین غیاثی، یکی از شهروندان بدخشان، در توییتر نوشت: «جنگ تریاک در بدخشان که امان‌الدین (استاندار طالبان در بدخشان) آن را هدایت می‌کند، چهار کشته و ۱۰ زخمی به جا گذاشت.»

 تصویر منتشرشده از دفتر فرماندار درایم در رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که مردم سراسیمه به دفتر فرماندار هجوم آورده‌اند. منابع به ایندیپندنت فارسی گفتند که کشاورزان بابت تخریب مزارعشان خواستار دریافت خسارت بودند اما افراد طالبان با کشاورزان درگیر شدند و بعد مردم محلی نیز به این درگیری‌ها پیوستند. 

 

گفته می‌شود طالبان برای جلوگیری از افزایش تنش و آشوب در این شهرستان، در ورودی‎‌های شهرستان درایم چندین ایست‌بازرسی ایجاد کرده‌اند. در همین حال، اهالی شهرستان درایم با هجوم به دفتر فرماندار طالبان خواستار محاکمه عاملان قتل کشاورزان شده‌اند. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

برخورد طالبان با کشت کوکنار، برخوردی نظام‌مند و یکسان نیست و به نظر می‌رسد افراد طالبان فقط مزارع  کوکناری را که متعلق به افراد خودشان نیست یا پولی از قبل آن به طالبان نمی‌رسد، هدف قرار می‌دهند و برای تخریب آن‌ها اقدام می‌کنند و بقیه کشتزارهای کوکنار تحت کنترل طالبان همچنان پابرجا و برقرارند. 

گزارش دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرم سازمان ملل نشان می‌دهد که کشت کوکنار در افغانستان در سال ۲۰۲۲، نسبت به سال ۲۰۲۱ دست‌کم ۳۲ درصد افزایش یافته و محصول سال ۲۰۲۲ تریاک افغانستان سومین محصول بزرگ تریاک در جهان بوده است.

با اینکه رهبر طالبان آوریل ۲۰۲۲ دستور منع کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان را صادر کرد، گزارش دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرم سازمان ملل نشان می‌دهد از اوت ۲۰۲۱، یعنی پس از سلطه طالبان بر افغانستان، ۲۳۳ هزار هکتار زمین در افغانستان زیر کشت کوکنار رفته است. علاوه بر این، بهای مواد مخدر افغانستان نیز پس از این دستور رهبر طالبان بیش از ۵۰ درصد افزایش یافت.