رکورد گرمترین سال‌ها در هشت سال اخیر به ثبت رسید

تابستان ۲۰۲۲ در اروپا گرم‌ترین تابستان در چند قرن اخیر بود

سال ۲۰۲۲ اولین سالی بود که میانگین دمای کره زمین به بالاتر از ۱۰-MARTIN BUREAU / AFP درجه سانتی‌گراد رسید

به گزارش سرویس تغییرات آب‌وهوایی کوپرنیکوس اتحادیه اروپا، هشت سال گذشته گرم‌ترین سال‌هایی بوده‌اند که ماهواره‌ها آن‌ها را ثبت کرده‌اند. سال ۲۰۲۲ نیز پنجمین سال گرم ثبت‌شده در سطح جهانی بود. 

«کوپرنیکوس» یک برنامه رصد زمین و فراهم‌کننده داده‌ها و اطلاعات برای درک تغییرات آب‌وهوایی و پیش‌بینی وضعیت هوا است. داده‌های این سرویس روز سه‌شنبه منتشر شد.

این گزارش نشان می‌دهد که کره زمین به‌دلیل تولید روبه‌رشد گازهای گلخانه‌ای به روند گرم شدن ادامه خواهد داد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

میانگین دمای هر یک سال از ۸ سال گذشته، بیش از یک سانتی‌گراد در مقایسه با دمای پیش از انقلاب صنعتی افزایش پیدا کرده است. این در حالی است که پیمان اقلیمی پاریس اعلام کرده بود که کره زمین نباید در قیاس با دوران پیش از انقلاب صنعتی بیشتر از یک‌ونیم درجه سانتی‌گراد گرم شود.

مطالعات نشان می‌دهد که در صورت گرم شدن کره زمین بیش از دمای مشخص‌شده از طرف پیمان اقلیمی پاریس، احتمال اثرات آب‌وهوایی فاجعه‌بار به‌طور قابل توجهی افزایش می یابد.

میانگین دمای جهانی در سال ۲۰۲۲، حدود سه‌دهم درجه سانتی‌گراد بالاتر از حد ۱۹۹۱ تا ۲۰۲۰ بود. سال ۲۰۲۲ همچنین، دومین سال گرم ثبت‌شده برای اروپا بعد از سال ۲۰۲۰ بود.

تابستان ۲۰۲۲ در اروپا گرم‌ترین تابستان در چند قرن اخیر بود. در سال گذشته، چند کشور اروپایی از جمله بریتانیا دما‌های بسیار بالایی را تجربه کردند.
تحقیقات انجام‌شده دانشمندان بریتانیا نشان می‌دهد سال ۲۰۲۲، گرم‌ترین سال از سال ۱۶۵۹ بوده است. 

سال ۲۰۲۲ همچنین اولین سالی بود که میانگین دمای کره زمین به بالاتر از ۱۰ درجه سانتی‌گراد رسید. فرانسه نیز گرم‌ترین سال خود را در سال ۲۰۲۲ تجربه کرد.

به گزارش سرویس تغییرات آب‌وهوایی کوپرنیک، مناطقی که گرم‌ترین سال ثبت‌شده خود را در تاریخ تجربه کردند شامل بخش‌های بزرگی از غرب اروپا، خاورمیانه، آسیای مرکزی، چین، شمال غربی آفریقا و شاخ آفریقا می‌شوند.

گرمای شدیدی که سال گذشته اغلب نقاط جهان آن را تجربه کردند، به‌خصوص برای پاکستان و شمال هند دشوارتر بود. در طول بهار، نه تنها این دو کشور دمای بسیار بالا و شدیدی را تجربه کردند، بلکه باران‌های سیل‌آسا و ویرانگرانه را در اواخر تابستان نیز پشت سر گذاشتند. چین مرکزی و شرقی نیز شاهد ثبت شرایط گرم و خشک برای یک دوره طولانی در طول تابستان بود. مطالعات نشان داده‌اند تغییرات آب‌وهوایی و اقلیمی به‌دلیل فعالیت بشر رو به افزایش است.

بیشتر از جهان