سرنوشت جهان قدرتمند در گرو شلیک یک موشک

زمانی‌ که روسیه تهدید استفاده از سلاح هسته‌ای را مطرح کرد، جهان خود را بر لبه پرتگاه یک جنگ هسته‌ای فراگیر احساس کرد

اکثر سران کشورهای گروه ۲۰ جنگ اوکراین را محکوم کردند‌ـ SAUL LOEB / AFP

تبعات جنگ جاری در اوکراین بر همه کشورهای جهان سایه افکنده است. بالا رفتن نرخ تورم و قیمت کالاها و بحران غذایی در جهان از یک سو و زیان‌های مالی و انسانی سرسام‌‌آور در روسیه و اوکراین و مبالغ هنگفتی که آمریکا، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن، کره جنوبی و استرالیا برای کمک به کی‌یف هزینه کرده‌اند، از سوی دیگر، جهان را در وضعیت ناگواری قرار داده است.

اما بحران جهانی در این موارد خلاصه نمی‌شود؛ بحران بزرگ‌تر و خطرناک‌تری که پس از شعله‌ور شدن آتش جنگ در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲، همواره درباره احتمال وقوع آن بحث ‌می‌شود، این است که آیا این جنگ نیابتی در محدوده جغرافیای اوکراین باقی می‌ماند یا به رویارویی مستقیم روسیه و ناتو منجر می‌شود و به خارج از قلمرو اوکراین گسترش می‌یابد؟

زمانی‌ که روسیه تهدید استفاده از سلاح هسته‌ای را مطرح کرد، جهان خود را بر لبه پرتگاه یک جنگ هسته‌ای فراگیر احساس کرد. اما وقتی برایش روشن شد که مقام‌های تصمیم‌گیرنده در مسکو و غرب از یک برخورد مستقیم عمدی امتناع دارند و نمی‌خواهند از راه کنش یا واکنش عجولانه، اشتباهی به این مسیر کشانده شوند، نفس راحتی کشید؛ ولی چند روز پیش، پس از سقوط یک موشک به داخل خاک لهستان، کشوری از اعضای ناتو، باز مردم جهان در نگرانی عمیقی فرو رفتند و اوقات سختی را گذراندند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

کی‌یف به‌سرعت مسئولیت را به گردن مسکو انداخت و مسکو آن را رد کرد؛ اروپا به لرزه درآمد و آمریکا ترجیح داد در این‌باره تحقیق صورت بگیرد و خودش در تحقیق شرکت کرد. اگر روشن می‌شد که موشک از جانب روسیه شلیک شده، ناتو مجبور بود واکنش نشان دهد؛ اگر هم شلیک موشک اشتباهی صورت گرفته بود، باز باید واکنشی مناسب با آن نشان می‌داد؛ اما اگر برایش معلوم می‌شد که روسیه به‌عمد آن را شلیک کرده است و قصد دارد دایره جنگ را گسترش دهد، واکنش ناتو می‌باید قوی‌تر می‌بود که در این صورت، واکنش بعدی روسیه را در پی می‌داشت و در نتیجه قلمرو جنگ گسترش می‌یافت و فاجعه بزرگ جهانی به وقوع می‌پیوست.

بدین ترتیب سرنوشت جهان به یک موشک گره خورد که ممکن بود آتش یک جنگ هسته‌ای جهانی را مشتعل و کره زمین را برای ساکنانش قیامت کند. اگر باز‌ی خطرناکی که اکنون در اوکراین جریان دارد متوقف نشود، این خطر همچنان پابرجا می‌ماند و سرنوشت جهان بازهم در گرو موشکی از این قبیل باقی خواهد ماند.

