آمریکا دو نهاد مستقر در چین را به اتهام همکاری با کارتل‌های مواد مخدر تحریم کرد

عرضه غیرقانونی فنتانیل در بازارهای آمریکا، سالانه به مرگ ده‌ها هزار نفر در این کشور می‌انجامد

فنتانیل یک شبه‌مرفین بسیار قوی‌تر از تریاک است که بر خلاف تریاک، پایه گیاهی ندارد - Handout / Alameda County Sheriff's Office / AFP

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز جمعه مجموعه تحریم‌هایی را علیه دو نهاد مستقر در چین وضع کرد. این دو نهاد فعال در چین متهم شده‌اند که مواد شیمیایی پیش‌‌ساخته‌ای را در اختیار چند کارتل مواد مخدر در مکزیک قرار داده‌اند.

به‌گزارش مقام‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا، کارتل‌‌های مواد مخدر در مکزیک از این مواد شیمیایی برای تولید غیرقانونی فنتانیل، برای عرضه در بازار مصرف مواد مخدر در آمریکا، استفاده می‌کنند.

خبرگزاری رویترز روز جمعه ۱۴ آوریل (۲۵ فروردین‌ماه) در گزارشی به‌نقل از مقام‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا نوشت: پنج شخص حقیقی هم در چین و گواتمالا به‌خاطر تولید غیرقانونی فنتانیل برای بازار مصرف مواد مخدر در آمریکا در فهرست تحریم‌های ایالات متحده قرار گرفتند.

فنتانیل یک شبه‌مرفین بسیار قوی‌تر از تریاک و هروئین است که بر خلاف تریاک، پایه گیاهی ندارد و از ترکیبات شیمیایی ساخته می‌شود.

این ماده شیمیایی کاربرد پزشکی دارد، اما به‌عنوان مواد مخدر نیز استفاده می‌شود و مایه سرخوشی مصرف‌کننده می‌شود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

مصرف کنترل‌نشده فنتانیل می‌‌‌تواند به از کار افتادن دستگاه تنفسی فرد و مرگ مصرف‌کننده بیانجامد.

برایان نلسون، معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی، روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد: تولید و عرضه غیرقانونی فنتانیل در بازارهای آمریکا، سالانه به مرگ ده‌ها هزار نفر در این کشور می‌انجامد.

بر اساس اعلام وزارت خزانه‌داری آمریکا، سه تن از کسانی که روز جمعه در فهرست تحریم‌های ایالات متحده قرار گرفته‌اند، در اوایل ماه جاری میلادی در یک دادگاه جنایی در منطقه نیویورک، به ورود غیرقانونی فنتانیل و پولشویی متهم شدند.

روز پنجشنبه، مقام‌های دولتی ایالات متحده و مکزیک توافق‌نامه‌ای برای تشدید اقدامات برای مبارزه با قاچاق و ورود غیرقانونی فنتانیل به ایالات متحده امضا کردند.

طی هفته‌های گذشته، هم آمریکا و هم مکزیک، از مقام‌های دولتی چین خواستند تا به‌منظور جلوگیری از نقل‌وانتقال مواد شیمیایی پیش‌‌ساخته‌ای که برای تولید فنتانیل کارایی دارند، اقدامات جدی‌تری را در دستور کار قرار دهند.

بیشتر از جهان