دنیای مد در سال ۲۰۲۳: سال سرخابی آتشین و الی صعب

سالی بدون تقارن، دامن‌هایی با حاشیه توردوزی شده و نسیم تابستان

با نگاهی به روند رشد صنعت و هنر خوش‌پوشی در سال گذشته، پیش‌بینی شده است که صنعت مد در سال ۲۰۲۳ شاهد تغییرات چشمگیری باشد. رگه‌های درخشانی از این تغییرات در طراحی‌های بدون تقارن در پیراهن و دامن‌های زنانه، بازگشت تور و تزیينات حاشیه لباس‌ها و چاک‌های بلند روی دامن دیده می‌شود. محبوبیت مد بدون جنسیت، پیراهن‌های سبک و سفید الی صعب و سلامی دوباره به رنگی از طیف قرمز، از جذابیت‌های پیش‌بینی شدنی صحنه‌های مد امسال خواهد بود.

رنگ «زنده باد سرخابی» رنگی برای ابراز وجود و نشانی از قدرت و شجاعت

اولین چیزی که در یک لباس، فارغ از طراحی و نوع پارچه به چشم می‌آید، رنگ آن است. چه بی‌روح و خنثی چه پر‌رنگ و پر‌لعاب، از اثر‌‌بخش‌ترین قسمت‌های یک طراحی لباس است. حالا پس از چندین سال جدال روزمره با کرونا، زندگی دوباره به جریان افتاده و ستایش زندگی در هنر و صنعت و فناوری پر‌رنگ‌تر شده است.

«زنده باد سرخابی آتشین»  (Viva Magenta) که موسسه رنگ پنتون به‌عنوان رنگ سال ۲۰۲۳ انتخاب کرده است، یک قرمز زرشکی قدرتمندی در خود نهفته دارد که نماد تعادل میان گرمی و سردی است. این رنگ که یکی از قوی‌ترین و درخشان‌ترین رنگ‌های جهان است، به‌عنوان راهی برای اتصال انسان و طبیعت معرفی شده است. لتریس آیزمن، مدیر اجرایی موسسه رنگ پنتون، در بیانیه‌ مطبوعاتی گفت: «ما به‌دنبال الهام گرفتن از طبیعت هستیم.»

تور دوباره مد شد!

الی صعب، طراح لبنانی، گفت: «دلم یک طراحی راحت و سبک می‌خواست. چیزی شبیه نسیم تابستان»

این طراح لبنانی که آثارش به زرق‌و‌برق و سرشاری از احساس، استفاده از پارچه‌های گران‌قیمت، مروارید، کریستال، پارچه‌های ابریشمی رنگی و قلاب‌دوزی، مشهور است، در مجموعه بهار و تابستان ۲۰۲۳ خود سعی دارد ظاهری سبک و درخشان را به نمایش بگذارد که با جزئیاتی منحصر‌به‌فرد و پارچه‌های قلاب‌دوزی شده، مثل روشنی سپیده صبح از دل تاریک شب بدرخشد. چیزی درست شبیه نام مجموعه بهار و تابستان او: «نسیم تابستان».

با نگاهی به مجموعه «نسیم تابستان» صعب همچون دیگر گرایش‌های (ترند) مد در سال ۲۰۲۳، چند ویژگی مشترک را می‌بینیم؛ دامن بلند (ماکسی) تنگ که به کمک چاک از پهلو تا بالای ران حرکت را راحت‌تر و لباس را خوش‌فرم‌تر کرده است، استفاده از پارچه‌های قلاب‌دوزی شده و پارچه‌های توری.

لباس‌های توری، یا حداقل استفاده از تور در جزئیات حاشیه و سجاف‌های لباس، امسال جزو محبوب‌ترین‌های طراحی لباس‌اند و بسیاری از طراحان، لباس‌های بلند و کوتاه توری، همراه با برش‌های جذاب بی‌قرینه را ترجیح داده‌اند. در سال‌های اخیر شاهد افزایش گرایش به جزئیات بوده‌ایم که همراه با فناوری‌های جدید و ترکیب تور و برش لیزری پیچیده، ادای احترامی به این صنعت کهن است.

از سال ۱۹۹۶، زمانی که شاهدخت دایانا پیراهن آبی سرمه‌ای خود را در شب‌نشینی مد موزه متروپولیتن پوشید، لباس‌های ساتن مجلل و توری، پایه اصلی فرش قرمز بوده است، اما به نظر می‌رسد سال ۲۰۲۳ بازگشتی وفادارانه به استفاده از تور در طراحی لباس باشد.

پارچه جین: طرحی که هرگز از مد نمی‌افتد!

فرقی نمی‌کند در چه فصلی از سال باشیم و چه استانداردهایی برای انتخاب پوشش داشته باشیم، جین همیشه راحت‌ترین لباس برای هماهنگ کردن با دیگر تکه‌های لباس بوده است. همیشه گفته‌اند: «جین با همه چیز ست می‌شود». جین در سال ۲۰۲۳ همچنان یکی از پر‌طرفدارترین پارچه‌‌ها و طراحی‌ها خواهد بود. لباس‌های جینی که می‌شود با خیال راحت با کت‌ و‌ شلوار و چکمه و صندل پوشید و نگران بد لباس بودن هم نبود!

نسل زی (z) و محبوبیت مد بدون جنسیت

انسان امروز به مفاهیم گسترده‌تر و تعاریف جدیدی رسیده است که همین تغییر در تفکر، به تغییرات بزرگ و قابل لمس، به‌ویژه در صنعت مد منجر شده است. به نظر می‌رسد که نسل z صراحتا به سمت مد بدون جنسیت می‌رود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

سال گذشته در مجموعه نشان تجاری اردم، (Erdem‌) شاهد طراحی و به‌کارگیری پارچه‌های ظریفی بودیم که تاکنون فقط برای خانم‌ها مصرف داشت. این مجموعه بر این باور بود که پشت سر گذاشتن این کلیشه جنسیتی باید از پارچه‌ها، رنگ‌ها و حتی احساساتی شروع شود که پیش از این برای آقایان استفاده نمی‌شد. همچنین گورام گواسالیا، مدیر خلاق نشان وتمان (VTMNTS)، پیش از این درباره مجموعه بهار و تابستان ۲۰۲۳ به موضوع مد بدون جنسیت اشاره کرده بود: «من همیشه گفته‌ام. جنسیت در طراحی مطرح نیست. مهم خود لباس است. آزادی واقعی این است که بدانی که هستی و برای آن عذرخواهی نکنی.»

صنعت مد وابستگی مستقیم به نگاه متنوع سلیقه در بازار دارد و هرگز تنوع و امکان انتخاب را از خریدار نمی‌گیرد. با اینکه شاید بتوان سال ۲۰۲۳ را سال دامن‌های بلند و حاشیه‌های توری نامید، اما در تمام مجموعه طراحی‌های ارائه شده، رگه‌هایی از تنوع دیده می‌شود. در نهایت باید دید که نگاهی که جامعه جوان امروز به مد بدون جنسیت دارد، تا چه حد قرار است روی این صنعت پر‌طرفدار تاثیر بگذارد. پیش‌برنده این جریان، قطعا دست کسانی است که انتخاب می‌کنند چه بپوشند و با شخصیت خود به آن معنا بدهند. دنیای مد بدون جنسیت درست شبیه بوم سفیدی است که هرکسی می‌تواند روی آن اثری خلق کند. تصویری از آینده که به برابری زن و مرد اشاره مستقیم دارد.

بیشتر از مُد و زیبایی