حمله به مجتمع نظامی اصفهان؛ برنامه موشکی هدف بود یا هسته‌ای؟

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که فعالیت مجتمع نظامی وزارت دفاع در اصفهان، با برنامه هسته‌ای-موشکی حکومت ایران مرتبط بود و ربطی به فعالیت‌های پهپادی یا فعالیت‌های نظامی دیگر ندارد

 اصفهان قطب صنایع موشکی ایران به‌حساب می‌‌آید و محل مونتاژ موشک«شهاب» است - Credit UGC / AFP

چهار روز پس از حمله پهپادی به مجتمع نظامی وزارت دفاع حکومت ایران در اصفهان، گمانه‌زنی‌ها درباره چگونگی عملیات، اهداف و واکنش احتمالی حکومت ایران ادامه دارد.

«اینتلی تایمز»، بامداد پنجشنبه در گزارشی به‌نقل از منابعی که نام آنها را ذکر نکرده است، نوشت: فعالیت مجتمع نظامی وزارت دفاع در اصفهان، با برنامه هسته‌ای-موشکی حکومت ایران مرتبط بود و ربطی به فعالیت‌های پهپادی یا فعالیت‌های نظامی دیگر ندارد.

در این گزارش، مجتمع نظامی اصفهان«کارگاه متالورژی» مرتبط با غنی‌سازی اورانیوم معرفی شده است. همچنین این امکان مطرح شده است که در این مجتمع نظامی، فعالیت‌هایی در زمینه ساخت کلاهک‌ هسته‌ای با قابلیت حمل موشک‌ شهاب۳ انجام شده است.

در گزارش روز دوشنبه نیویورک‌تایمز نیز به این نکته اشاره شده بود که اصفهان قطب صنایع موشکی حکومت ایران به‌حساب می‌‌آید و محل مونتاژ موشک‌های میان‌برد «شهاب» است.

بلومبرگ نیز روز چهارشنبه به‌نقل از چهار منبع خود، از جمله یک دیپلمات اروپایی، نوشت: حمله پهپادی که در اصفهان انجام شد، برای مقام‌های کشورهای خلیج فارس دور از انتظار نبود.

به‌گفته منابع بلومبرگ، عملیات اصفهان را می‌توان شروع دور تازه‌ای از تلاش‌ها برای مهار جاه‌طلبی‌های هسته‌ای-نظامی حکومت ایران به‌شمار آورد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

همزمان، روزنامه نیویورک‌تایمز بامداد پنجشنبه نوشت: هرچند هنوز هدف حمله به مرکز نظامی اصفهان روشن نیست، اما اصفهان مرکز تولید، تحقیق و توسعه برنامه موشکی حکومت ایران، از جمله مونتاژ موشک‌های بالستیک «شهاب» است که می‌تواند به اسرائیل و فراتر از آن برسد.

روزنامه نیویورک‌تایمز در بخش دیگری از گزارش روز پنجشنبه، ادعای قبلی خود را تکرار کرد و نوشت سرویس اطلاعات خارجی اسرائيل، موساد، عامل حمله شامگاه شنبه در مرکز اصفهان است.

به‌نوشته نیویورک‌تایمز، حکومت ایران طی سال‌های گذشته به‌طور مستمر توان موشکی خود را افزایش داده است و اسرائیل نگران است روزی موشک‌های بالستیک حکومت ایران که قادر به حمل کلاهک‌ هسته‌ای‌ شده‌اند، به یک خطر بالقوه تبدیل شوند.

براساس گزارش موسسه بین‌المللی پژوهش‌های راهبردی لندن، اصفهان دو مرکز استقرار موشک و دست‌کم دو سازمان مرتبط با برنامه موشکی حکومت دارد. این شهر همچنین محل چهار مرکز کوچک تحقیقاتی هسته‌ای به‌شمار می‌رود، اما به‌نوشته نیویورک‌تایمز به‌نظر نمی‌رسد مجتمع نظامی که شامگاه شنبه هدف قرار گرفت با برنامه هسته‌ای حکومت مرتبط باشد.

در همین حال، روز چهارشنبه وب‌سایت نورنیوز، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی حکومت ایران، نیروهای کرد مخالفت نظام جمهوری اسلامی در کردستان عراق را متهم کرد که به‌سفارش دستگاه‌های اطلاعاتی خارجی، قطعات پهپاد تهاجمی به کار رفته در عملیات اصفهان را وارد ایران کرده‌اند. در این گزارش هم به‌طور مستقیم از اسرائیل نام برده نشده است.

بیشتر از جهان