مسمومیت سریالی دختران دانش‌آموز به تهران رسید

والدین دانش‌آموزان در قم مقابل فرمانداری تجمع کردند و خواستار پاسخگویی مسئولان شدند

هم‌زمان با تجمع والدین دانش‌آموزان قمی در اعتراض به مسمومیت سریالی فرزندانشان، دختران دانش‌آموز مدرسه‌ای در منطقه منیریه تهران هم با انتشار ویدیوهایی در رسانه‌های اجتماعی، از انتشار گازی بدبو و مشکوک در مدرسه و بدحال شدن تعدادی از هم‌کلاسی‌های خود خبر دادند.

به گفته این دانش‌آموزان، روز سه‌شنبه ۲۵ بهمن، گاز مشکوکی در مدرسه منتشر شد و در پی آن تعدادی از دختران با علائمی شبیه خفگی از حال رفتند. ویدیوهایی که از این مدرسه در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد، حضور آمبولانس‌ها و ماموران پلیس را نشان می‌دهد. دختران دانش‌آموز می‌گویند نیروهای پلیس حتی قبل از اورژانس در مدرسه حاضر شدند و با تهدید از دانش‌آموزان و دیگر افراد خواستند محل را ترک کنند.

هم‌زمان با این اتفاق، تجمع اعتراضی والدین دختران دانش‌آموز در قم مقابل فرمانداری این شهر برگزار شد. تجمع‌کنندگان با سر دادن شعارهایی مانند «فرماندار بیا بیرون» خواستار پاسخگویی شفاف مقام‌های استانی درباره ماجرای مسمومیت سریالی دانش‌آموزان شدند. بر مبنای ویدیوهای منتشرشده در رسانه‌های اجتماعی، تجمع‌کنندگان هنگامی‌ که قصد داشتند به ساختمان فرمانداری وارد شوند، با ممانعت ماموران امنیتی مواجه شدند.

مسمومیت سریالی دختران دانش‌آموز از آذرماه آغاز شد و تاکنون دست‌کم ۱۴۰ دانش‌آموز دختر در قم در حداقل ۱۵ مورد مسمومیت سریالی راهی مراکز درمانی شده‌اند. آخرین آن‌ها نیز مسمومیت ۳۷ دانش‌آموز در روز یکشنبه ۲۳ بهمن بود.

پیش‌تر مجتبی ذوالنوری، نماینده مجلس، گفته بود که ماجرای مسمومیت دانش‌آموزان امنیتی است.

مقام‌های جمهوری اسلامی ایران از اطلاع‌رسانی شفاف درباره این موضوع خودداری می‌کنند اما سایت محلی قم نیوز در یادداشتی، انگشت اتهام را به سمت نیروهای مذهبی تندرو نشانه گرفت و اعلام کرد که این اقدام با هدف مانع‌تراشی در تحصیل دختران انجام می‌شود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضاییه، در نشست خبری روز سه‌شنبه خود از پیگیری این موضوع خبر داد و گفت جلساتی با حضور نهادهای امنیتی، ضابطان، آموزش‌ و پرورش و پزشکان انجام شده است. با این حال او نیز از ارائه توضیح بیشتر درباره نتایج این جلسات امتناع کرد.

در حالی‌ که مسمومیت‌های سریالی خانواده‌ها را درباره سلامت فرزندانشان به‌شدت نگران کرده‌، احمد امیرآبادی فراهانی، نماینده قم در مجلس، مدعی شد که در این موضوع بزرگ‌نمایی شده است. او پیش‌تر، امنیتی بودن مسمومیت دانش‌آموزان در قم را تایید کرده و گفته بود که دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی استان در حال پیگیری این موضوع‌اند و مجلس از وزرای آموزش‌ و پرورش و بهداشت سوال خواهد کرد.

دانشگاه علوم پزشکی قم پیش‌تر از آزمایش سم‌شناسی دانش‌آموزان مسموم خبر داده بود. رسانه‌ها نیز از جلسه مشترک دادستان عمومی و انقلاب قم، استاندار، مسئولان آموزش‌ و پرورش، دانشگاه علوم پزشکی، پدافند غیرعامل و آتش‌نشانی درباره این موضوع اطلاعاتی منتشر کرده بودند اما نتایج هیچ‌ یک از آن‌ها تاکنون اعلام نشده است.