قیمت‌های نجومی اجاره‌ها در شمال ایران؛ ویلای استخردار شبی ۱۰۰ میلیون تومان

یک اجاره‌دهنده ویلا در چمخاله می‌گوید انواع مشروبات الکلی و مواد مخدر نیز با قیمت‌های نجومی در دسترس مسافران متمول است

ویلاهای شخصی در شمال ایران - فرارو

بررسی‌های ایندیپندنت فارسی و تماس با مشاوران املاک در استان‌های شمالی ایران در روز پنجم فروردین ۱۴۰۲ نشان می‌دهد که مبلغ اجاره ویلاها در این مناطق طی روزهای نوروزی، به اعدادی سرسام‌آور و نجومی رسیده است.

هرساله با هجوم مسافران نوروزی به سه استان شمالی و جنگلی در حاشیه دریای خزر و بیشتر بودن میزان تقاضا نسبت به عرضه،  قیمت اجاره ویلاها و منازل با رشدی قابل‌توجه مواجه می‌شود، اما به نظر می‌رسد در سال جاری افزایش شدید قیمت دلار که در مرز ۵۲ هزار تومان قرار دارد و روی قیمت بسیاری از کالاها تاثیر گذاشته‌، نرخ اجاره مسکن و ویلا را نیز بی‌نصیب نگذاشته است و اجاره‌ها ناگهان چندبرابر شده‌اند.

همچنین افزایش قیمت دلار موجب شده است تا بسیاری از شهروندانی که در سال‌های قبل به کشورهایی همچون امارات، ترکیه و ارمنستان سفر می‌کردند، امسال راهی مناطق توریستی و شمالی ایران شوند و حجم مسافران نوروزی در این مناطق نسبت به سال‌های گذشته افزایش یابد.

یک مشاور املاک در شهر بابلسر و شهرک ساحلی دریاکنار در استان مازندران، به ایندیپندنت فارسی می‌گوید: «ویلای شیک با امکانات کامل مانند استخر، جکوزی و میز بیلیارد که سال قبل در بهترین حالت شبی ۲۰ میلیون تومان اجاره داده می‌شد، حالا در دریاکنار یا شهرک خانه‌دریا برای هر ۲۴ ساعت تا ۱۰۰ میلیون تومان اجاره داده می‌شود. درست است که اکثر مردم در چندسال اخیر فقیرتر شده‌اند، اما آن جمعیت حداقلی که پولدار بودند، با چندبرابر شدن قیمت تمام کالاها، پولدارتر شده‌اند و دیگر ارقام ۱۰۰ میلیون و ۲۰۰ میلیون تومان برایشان پول خرد محسوب می‌شود. درحال حاضر حتی یک ویلای خالی در دریاکنار وجود ندارد و همه اجاره شده‌اند.»

در حالی که تا اسفندماه ۱۴۰۱ در استان گیلان و منطقه توریستی چمخاله، نرخ اجاره یک ویلای ۲۵۰ متری و سه خوابه برای یک روز ۱۰ میلیون تومان بود، همان ویلا حالا در ایام نوروز بین ۷۰ تا ۹۰ میلیون تومان قیمت دارد و دو خانواده در آن سکونت دارند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

یک اجاره‌دهنده ویلا در این منطقه، در گفت‌وگو با ایندیپندنت فارسی می‌گوید: «همین امروز یک ویلای استخردار و سه خوابه را در چمخاله برای هر شب ۸۰ میلیون تومان اجاره دادم. هتل‌ها و پلاژهای رسمی و ثبت‌شده مجبورند برای اجاره دادن اتاق و سوئیت از مسافران شناسنامه بگیرند و به افرادی که نسبت فامیلی نداشته باشند اتاق نمی‌دهند، اما این محدودیت برای ویلاهای شخصی وجود ندارد و به همین دلیل دخترها و پسرها یا زنان و مردان مجرد بیشتر علاقه‌مند به اجاره ویلا هستند. من فقط با پیدا کردن مشتری، پورسانت دریافت می‌کنم و ویلا متعلق به افرادی غیربومی است که هم‌زمان با افزایش قیمت املاکشان، با اجاره دادن آن‌ها در نوروز پولدارتر می‌شوند.»

این شهروند گیلانی همچنین درباره وجود مشروبات الکلی و مواد مخدری مانند ماریجوانا -که مصرف و نگهداری آن طبق قوانین جمهوری اسلامی با مجازات زندان و شلاق همراه است- در مناطق تفریحی این استان گفت ویسکی، ودکا، آبجو، ماریجوانا و عرق کشمش محلی به‌وفور با قیمت‌های مختلف در دسترس مسافران است و کسانی که ویلاها را اجاره می‌دهند، به‌طور معمول وظیفه تهیه مشروبات الکلی و مواد مخدر برای مسافران را نیز بر عهده می‌گیرند.

محمدرضا گفت: «اکثر مسافران گیلان و مازندران در شب‌های نوروز که از من و دوستانم ویلا اجاره می‌کنند، هرشب مست و چِت (اثر مصرف مخدر) هستند، چون دلخوشی و تفریح دیگری ندارند. به‌دلیل وجود ایست بازرسی‌های پلیس در جاده‌ها هم نمی‌توانند از تهران یا استان‌های دیگر با خودشان مشروب و گل (ماریجوانا) بیاورند و این‌ها را ما برایشان فراهم می‌کنیم. حالا در این شب‌ها هر شیشه ودکا و ویسکی اصل را پنج میلیون تومان، هر قوطی عرق کشمش را یک میلیون تومان و هر قوطی آبجوی توبورگ را ۵۰۰ هزار تومان می‌فروشیم و مشتری‌ها هم راضی هستند. گل هم گرمی ۵۰۰ هزار تومان شده است.»

این در حالی است که در یک سال گذشته خبرهای زیادی از جان باختن یا نابینا شدن شهروندان ایرانی بر اثر مصرف مشروبات الکلی تقلبی در ایران منتشر شده است. با وجود اجرای قوانین سخت‌گیرانه اسلامی در ایران، گزارش سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۹ نشان داد که ایران رتبه نهم مصرف الکل را میان ۱۸۹ کشور جهان دارد.

بررسی‌های دیگر ایندیپندنت فارسی از نرخ اجاره ویلاها در شهرهای توریستی و شمالی در ایران مانند رامسر، ماسال، رشت، لاهیجان، محمودآباد و متل‌قو طی ایام نوروز ۱۴۰۲ نشان می‌دهد که اجاره منزلی روستایی یا قدیمی نیز با عددی کمتر از ۱۰ میلیون تومان برای هر شبانه‌روز، میسر نیست و بسیاری از شهروندان محلی در این روزها با نقل‌مکان به منازل خویشاوندانشان و اجاره دادن منازل خود، به درآمدهای چشمگیری دست یافته‌اند.

بیشتر از اقتصاد