بیستمین جمعه اعتراضی؛ مردم در زاهدان و خاش شعار مرگ بر خامنه‌ای سر‌دادند

فعالان بلوچ از مسدود شدن مسیرهای منتهی به مسجد مکی زاهدان خبر داده‌اند

بیستمین جمعه اعتراضی زاهدان با خطبه‌های نماز جمعه به امامت مولوی عبدالحمید آغاز شد و با تجمع بزرگ طلاب در مسجد مکی و تظاهرات ضدحکومتی مردم در خیابان‌های زاهدان و خاش ادامه یافت. معترضان در خاش پس از خطبه‌های نماز جمعه به امامت مولوی عبدالحمید، به خیابان‌ آمدند و شعارهایی مانند «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر بسیجی»، «مرگ بر سپاهی» و «مرگ بر لاریجانی» سر‌دادند.

ویدیوها و تصاویری که از نماز جمعه زاهدان در روز جمعه ۲۸ بهمن منتشر شد، حضور جمعیت عظیم مردم در مسجد مکی را نشان می‌دهد. گروهی از معترضان با در دست داشتن شعارنوشته‌هایی خواستار آزادی زندانیان سیاسی و روحانیون اهل سنت شدند. گروهی نیز شعارنوشته‌هایی با مضمون «نه سازش نه تسلیم، نه تهدید نه تطمیع» در دست داشتند.

بیستمین جمعه اعتراضی زاهدان در حالی با تظاهرات ضدحکومتی مردم همراه شد که برمبنای گزارش رسانه‌های بلوچ، از ساعت‌ها پیش جو شدید امنیتی در این شهر برقرار شده بود. همچنین گزارش‌ها از قطع اینترنت در بیشتر مناطق سیستان و بلوچستان حکایت دارد.

خبرگزاری حال‌وش که اخبار بلوچستان را پوشش می‌دهد، صبح روز جمعه در گزارشی نوشت که نیروهای امنیتی بسیاری از مسیرهای منتهی به مصلای زاهدان را مسدود کرده‌اند. در این گزارش آمده بود که تمامی مسیرهای ورودی به شهر زاهدان نیز مسدود است و در داخل شهر نیز ایستگاه‌های بازرسی برپا کرده‌اند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

کمپین فعالین بلوچ نیز از جو شدید امنیتی در زاهدان در آستانه تجمع طلاب فارغ‌التحصیل مسجد مکی خبر داد.

مولوی عبدالحمید، امام جماعت مسجد مکی، در خطبه‌های نماز جمعه بار دیگر خواستار برگزاری همه‌پرسی برای تعیین نوع حکومت در ایران شد و با کنایه به علی خامنه‌ای گفت که هیچ‌کس نمی‌تواند ادعا کند که از طرف خدا حاکم شده است.

او با تاکید بر اینکه مردم حق دارند سرنوشت خود را انتخاب کنند، گفت که همه‌پرسی بهترین راه برای خروج از «بن‌بست» کنونی است و اگر مردم حکومت غیردینی می‌خواهند باید به آن تن داد.

امام جماعت مسجد مکی از طرح حکومتی «مولدسازی دارایی‌های دولت» نیز انتقاد کرد و گفت که واگذاری اختیار اموال عمومی به هیئت هفت‌نفره برای فروش، خیانت در امانت ملت است.

جمعه‌های اعتراضی زاهدان از روز هشتم مهرماه که ماموران امنیتی و انتظامی در این شهر با شلیک گلوله‌های جنگی حدود ۱۰۰ شهروند را کشتند و ۴۰۰ نفر را نیز زخمی کردند آغاز شد.