سیاست بازی های حزب الله، تشکیل دولت جدید لبنان را به تعویق می اندازد

موضع گیری حزب الله در مورد دولت جدید لبنان وابسته به تحولات عراق است

سعد حریری، نخست وزیر مستعفی لبنان. عکس از: رویترز (اندیپندنت عربی)

بیش از یک ماه از زمان کناره گیری سعد حریری، نخست وزیر مستعفی لبنان می گذرد، اما رهبران جناح های سیاسی در لبنان تا کنون نتوانسته اند در مورد سرنوشت دولت آینده و انتخاب یک چهره سیاسی برای تصدی سمت نخست وزیری در دولت موقت به توافق برسند. البته طبق قانون اساسی لبنان، نخستین گام پس از استعفای نخست وزیر، آغاز رایزنی ها برای تشکیل دولت بعدی است اما اکنون روند گفت و گو ها نیز با دشواری و بن بست رو به رو شده است.

پس از نشست های متعدد میان جنبش آزاد میهنی و حزب الله، میشل عون حدود 10 روز پیش اعلام کرد که مسئله ای تشکیل دولت جدید بایستی در اولویت قرار گیرد و دیگر با تأخیر و تعلل مواجه نشود، اما پس از این که حزب الله خواستار تأخیر تصمیم گیری در مورد دولت جدید شد، میشل عون سکوت اختیار کرده و دیگری برای تشکیل دولت، شتابزدگی از خود نشان نداد. البته هدف حزب الله از این تأخیر، تلاش برای رسیدن به توافقی با سعد حریری است تا این که فرد پیشنهاد شده برای تصدی سمت نخست وزیری، تهدیدی برای حزب الله نباشد.

سپس هنگامی که نام مهندس سمیر الخطیب به عنوان نامزد پیشنهادی برای تصدی سمت نخست وزیری  از سوی دو حزب شیعه مذهب (حزب الله و جنبش امل) مطرح شد و سعد حریری نیز ظاهرا با این اقدام ابراز موافقت کرده بود، جنبش آزاد میهنی خواستار تأخیر گفت و گو ها برای تشکیل دولت جدید لبنان شد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

از سوی دیگر، منابع ارشد سیاسی به اندیپندنت عربی گفتند پس از این که سمیر الخطیب موافقت بسیاری از جناح های سیاسی از جمله حزب الله را به دست آورده و از جانب ژنرال عباس ابراهیم، مدیر کل امنیت عمومی لبنان نیز مورد تأیید است، هواداران جنبش آزاد میهنی و افراد نزدیک به محور مقاومت، سعی دارند با راه اندازی تبلیغات مغرضانه در شبکه های اجتماعی، موافقت به دست آمده را آسیب پذیر کنند.

افزون بر آن، حزب الله و جنبش امل می خواهند دولت مستعفی لبنان به عنوان دولت موقت عمل کند اما سعد حریری تأکید دارد که بهتر است به جای فکر کردن در مورد دولت موقت، جناح های سیاسی در تلاش برای آغاز گفت و گو و رایزنی برای تشکیل دولت جدید لبنان باشند.

در همین حال، فراکسیون وفاداری به مقاومت (نمایندگان حزب الله در مجلس) روز پنج شنبه گذشته از دولت مستعفی لبنان خواستند تا با توجه به آشفتگی های اقتصادی روز افزون، امور دولت را به پیش برد و در برابر مردم، مسئولیت پذیر باشد.

علاوه بر آن، منابع آگاه می گویند هدف از فراخوان میشل عون برای برگزاری جلسه اقتصادی در کاخ ریاست جمهوری در روز جمعه گذشته، تلاشی در راستای فعال سازی دولت موقت است و جناح های سیاسی متحد با رئیس جمهور سعی دارند مسئله ای رایزنی برای تشکیل دولت جدید را در حاشیه قرار دهند. البته سعد حریری نیز با در نظر داشت همین موضوع، از اشتراک در این جلسه خودداری کرده است.

از سوی دیگر، تا هنوز شماری از رهبران حزب الله اصرار دارند که باید رهبری دولت جدید لبنان را سعد حریری به عهده داشته باشد، همچنان نبیه بری، رئیس مجلس نیز پافشاری بر بازگشت سعد حریری دارد، در حالی که پس از عدم موافقت حزب الله و جنبش امل برای پذیرش شروط مطرح شده، سعد حریری تأکید کرده است که به هیچ صورت آماده پذیرش سمت نخست وزیری در دولت جدید نیست.

در همین راستا، آگاهان سیاسی عقیده دارند که تغییر موضع گیری در مورد تشکیل دولت جدید لبنان، نشان می دهد که برخی از جناح های سیاسی سعی دارند وضعیت لبنان همچنان آشفته باقی بماند تا آن ها بتوانند از وخامت اوضاع بهره برداری کنند اما این که ملت در این میان چه رنجی را تحمل خواهد کرد، برای آن ها هیچ اهمیتی ندارد. تردیدی نیست که حزب الله، جنبش امل و جنبش آزاد میهنی سعی دارند تا آن زمان که شخصیت مورد نظر خود را برای تصدی سمت نخست وزیری پیدا نکنند، مانع گفت و گو ها برای تشکیل دولت جدید لبنان شوند.

از سوی دیگر، حزب الله، جنبش امل و جنبش آزاد میهنی تلاش دارند مسئله ای تشکیل دولت جدید لبنان را تا هنگام روشن شدن سرنوشت دولت جدید عراق، به تعویق اندازند، زیرا وضعیت بحران در هر دو کشور شباهت های زیادی دارد و روشن شدن تصمیم گیری ها در عراق می تواند حزب الله و متحدانش را در راستای اتخاذ موضع گیری هدفمند، یاری رساند.

البته بحران کنونی در لبنان و عراق شباهت های بی شماری دارد و هر دو کشور با ناهنجاری های سیاسی، فساد اداری و مالی، افزایش نفوذ ایران، تظاهرات مردمی، کناره گیری نخست وزیران، تشکیل دولت جدید، ضرورت به ایجاد اصلاحات و برگزاری زود هنگام انتخابات رو به رو هستند. در عراق گروه های شیعه مذهب، مرجعیت مذهبی نجف و سیاستمداران حاکم، به عنوان طرف های درگیر در بحران کنونی به شمار می روند اما لبنان در عمق بحران فرقه گرایی و مذهب گرایی فرو رفته است. افزون بر آن که حزب الله در لبنان مخالف کناره گیری سعد حریری بود و دولت ایران سعی می کرد از استعفای عادل عبدالمهدی جلوگیری کند، اما در فرجام نه حزب الله موفق به حفظ سعد حریری شد و نه قاسم سلیمانی توانست مانع استعفای عادل عبد المهدی شود.

بدین ترتیب به نظر می رسد تا زمانی که وضعیت تحولات اخیر و سرنوشت دولت جدید عراق روشن نشود، حزب الله به طفره روی خود ادامه داده و مانع تشکیل دولت جدید لبنان شود.

https://www.independentarabia.com

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مقاله، نظر نویسنده بوده و سیاست یا موضع ایندیپندنت فارسی را منعکس نمی‌کند.

© IndependentArabia

بیشتر از دیدگاه