مولوی عبدالحمید: حتی لائیک‌ها هم باید در حکومت به کار گرفته شوند

امام جمعه اهل سنت زاهدان ضمن مخالفت با اعدام و برخورد خشن با زندانیان گفت اگر مردم نخواهند، حکومت‌داری ارزشی ندارد

در هجدهمین جمعه اعتراضی زاهدان و در حالی ‌که فضای این شهر به‌شدت امنیتی و ملتهب بود، مولوی عبدالحمید، امام‌جمعه اهل سنت، بار دیگر از برخوردهای خشونت‌آمیز با معترضان و زندانیان انتقاد کرد و گفت حکومت‌داری تا زمانی ارزش دارد که مردم بخواهند. ا

و همچنین خواستار توزیع مسئولیت‌ها بر اساس شایستگی‌ افراد شد و گفت حتی افراد «لائیک» هم باید به کار گرفته شوند. پس از خطبه‌های نماز جمعه نیز طبق سنت جمعه‌های اعتراضی، مردم معترض به خیابان آمدند و علیه جمهوری اسلامی ایران شعار دادند.

مولوی عبدالحمید در خطبه‌های نماز جمعه ۱۴ بهمن، با اشاره به ادعای دین‌داری مسئولان جمهوری اسلامی ایران گفت که متاسفانه بسیاری تنها به اسم مسلمان‌اند، اما «اخلاق و کردار اسلامی» ندارند.

او ماموران امنیتی حکومت را خطاب قرار داد و گفت با زندانیان وحشیانه رفتار نکنید، آن‌ها را کتک نزنید و برای گرفتن اعتراف اجباری شکنجه نکنید، این سیره پیامبر اسلام نیست.

امام جمعه اهل سنت زاهدان با تاکید بر اینکه اهانت به زندانی حرام است، تصریح کرد که زندانی نباید احساس کند که بازجو قصد حمله به او را دارد و دست دشمن افتاده است، بلکه باید احساس کند دست یک انسان افتاده و مورد ترحم قرار می‌گیرد و حق او ضایع نمی‌شود.

مولوی عبدالحمید در ادامه افزود که زندانی انسان است، کرامت دارد و در این موضوع میان زن و مرد هیچ تفاوتی نیست.

امام جماعت اهل سنت زاهدان، با اعتراض شدید به اعتراف‌گیری اجباری از زندانیان گفت که معلوم نیست کسانی که اجازه این کارها را صادر می‌کنند چه برداشتی از دین دارند، چون این‌ها تعالیم دین اسلام نیست.

مولوی عبدالحمید در ادامه به بازداشت مولوی عبدالمجید مرادزهی در زاهدان، بازداشت روحانیون اهل سنت در کردستان و ممنوع‌المنبر شدن مولوی گرگیج در استان گلستان اشاره کرد و از حکومت خواست که از فشار علیه علما دست بردارد و انتقادهای آنان را که از سر خیرخواهی است، بشنود.

امام جماعت مسجد مکی به مشکلات کنونی کشور اشاره کرد و افزود که ریشه تمام این مشکلات در بسته شدن درهای انتقاد است. او با بیان اینکه تنها در‌مورد برخی افراد خاص تسامح می‌شود، گفت که عموم مردم اجازه انتقاد ندارند، در حالی‌ که اهل ‌قلم و روزنامه‌نگاران باید بتوانند واقعیت‌ها را انعکاس دهند. بهترین نظام‌های سیاسی، نظام‌هایی‌اند که در آن‌ها آزادی بیان وجود دارد.

