ربایش ۵۰ زن به دست پیکارجویان اسلامگرا در شمال بورکینافاسو

حدود ۴۰ درصد از خاک این کشور واقع در غرب آفریقا در اختیار گروه‌هایی مانند القاعده و داعش است

به گفته مقام‌های محلی که ربایش‌ها را تایید کردند، ارتش و نیروهای مدنی همکار با آن، به تجسس در منطقه پرداختند، اما موفق نشدند کسی را بیابند- Ahmed OUOBA / AFP

گروهی که گمان می‌رود از پیکارجویان اسلام‌گرا باشند، حدود ۵۰ زن را در شمال بورکینافاسو ربودند. خبرگزاری فرانسه این خبر را روز یکشنبه، ۱۵ ژانویه (۲۵ دی)، به نقل از ساکنان و مقام‌های محلی منتشر کرد. یک منبع محلی بدون افشای نامش، گفت حدود ۴۰ نفر روز پنجشنبه در ۱۱ کیلومتری جنوب شرق شهر آربیندا ربوده شدند، و حدود ۲۰ نفر دیگر نیز روز جمعه، در هشت کیلومتری شمال این شهر. او افزود چند نفر موفق شدند فرار کنند و به روستاهایشان بازگردند و در این مورد خبررسانی کنند.

بورکینافاسو، واقع در غرب آفریقا، که مناطق شمالی آن با مالی و نیجر هم‌مرز است، از مدت‌ها پیش صحنه فعالیت گروه‌های اسلام‌گرا همچون القاعده و داعش بوده است. این درگیری‌ها از تابستان ۲۰۱۵ ادامه داشته و ده‌ها هزار کشته و حدود دو میلیون آواره بر جای گذاشته‌ است. درگیری‌‌ها همچنین به کشورهای همسایه همچون بنین و توگو نیز کشیده‌ شده‌ است. در حال حاضر تخمین زده می‌شود دولت مرکزی بورکینافاسو فقط بر حدود ۶۰ درصد خاک این کشور مسلط است و بقیه آن در سیطره گروه‌های پیکارجو است. بورکینافاسو جزو کشورهای محصور به خشکی است و از فقیرترین کشورهای جهان به شمار می‌رود. 

یکی از ساکنان محلی گفت: «زنان با هم جمع شده بودند که از جنگل برگ و میوه‌های وحشی بیاورند، چون چیزی برای خوردن باقی نمانده بود.» او افزود زنان روز پنجشنبه با گاری برای این کار رفته بودند که ربوده شدند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

یکی دیگر از ساکنان گفت: «پنجشنبه‌شب که برنگشتند، فکر کردیم گاری‌های آنان دچار مشکل شده. اما سه بازمانده برگشتند و ماجرا را برایمان تعریف کردند.» او افزود حدود ۲۰ زن که از ربایش اول باخبر نبودند، نیز روز بعد در هشت کیلومتری شمال آربیندا ربوده شدند.

او در ادامه گفت: «در هر دو گروه، برخی از زنان موفق شدند فرار کنند و پیاده به روستا برگردند. فکر می‌کنیم که ربایندگان آن‌ها را به پایگاه‌هایشان برده‌اند.»

به گفته مقام‌های محلی که این آدم‌ربایی‌ها را تایید کردند، ارتش و نیروهای مدنی همکار با آن، به تجسس در منطقه پرداختند، اما موفق نشدند کسی را بیابند. 

آربیندا در منطقه «ساحل» بورکینافاسو در شمال کشور و تحت محاصره گروه‌های اسلامگرا است و دسترسی محدودی به منابع غذایی دارد. این گروه‌ها مدام به شهر و مناطق پیرامون آن حمله می‌کنند و اغلب، شهروندان غیرنظامی را هدف می‌گیرند.

بیشتر از جهان