پوتین: جهان در نقطه عطفی تعیین‌کننده قرار دارد و جنگ واقعی آغاز شده است

رئیس‌جمهوری اوکراین پیشنهاد کرده که مراسم روز پیروزی به جای نهم مه، یک روز زودتر برگزار شود

رئیس‌جمهوری روسیه در حال سخنرانی در مراسم رژه نظامی روز پیروزی در میدان سرخ مسکو ( نهم مه ۲۰۲۳) – AFP

روسیه «روز پیروزی» را در حالی جشن می‌گیرد که جنگ در اوکراین ادامه دارد، دیوان کیفری بین‌المللی حکم جلب او را صادر کرده است و حلقه تحریم‌های غرب علیه مسکو تنگ‌تر می‌شود.

جشن روز پیروزی به مناسبت سالگرد شکست آلمان نازی در جنگ جهانی دوم، روز سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت (نهم مه)، از ساعت ۱۰ بامداد به‌وقت محلی در میدان سرخ مسکو و با سخنرانی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، آغاز شد.

رژه «روز پیروزی» با حضور نیروهای مختلف نظامی برگزار شد و آخرین تجهیزات و تسلیحات ساخت روسیه ازجمله سامانه دفاع هوایی اس-۴۰۰ به نمایش درآمد.

یک هفته پس از آنکه مسکو کی‌یف را به حمله پهپادی با هدف آسیب زدن به ولادیمیر پوتین متهم کرد، این جشن در میان تدابیر شدید امنیتی برگزار شد. رئیس‌جمهوری روسیه که مسیر کرملین تا میدان سرخ را پیاده طی کرد، با استقبال گسترده نیروهای نظامی مواجه شد.

ولادیمیر پوتین گفت که جهان در «نقطه عطفی تعیین‌کننده» قرار گرفته و بار دیگر یک «جنگ واقعی» علیه سرزمین مادری (روسیه) در جریان است. رئیس‌جمهوری روسیه با اشاره به پیروزی اتحاد جماهیر شوروی در جنگ جهانی دوم بر آلمان نازی، افزود که غرب این پیروزی را فراموش کرده است.

پوتین در ادامه سخنرانی خود در میدان سرخ افزود که روسیه در انتظار «آینده‌ای صلح‌آمیز» است و سراسر کشور از آنچه روسیه «عملیات نظامی ویژه» در اوکراین می‌خواند، حمایت می‌کند.

دست‌کم شش رهبر جمهوری‌های تازه استقلال یافته شوروی سابق، ازجمله نخست‌وزیر ارمنستان و روسای جمهوری قزاقستان، ازبکستان، بلاروس در جشن «روز پیروزی» شرکت داشتند. در مقابل، هیچ‌یک از رهبران غربی در رژه روز پیروزی روسیه حضور نداشتند.

رئیس‌جمهوری روسیه همچنین با انتقاد از رهبران کشورهای غربی گفت در حالی‌که اوکراین به گروگانی برای کودتا و جاه‌طلبی‌های غرب تبدیل شده است، «نخبگان جهانگرای غربی» بذر روس‌هراسی و ملی‌گرایی تهاجمی را می‌کارند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

هم‌زمان با جشن روز پیروزی در مسکو، کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، می‌گوید روسیه بر نیروهای متخاصم، آنچه او «امپریالیست» خوانده، پیروز خواهد شد.

پس از حمله روسیه به اوکراین در سال گذشته، کره شمالی روابط نزدیک‌تری با کرملین برقرار کرده و حمایت خود را از الحاق بخش‌هایی از شرق اوکراین به روسیه اعلام کرده است. آنچه بیشتر اعضای سازمان ملل متحد غیرقانونی می‌دانند.

خبرگزاری دولتی کره شمالی در گزارشی به نامه کیم جونگ اون خطاب به پوتین استناد می‌کند که در آن نوشته است: «ما از صمیم قلب برای شما، ارتش و مردم روسیه به خاطر نبرد مقدس در حفاظت از صلح جهانی دعا می‌کنیم».

یک روز پیش از جشن پیروزی، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، پیشنهاد کرد که مراسم یادبود و پیروزی جنگ جهانی دوم که به روال معمول در روسیه روز نهم مه برگزار می‌شود، در هشتم ماه مه برگزار شود.

 رئیس‌جمهوری اوکراین در یک سخنرانی ویدیویی به مناسبت روز یادبود و پیروزی بر نازیسم در جنگ جهانی دوم، گفت که لایحه‌ای را به پارلمان کشورش ارائه کرده است که هشتم مه را رسما به‌عنوان «روز یادبود و پیروزی بر نازیسم در جنگ جهانی دوم» تعیین می‌کند. او همچنین افزود: «اجازه نخواهیم داد که پیروزی مشترک ائتلاف ملت‌های ضدهیتلر مصادره شود و اجازه نخواهیم داد این دروغ جا بیفتد که گویی پیروزی بدون مشارکت هیچ کشور یا ملتی اتفاق افتاده است».

زلنسکی حمله روسیه به اوکراین را با اهداف توسعه‌طلبانه هیتلر مقایسه کرد و افزود که هدف هر دو رژیم یکسان است؛ «بردگی یا ویرانی».

جشن روز پیروزی در روسیه در حالی برگزار شد که حملات هوایی ارتش و نیروهای نظامی وابسته به روسیه در اوکراین شدت یافته است.

بیشتر از جهان