مولوی عبدالحمید در آستانه تولد امام اول شیعیان، تلویحا خطاب به مقام‌های حکومت که ادعای پیروی از او را دارند، گفت: «حضرت علی انتقادپذیر بود و حکومت برایش هیچ ارزشی نداشت.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

امام جماعت اهل سنت زاهدان در ادامه نیز به شکل‌ معناداری به علی خامنه‌ای کنایه زد و گفت: «حکومت تا زمانی مشروع است که پشتیبانی مردم را به همراه داشته باشد. ارزش حکومت در خدمت به مردم و گرفتن حق مظلوم از ظالم است و تا زمانی حکومت‌داری ارزش دارد که مردم بخواهند، وگرنه چرا مسئولان خود و دیگران را به رنج بیندازند.»

مولوی عبدالحمید خود و دیگران را که در حکومت مسئولیت ندارند، مثال زد و تاکید کرد که حتی اگر مسئولیتی هم به او بدهند نمی‌پذیرد و آسایش خود را خراب نمی‌کند.

مولوی عبدالحمید در ادامه نیز ادعاهای دین‌داری وابستگان جمهوری اسلامی ایران و مراسم‌های مذهبی را زیر سوال برد و گفت: «حتی اگر شب و روز هم برای اهل‌بیت گریه کنید، اما سیره آنان را به کار نبندید، هیچ ارزشی ندارد، آن‌ها شما را به‌عنوان محب خود در روز قیامت قبول نمی‌کنند.»

امام جمعه اهل سنت زاهدان خواستار آزادی مولوی عبدالمجید، روحانیون کردستان و سایر زندانیان شد و بار دیگر به حکومت توصیه کرد با معترضان از هر طیفی به گفت‌وگو بنشیند. او همچنین خواستار توجه ویژه به زنان و کودکان شد.

امام جماعت مسجد مکی صدور و اجرای حکم اعدام دو برادر کرمانی با جرم مواد مخدر را «بی‌انصافی» قاضی توصیف کرد و گفت که هیچ‌یک از اعدام‌های مربوط به مواد مخدر تاکنون فایده‌ای نداشته، زیرا دست‌هایی در کار است که نمی‌گذارد این کاروان متوقف شود.

او در بخش دیگری از سخنان خود، خواستار نگاه به درون به‌جای نگاه به بیرون شد و گفت اگر نگاه ما درونی بود امروز پول ما ارزشمند بود و مردم هم سیر بودند، در حالی ‌که مردم گرسنه و فقیرند.

مولوی عبدالحمید با بیان اینکه بهتر بود پولی که حکومت برای تولید سلاح هزینه کرد در راه صلح و پیشرفت صنعت هزینه می‌شد، گفت حکومت باید مالیات را از تولیدکننده بردارد و زمینه پیشرفت و گسترش صنعت در کشور را ایجاد کند.

امام جماعت اهل سنت زاهدان با بیان اینکه در توزیع مسئولیت‌ها باید نگاه فراقومی، فرادینی، فراجناحی، فراحزبی و فرامذهبی جاری باشد و افراد بر اساس شایستگی‌ها انتخاب شوند، گفت: «من را ملامت نکنید، چراکه معتقدم حتی لائیک‌ها هم باید در حکومت به کار گرفته شوند. بعضی‌ها به دین اعتقاد ندارند، اما شایستگی و وجدان دارند، این‌ها را به کار گیرید.»

مولوی عبدالحمید در ادامه نیز هشدار داد که تا وقتی نوع نگاه‌ تغییر نکند، هیچ مشکلی حل نمی‌شود و هر مسئول و رئیس‌جمهوری هم که سرکار بیاید اوضاع همین است.

او با اشاره به ملاقات اخیرش با مجروحان جمعه خونین زاهدان گفت که برخی قطع نخاع شده‌اند و برخی پا و چشم خود را از دست داده‌اند و خواسته همه آنان این است که عاملان و دستوردهندگان مجازات شوند.

او در پایان نیز با بیان اینکه فضای امنیتی به اقتصاد شهر زاهدان آسیب می‌زند، خواستار برچیده شدن این فضا در شهر شد و خطاب به نهادهای امنیتی گفت که امنیت زاهدان را به دست مردم بسپارند.