ادامه تهدیدهای جمهوری اسلامی؛ فرمانده سپاه: بدون ما امنیت اروپا از بین می‌رفت

شخصیت‌های جمهوری اسلامی اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی را به عملی متقابل و یا انتقام تهدید کردند

منصوب علی خامنه‌ای در روزنامه کیهان با بیان اینکه کشورهای اروپایی تاب تحمل این معادله را ندارند مدعی شد که اتحادیه اروپا در مقابل هر کلوخی که پرتاب می‌کند پاسخی از جنس سنگ دریافت خواهد کرد - AFP

پس از آنکه پارلمان اروپا روز چهارشنبه با تصویب قطعنامه‌ای، از اتحادیه اروپا و کشور‌های عضو آن خواست که سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهند، برخی مقام‌ها و گروه‌های مختلف سیاسی داخل ایران به این اتفاق واکنش نشان دادند.

حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در واکنش به این اتفاق مدعی شد که اروپا امنیت خود را وام‌دار سپاه پاسداران و نیروی قدس است. او با سخنانی که نشان از تهدید غیرمستقیم اروپا داشت، اعلام کرد که اگر سپاه پاسداران وجود نداشت، «آتشفشان تروریستی که آمریکایی‌ها ایجاد کردند، دامنگیر اروپایی‌ها می‌شد و امنیتی که امروز در اروپا حاکم است، از بین می‌رفت».

فرمانده کل سپاه پاسداران با بیان اینکه اروپا تاکنون دو بار خود را در جنگ جهانی قرار داده است، گفت: «اروپا از اشتباهات گذشته خود درس نگرفته است و فکر می‌کند با چنین بیانیه‌هایی می‌تواند این سپاه عظیم را که سرشار از قدرت ایمان، توکل و اراده است، متزلزل کند.»

پیش از این حسين اميرعبداللهيان، وزير امور خارجه جمهوری اسلامی، در تماس تلفنی با جوزپ بورل، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا، اقدام پارلمان اروپا در اتهام تروريستی خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامي را نوعي شليک به پای خود دانست.

خبرگزاری تسنیم، صبح روز شنبه، اعلام کرد که محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس جمهوری اسلامی، در اولین ساعات بامداد به دیدار سلامی در ستاد فرماندهی کل سپاه پاسداران رفته است. قالیباف پس از این دیدار با تهدید پارلمان اروپا گفت: «ما در مجلس شورای اسلامی آماده‌ایم با هر اقدامی که بخواهد ثلمه‌ای به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی وارد کند و حقیقت را جابه‌جا کند، محکم برخورد کنیم.»

قالیباف با بیان اینکه «دشمنان» هیچ شناختی از سپاه پاسداران و ملت ایران ندارند، گفت: «چندین میلیون از ملت ما بسیجی و سپاهی‌اند که تبلور اراده ملی مردم در حوزه دفاع، امنیت و محرومیت‌زدایی‌ است.»

حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه حکومتی کیهان، نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس به‌صورت علنی کشورهای اروپایی را تهدید کرد. تهدیدی که یادآور «انتقام سخت» پس از کشته شدن قاسم سلیمانی در عراق بود. او مدعی شد این اقدام اتحادیه اروپا، حمله‌های سپاه پاسداران به نیروهای نظامی کشورهای دیگر را مشروع می‌کند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

حسین شریعتمداری گفت: «اتحادیه اروپا نمی‌داند که از این اقدام خود نتیجه معکوس خواهد گرفت و حمله نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به نظامیان کشورهای عضو این اتحادیه را قانونی و مشروع می‌کند، چرا که در صورت تصویب این قانون، ما نیز با استناد به اصل پذیرفته شده مقابله‌به‌مثل، نظامیان کشورهای عضو اتحادیه اروپا را تروریست تلقی می‌کنیم و برخوردمان با آن‌ها از نوع برخورد و مقابله با سایر تروریست‌ها خواهد بود، ضمن آنکه نظامیان وابسته به اتحادیه اروپا در منطقه حضور داشته و در دسترس ما هستند.»

منصوب علی خامنه‌ای در روزنامه کیهان، با بیان اینکه کشورهای اروپایی تاب تحمل این معادله را ندارند، مدعی شد که اتحادیه اروپا در مقابل هر کلوخی که پرتاب می‌کند پاسخی از جنس سنگ دریافت خواهد کرد.

احمد نادری، عضو هیئت‌رئیسه مجلس، نیز در واکنش به این اتفاق، اتحادیه اروپا را به اقدامی متقابل تهدید کرد و گفت: «طرح اصلاح قانون اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران به‌عنوان سازمان تروریستی توسط آمریکا در مجلس به جریان افتاد. کلیه کشورهای عضو اتحادیه اروپا که مبادرت به اعلام نام سپاه به‌عنوان سازمان تروریستی نمایند و کلیه نیروهای نظامی وابسته و سازمان‌ها و نهادهای این نیروها مشمول خواهند بود.»

محمدرضا احمدی سنگری، نماینده رشت، نیز اعلام کرد که این اقدام اتحادیه اروپا بی‌جواب نخواهد ماند. از سوی دیگر، ارتش جمهوری اسلامی نیز از سپاه پاسداران حمایت و اعلام کرد که «‌ارتش دست در دست سپاه پاسداران از امنیت و آرامش مردم ایران، نظام جمهوری اسلامی و ثبات منطقه حراست و صیانت می‌کند.»

حمید ابوطالبی، دیپلمات و سیاست‌مدار ایرانی، نیز در گفت‌وگو با اعتماد با بیان اینکه غرب در حال عادی‌سازی هرگونه تخاصم و تهاجم با ایران است، گفت: «باید به بازسازی روابط ایران و غرب به‌ویژه با اروپا، به‌عنوان یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر نگریست و از این جهت به سیاست‌های چهار دهه گذشته کشور بازگشت. باید پذیرفت که صفت‌ها و نسبت‌های نهفته شده در رویکردهای تند رتوریک مقامات عالی‌رتبه غربی، هرگونه تخاصم و تهاجم به ایران را در افکار عمومی جهانیان عادی‌سازی می‌کند و از هزینه‌های آن می‌کاهد. از این رو، این روندی نیست که منفعتی از آن برای ایران عزیز حاصل شود. پس تا بیش از این دیر نشده باید تغییرات بنیادین و تحولات اساسی در سیاست داخلی و خارجی ایجاد شود.»

بسیاری از مقام‌های جمهوری اسلامی و رسانه‌های حامی حکومت مانند تسنیم نیز در گزارش‌هایی متفاوت این اقدام را در جهت اهداف سازمان مجاهدین خلق عنوان کردند و نقش آن‌ها را در این اتفاق پررنگ دانستند. بسیاری دیگر نیز از کلیدواژه «استیصال اتحادیه اروپا» برای این اتفاق استفاده کردند و آن را در راستای حمایت از خیزش سراسری مردم ایران دانستند. ازجمله این افراد ابراهیم رئیسی بود که گفت: «این حرکت از روی استیصال و پس از تلاش‌های ناموفق خیابانی آن‌ها برای ضربه به مردم ایران انجام شد تا بلکه به خیال خود بتوانند ملت ایران را متوقف کنند.»