اوت‌لاین چطور به کمک ایرانی‌ها می‌آید؟ 

اوت‌لاین انعطاف‌پذیرتر است زیرا با استفاده از پروتکلی ساخته شده که ردیابی آن دشوار و بنابراین مسدود کردن آن سخت‌تر است

اوت‌لاین سرویس جدیدی نیست و کاربران سال‌ها است که از آن استفاده می‌کنند - Canva

گوگل به‌تازگی سرویس اوت‌لاین را در صفحه اول خود به زبان فارسی برای کاربران نمایش می‌دهد و این امکان برای ایرانیان فراهم شده است که این ابزار را از گوگل دریافت کنند. 

اوت‌لاین سرویس جدیدی نیست و کاربران سال‌ها است که از آن استفاده می‌کنند اما شرایط جدید در ایران باعث شد گوگل آن را برای کاربران ایرانی که این روزها به خدماتی نظیر آن احتیاج دارند، آشکارتر نمایش دهد.

اوت لاین: چیست و چه نیست؟

این سرویس یک ارتباط رمزگذاری‌شده از محل اتصال شما به اینترنت یا اصطلاحا وی‌پی‌ان نیست؛ بلکه به افراد امکان می‌دهد وی‌پی‌ان ایجاد و آن را اجرا کنند و دسترسی به آن را با بقیه به ‌اشتراک بگذارند. به زبان ساده، شما می‌توانید با ساختن وی‌پی‌ان اختصاصی، دسترسی به اینترنت خود را به صورت امن با شبکه‌ای از افراد مانند اعضای خانواده یا دوستانتان به اشتراک بگذارید. 

در توضیح این سرویس عنوان شده که «اوت‌لاین انعطاف‌پذیرتر است زیرا با استفاده از پروتکلی ساخته شده که ردیابی آن دشوار و بنابراین مسدود کردن آن سخت‌تر است». البته این موضوع نباید به برداشت نادرست از کارایی این ابزار منجر شود. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

گفته می‌شود که رمزنگاری ارتباطات در اوت‌لاین مسدود کردن این سرویس را دشوار می‌کند، حال آنکه رمزنگاری این سرویس ارتباطی به مسدود شدن و نحوه شناسایی آن ربطی ندارد و به منظور ایمن سازی و حفظ امنیت کاربران انجام شده است.

برای استفاده از اوت‌لاین چه چیزهایی لازم داریم؟ 

استفاده از اوت‌لاین نیازمند دریافت یک سرور است. سرور اصطلاحا به فضایی گفته می‌شود که وظیفه سرویس‌دهی و ارائه خدمات به سیستم‌های دیگر را بر عهده دارد. یک رایانه خانگی هم که سیستم‌های دیگر به آن متصل‌اند و از آن خدمات دریافت می‌کنند، یک سرور به شمار می‌آید؛ اما درمورد اوت‌لاین، این سرور تنها در فضای ابری قابل راه‌اندازی است نه با رایانه‌های خانگی.

اوت‌لاین برخلاف فیلترشکن‌های معمولی، تنها با دانلود برنامه و یک کلیک اتصال برقرار نمی‌شود. همچنین سرویس‌دهنده‌های ابری برای راه‌اندازی سریع این سرویس هنوز تحریم‌اند و شناسایی سرورها و مسدودسازی مسیر آن همانند دیگر سرویس‌ها امکان‌پذیر است. بنابراین یافتن فضای امن و در دسترس برای راه‌اندازی آن آسان نیست. 

مورد مهم دیگر این است که برای افراد ساکن ایران ساخت سرور با دشواری‌هایی همراه است؛ چرا که اگرچه دریافت آن رایگان است، برای تایید هویت به وارد کردن اطلاعات کارت اعتباری‌ بین‌المللی نیاز است. بنابراین ساخت سرور و ارسال آن برای افراد داخل ایران تنها برای افراد ساکن خارج از ایران که امکان خرید اینترنتی دارند، میسر است. اما باید توجه داشت که در صورت افزایش ترافیک، سرور به‌سادگی قابل شناسایی و مسدودسازی است.

اوت لاین چطور از دیوار آتش (فایروال) بزرگ چین عبور کرد؟ 

اوت‌لاین بر اساس شادوساکس کار می‌کند. شادوساکس را برنامه‌نویس‌های چینی برای عبور از قوی‌ترین سیستم‌های سانسور اینترنت در دنیا یعنی فایروال بزرگ چین توسعه داده‌اند. اما با گذشت زمان و پیشرفت دستگاه‌های سانسور، این پروتکل دیگر در دور زدن محدودیت‌های اینترنت ۱۰۰ درصد موفق نیست و قابل شناسایی است. 

شادوساکس برای اتصال کاربر به سرور خود از چندین پروتکل استفاده می‌کند. در ابتدا، برنامه‌ها برای فرستادن ترافیک به پراکسی محلی از پروتکل رایج SOCKS5 استفاده می‌کنند. در مرحله‌ بعد، شادوساکس برای ارتباط با سرور خود ابتدا از طریق پروتکل SSH یا SecureShell به سرور متصل می‌شود و سپس ترافیک را با پروتکل‌های مختلفی مانند پروتکل HTTPS رمزگذاری می‌کند و به سرور می‌فرستد.

بیشتر از تکنولوژی