ولیعهد عربستان سعودی با مشاوران امنیت ملی آمریکا، امارات و هند دیدار کرد

اکسیوس راه‌اندازی یک پروژه ریلی عظیم را دستورکار سفر سالیوان عنوان کرده بود

شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی-BANDAR AL-JALOUD / AFP / Saudi Royal Palace

شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی روز یکشنبه ۱۷ اردیبهشت‌ماه با جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، شاهزاده طحنون بن زاید آل نهیان، مشاور امنیت ملی امارات متحده عربی و آجیت دوال، همتای هندی آنها در جده ملاقات کرد.

به گزارش خبرگزاری دولتی عربستان سعودی، در این نشست که با حضور مقامات ارشد آمریکا از جمله سفیر آمریکا در عربستان برگزار شد درباره تقویت روابط به‌منظور ارتقا رشد و ثبات منطقه گفت‌و‌گو شد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

براساس این گزارش، روابط استراتژیک و چگونگی توسعه آن و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی برمبنای نگرانی‌های مشترک، از دیگر موضوعات مورد بحث در این نشست بوده است.

اکسیوس در آستانه سفر سالیوان به ریاض گزارش داده بود که او با دستور کار احداث یک پروژه ریلی عظیم به عربستان می‌رود.

به گزارش اکسیوس، این پروژه ریلی اسرائیل و عربستان و دیگر کشورهای متحد آمریکا در منطقه را به یکدیگر متصل می‌کند و هدف ایجاد ارتباط بین بنادر آنها با هند است.

این درحالی است که چین در دوره ریاست‌جمهوری جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا از فرصت روابط نه چندان گرم دولت او با ریاض برای نفوذ خود در منطقه و تقویت روابط با عربستان سعودی استفاده کرد.

توافق اخیر جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک نیز با میانجی‌گری چین انجام شد.

دو منبع آمریکایی به اکسیوس گفته‌اند که واشینگتن قصد دارد با این پروژه خط آهن با افزایش نفوذ چین در منطقه مقابله کند. برخی منابع اسرائیلی به اکسیوس گفتند که این پروژه از یک سال‌و‌نیم قبل با مشارکت آمریکا، اسرائیل، امارات متحده عربی و هند تحت عنوان «آی۲یو۲» در دست بررسی بوده است و اکنون عربستان نیز به آن افزوده می‌شود.

هنوز مقامات ریاض و واشینگتن به‌طور رسمی به این گزارش واکنش نشان نداده‌اند.

العربیه که هفته گذشته خبر سفر سالیوان به ریاض را رسانه‌ای کرده بود، در عین حال اعلام کرده است که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا نیز پس از سالیوان در سفری جداگانه به عربستان می‌رود. 

به باور بسیاری از کارشناسان، دولت بایدن می‌کوشد با اعزام عالی‌ترین مقامات خود به عربستان در جهت تقویت و بهبود روابط با ریاض گام بردارد.

بیشتر از جهان