حساسیت کودکان به بادام زمینی را چگونه درمان کنیم؟

جوشاندن بادام زمینی ممکن است روشی مطمئن و موثر برای حل مشکل حساسیت کودکان به بادام زمینی باشد

۸۰ درصد از کودکان پس از آزمایش، آلرژی به خوردن بادام زمینی را از دست می‌دهند - Canva

بر اساس یک مطالعه‌ جدید، مصرف مقدار کم و متوالی بادام زمینی آب‌پز به غلبه بر واکنش‌های ناشی از حساسیت کودکان کمک می‌کند.

این پژوهش که در مجله «حساسیت بالینی و تجربی» (Clinical & Experimental Alergy) منتشر شد، نشان داد ۸۰ درصد از کودکان دارای حساسیت به بادام زمینی پس از آزمایش، آلرژی به خوردن بادام زمینی را از دست می‌دهند.

از آنجایی که بیش از سه درصد از کودکان در کشورهای غربی به بادام زمینی حساسیت دارند، دانشمندان، از جمله دانشمندان دانشگاه فلیندرز در ایالات متحده، می‌گویند کارآزمایی بالینی جدید می‌تواند به ایجاد یک درمان جدید برای کاهش خطر مواجهه تصادفی با بادام زمینی و بهبود کیفیت زندگی کودکان حساس به بادام زمینی کمک کند.

مطالعه جدید آن‌ها بر اساس یافته‌های قبلی است که گرما بر ساختار پروتئین و خواص حساسیت‌زای بادام ‌زمینی تاثیر می‌گذارد و احتمال بروز واکنش‌های آلرژیک شدید را کاهش می‌دهد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

دانشمندان آزمایش کردند تا ببینند درمانی که افزایش مقدار کم بادام زمینی جوشانده‌شده و به دنبال آن بادام زمینی بوداده را ارائه می‌کند، می‌تواند به کودکان کمک کند بر حساسیت خود به بادام زمینی غلبه کنند یا نه.

تیم چاتاوی، یکی از نویسندگان، در بیانیه‌ای گفت: «ابتدا دوزهای کوچک و فزاینده آجیل جوشانده به کودکان دادند تا حساسیت آن‌ها تا حدی کاهش یابد و هنگامی که آن‌ها هیچ علامتی از واکنش حساسیت‌زا نشان ندادند، در مرحله بعد درمان، برای بالا بردن تحمل آن‌ها دوز بیشتری بادام زمینی بوداده به آن‌ها داده شد.»

محققان از ۷۰ کودک شش تا ۱۸ ساله دارای حساسیت به بادام زمینی خواستند به مدت ۱۲ هفته بادام زمینی ۱۲ ساعت جوشانده‌شده، به مدت ۲۰ هفته بادام زمینی دو ساعت جوشانده‌شده و به مدت ۲۰ هفته بادام زمینی بوداده مصرف کنند.

دانشمندان دریافتند ۵۶ نفر از ۷۰ شرکت‌کننده (۸۰ درصد) در مواجهه با دوز هدف روزانه مصرف ۱۲ بادام زمینی بوداده، بدون واکنش آلرژیک بودند و حساسیت‌ نداشتند.

این مطالعه یادآور شد در حالی که عوارض جانبی مرتبط با درمان در بیش از ۶۰ درصد از شرکت‌کنندگان گزارش شد، در نهایت فقط سه نفر از کارآزمایی انصراف دادند.

لوک گرزسکوویاک، نویسنده دیگر این مقاله، گفت: «کارآزمایی بالینی ما نشانه‌های اولیه امیدوارکننده‌ای نشان می‌دهد. اینکه جوشاندن بادام‌ زمینی به صورت مصرف مقدار متوالی بادام‌ زمینی جوشانده و بوداده در مدت زمان طولانی، ممکن است روشی ایمن و موثر برای درمان کودکان حساس به بادام‌ زمینی ارائه کند.»

با این حال، دانشمندان هشدار می‌دهند این روش درمانی ممکن است برای همه کارساز نباشد؛ اما اضافه می‌کنند که آن‌ها در حال درک بهتر عواملی‌اند که می‌توانند بر چگونگی واکنش افراد به درمان تاثیر بگذارند.

در حالی که این یافته‌ها نویدبخش‌اند، پژوهشگران اضافه می‌کنند نتایج به تایید در یک کارآزمایی بالینی قطعی بزرگ‌تر هم نیاز دارند.

© The Independent