دیپلمات‌های غربی: ایران به تعهداتش به آژانس پایبند نیست

جمهوری اسلامی ایران به رافائل گروسی تضمین داده است که دوربین‌های نظارتی را در چندین سایت هسته‌ای دوباره فعال می‌کند

گروسی از سفر دو روزه‌اش به تهران که با هدف همکاری بيشتر بر سر فعاليت‌های اتمی ایران انجام گرفته بود، بازگشت-Majid Asgaripour/WANA via REUTERS

چند تن از دیپلمات‌های غربی روز دوشنبه، ۶ مارس (۱۵ اسفند)، به خبرگزاری فرانسه گفتند که ایران به تعهداتی که به دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل متحد داده است، عمل نخواهد کرد. 

این اظهارات پس از سخنان رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای، مطرح می‌شود که روز دوشنبه گفته بود: «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با جمهوری اسلامی ایران بر سر بازبینی‌های بیشتر از تاسیسات هسته‌ای این کشور به توافق رسیده است.» او همچنین در آغاز جلسه شورای حکام آژانس اتمی سازمان ملل متحد، گفت که «بازبینی و بازرسی‌ها از جمهوری اسلامی ایران گسترش خواهد یافت».

جمهوری اسلامی ایران به رافائل گروسی تضمین داده است که دوربین‌های نظارتی را در چندین سایت هسته‌ای دوباره فعال می‌کند و افزایش بازرسی‌ها را نیز پذیرفته است. گروسی تاکید کرد که «جمهوری اسلامی ایران به آژانس تعهد داده است».

گروسی روز شنبه، ۴ مارس، از سفر دو روزه‌اش به تهران که با هدف همکاری بيشتر بر سر فعاليت‌های اتمی ایران انجام گرفته بود، بازگشت. او در پی کشف ذرات اورانيوم غنی‌شده و اعلام نشده، به ایران سفر کرده بود. او گفته بود که «ناظران و کارشناسان آژانس، ذرات اورانیوم با غنای بالا و با سطوح بسیار فراتر از سطح غنی‌سازی اعلام‌‌شده در تاسیسات هسته‌ای ایران یافته‌اند که برای روشن شدن بیشتر موضوع، آژانس و جمهوری اسلامی ایران در حال مذاکره‌اند.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

سه ديپلمات غربی به خبرگزاری فرانسه گفتند که در نخستین روز جلسه شورای حکام مستقر در وين، قطعنامه جديدی تصویب نکردند که از برنامه اتمی ايران انتقاد کند و برنامه‌ای هم برای این کار ندارند. یک دیپلمات غربی هشدار داد: «هنوز نمی‌دانیم که توافقات با تهران به پیشرفت واقعی منجر می‌شود یا خیر.»

ایران، در نوامبر ۲۰۲۲ به دلیل همکاری نکردن با آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای با انتقاد مواجه شده بود.

گروسی روز دوشنبه ادعای پوچ بودن وعده‌های ایران را رد کرد. او در وین به خبرنگاران گفت، این‌ها «وعده نیست، توافقات خاصی داریم که ملموس است»، و افزود که با تهران «بر سر راستی‌آزمایی‌ها‌ی جدید درباره فعالیت سایت‌های هسته‌ای ایران» توافق شده است. او تاکید کرد که آژانس از این توافق «استقبال می‌کند».

مدیرکل آرژانتینی آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد که «آژانس دو سال قادر به انجام فعالیت‌های راستی‌زمایی و نظارت بر برجام در مورد تولید و موجودی سانتریفیوژها، آب‌سنگین و کنسانتره سنگ‌اورانیوم نبوده است.»

گروسی گفت: «از این پس ناظران آژانس یک روز در میان از تاسیسات فردو بازدید خواهند کرد.»

هفته گذشته آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در گزارشی اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران به سطح «غنی‌سازی اورانیوم بیش از ۸۴ درصد و نزدیک به ۹۰ درصدی» رسیده است. از اورانیوم غنی‌‌شده با غنای بالاتر از ۸۵ درصد می‌توان در ساخت بمب هسته‌ای استفاده کرد.