اکثر سران کشورهای گروه ۲۰ در بیانیه پایانی نشست در بالی اندونزی، جنگ جاری در اوکراین را محکوم کردند و آن را مسبب بحران اقتصادی و رنج‌ و درد انسانی دانستند. آن‌ها همچنین خواستار خروج بی‌قید‌وشرط نیروهای روسیه از اوکراین شدند. افزون بر آن، سخنرانی‌ها و اظهارات مطرح‌شده در نشست سران گروه ۲۰ چه در داخل نشست و چه بیرون از آن، بر ضرورت گفت‌و‌گو برای پایان دادن به جنگ در آغاز زمستان، تمرکز داشت. هرچند ژنرال لوید آستن، وزیر دفاع آمریکا، بر موضع کشورش مبنی بر ادامه کمک‌ها به اوکراین تاکید کرد، ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، از لزوم آغاز گفت‌و‌گو سخن گفت؛ چرا که از دید او، «پیروزی نظامی برای هر یک از طرفین چه روسیه و چه اوکراین غیرممکن به نظر می‌رسد».

این در حالی است که موضع کرملین نیز جست‌وجو برای حل بحران از راه گفت‌وگو است اما این دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، است که ولودیمیر زلنسکی را از گفت‌و‌گو منع می‌کند. در واقع، آخرین معادله‌ای که کرملین برای خود در نظر گرفته، این است که «ما می‌خواهیم اهداف نظامی خود را از راه گفت‌وگو به دست آوریم». اما دستیابی کرملین به اهداف نظامی‌ خود، هم از راه مذاکره و هم از راه جنگ، دشوار به نظر می‌آید زیرا از نگاه نظامی، آنچه تاکنون مسلم شده این است که نیروهای روسی از رسیدن به اهداف خود از راه زور عاجز مانده‌اند و نمی‌توانند اراضی را که تاکنون اشغال کرده‌اند، حفظ کنند (اگرچه ولادیمیر پوتین ادعا می‌کند ارتش روسیه تاکنون از کمترین امکانات خود در جنگ استفاده کرده است).

روسیه برای جبران ناتوانی خود، با شلیک موشک و پهپاد به شهرها و آبادی‌ها، زیرساختارها را از بین می‌برد و مردم را در سرمای زمستان از برق و گاز محروم می‌کند و این نوع «تروریسم دولتی» را «عملیات ویژه» می‌نامد.

اما اینکه چرا دستیابی روسیه به اهدافش از راه گفت‌و‌گو نیز دشوار است، دلیلش این است که رسیدن به تفاهم درباره راه‌حلی که پوتین را پیروز و زلنسکی را شکست‌خورده نشان دهد، کاری مشکل است؛ چرا که کمترین خواسته پوتین دونباس و شبه‌جزیره کریمه و کمترین خواسته زلنسکی باز پس گرفتن همه سرزمین‌های اشغال‌شده اوکراین است و البته هیچ جنگی در دنیا وجود ندارد که هر دو طرف پیروز و برنده شوند.

این در حالی است که در آمریکا، جمهوری‌خواهان اکثریت را در مجلس نمایندگان و دموکرات‌ها اکثریت را در سنا به دست آورده‌اند و کسی نمی‌داند که آیا دموکرات‌ها می‌توانند برنامه بایدن برای کمک به اوکراین را خنثی کنند یا خیر؟ گرچه بایدن گام محتاطانه‌ای برداشت و از کنگره خواست که با ادامه وضعیت کنونی تا آخر سال ۲۰۲۲ موافقت کند و به دولت اجازه دهد ۳۷ میلیارد دلاری را که اکثر آن برای کمک به اوکراین تخصیص داده شده است، هزینه کند.

از دید کارل فون کلاوزویتس، «جنگ ادامه سیاست است، با ابزارهای دیگر». اما از دید پوتین و زلنسکی، گفت‌و‌گو ادامه جنگ است با ابزارهای دیگر.

دیدگاه و نظرات ابراز شده در این مقاله لزوماً سیاست یا موضع ایندیپندنت فارسی را منعکس نمی کند.

© IndependentArabia

بیشتر از دیدگاه