وزیر تحصیلات عالی طالبان: کشتنِ مخالفان واجب است

وزیر تحصیلات عالی طالبان: «هر کس در مقابل شما بایستد، جنگ کردن علیه این قسم افراد فرض است و کشتن آن‌ها به دلیل ایستادگی در مقابل نظام اسلامی، بر من و شما فرض است

ندا محمد ندیم، یکی از چهره‌های تندرو و نزدیک به ملا هیبت‌الله رهبر نامرئی، طالبان است- تلویزیون ملی افغانستان

ندا محمد ندیم، وزیر تحصیلات عالی طالبان، در جریان یک سخنرانی تاکید کرد که کشتن مخالفان حکومت طالبان «فرض» است و مانند نیروهای آمریکایی، باید علیه آنان نیز جنگید.

او در یک نوار ویدیویی به زبان پشتو که در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود، مخالفان طالبان را «باغی» خطاب می‌کند و ایستادگی علیه طالبان را «غیرشرعی» می‌داند.

او در این سخنرانی می‌گوید: «هر کس در مقابل شما بایستد، جنگ کردن علیه این قسم افراد فرض است و کشتن آن‌ها به دلیل ایستادگی در مقابل نظام اسلامی، بر من و شما فرض است. باغی است و اگر به خود نام مقاومت و خلافت می‌دهد، برای ما فرض است که مردم مظلوم و مسلمان افغانستان را از وجود آن‌ها خلاص کنیم.»

این مقام طالبان به نیروهای این گروه دستور می‌دهد که مانند زمانی که علیه نیروهای آمریکایی می‌جنگیدند، علیه مخالفان این گروه بجنگند. 

او می‌گوید: «بهترین شهید کسی است که به ‌دست خارجی کشته شود و بهترین غازی [جنگجوی راه خدا] کسی است که خارجی را بکشد. ما تجربه عملی هم در این بخش داریم و در میدان‌های زیادی با خوارج جنگیدیم.»

او در این ویدئو ادعا می‌کند مخالفان طالبان، می‌کوشند «بزرگان» این گروه را هدف بگیرند، و به زبان فارسی چنین می‌گوید: «بزرگانشان [مخالفان طالبان] می‌گویند که گپ به کلان‌های آن‌ها [طالبان] است و طالبانِ خرد [پایین‌رتبه] مردم خوبی‌اند. در امارت اسلامی همگی به سوی یک هدف روان‌اند و عالیرتبه و پایین‌رتبه در میان طالبان وجود ندارد و همگی قربانی داده‌اند.»

ندا محمد ندیم، از چهره‌های تندرو و نزدیک به ملا هیبت‌الله آخوندزاده، رهبر در سایه طالبان، است. او به ‌دلیل پایبندی به دیدگاه‌های افراطی، آموزش و حضور زنان و دختران را در دانشگاه‌ها ممنوع کرد. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

طالبان واژه «باغی» را برای خطاب به مخالفان خود به کار می‌برند تا به جنگیدن با آن‌ها مشروعیت دینی بدهند. 

بیش از یک سال و نیم است که طالبان بدون مشروعیت ملی و جهانی، بر افغانستان حکومت می‌کنند. «جبهه مقاومت ملی» به رهبری احمد مسعود و «جبهه آزادی» به رهبری یاسین ضیاء، رئیس ستاد ارتش در حکومت پیشین، به مقاومت مسلحانه علیه این گروه ادامه می‌دهند و طالبان به رغم تلاش زیاد، تاکنون نتوانسته‌اند این دو جریان مقاومت مسلحانه را سرکوب کنند. 

همزمان، شاخه خراسان دولت اسلامی (داعش) به حملات خود در افغانستان زیر سلطه‌ طالبان ادامه می‌دهد. داعش در حمله‌ای انتحاری روز پنجشنبه، ۱۸ اسفند (۹ مارس)، داوود مزمل، استاندار بلخ، را در دفتر کارش کشت. داوود مزمل، از فرماندهان قدرتمند طالبان و نزدیک به جمهوری اسلامی ایران بود. او هنگامی که استاندار طالبان در ننگرهار در شرق افغانستان بود، شمار زیادی از اعضای داعش را کشت. 

از سوی دیگر، گزارش‌های متعددی حاکی از آن است که طالبان، افرادی از نیروهای پیشین حکومت افغانستان یا برخی از آدم‌ربایان را به اتهام عضویت در مقاومت‌های مسلحانه یا گروه داعش، تیرباران کرده‌اند.