قطعنامه پیشنهادی سناتورهای آمریکایی در محکومیت سرکوب و حمایت از معترضان در ایران

این قطعنامه از جامعه بین‌المللی می‌خواهد علیه نقض حقوق بشر در رژیم جمهوری اسلامی صحبت کند و با اقدامات گسترده‌تر، شامل تحریم‌های بیشتر ناقضان حقوق بشر و سرکوبگران را مجازات کند

این قطعنامه از دولت آمریکا و جامعه بین‌المللی می‌خواهد دسترسی ایرانیان به اینترنت آزاد و ارتباط دیجیتال را فراهم کنند[email protected]

سناتور‌های آمریکایی از هر دو حزب دمکرات و جمهوری‌خواه‌ قطعنامه‌ای پیشنهاد دادند که هدف آن حمایت از ایرانیان معترض و محکومیت نیروهای امنیتی به دلیل واکنش خشن به این اعتراض‌های مسالمت‌آمیز است.

در این قطعنامه کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد محکوم شده و از معترضان ایرانی که در دو هفته اخیر در ده‌ها شهر سراسر ایران به خیابان‌ها آمده‌اند، حمایت شده است.

مهسا امینی دو هفته قبل، تنها سه روز پس از بازداشت گشت ارشاد در بیمارستان کسری تهران جان سپرد. او دو ساعت پس از بازداشت گشت ارشاد همزمان سکته مغزی و قلبی کرد و به کما رفت. شواهد متعددی از جمله اظهارات پدر او، حاکی از ضرب‌و‌شتم مهسا امینی در زمان بازداشت گشت ارشاد است. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

سناتور باب منندز، رییس‌ شورای روابط خارجی سنا، تد کروز کوین کرمر و مارشا بلکبرن از جمله حامیان این قطعنامه‌اند که از جامعه بین‌المللی می‌خواهد علیه نقض حقوق بشر در رژیم جمهوری اسلامی صحبت کند و با اقدامات گسترده‌تر، شامل تحریم‌های بیشتر ناقضان حقوق بشر و سرکوبگران را مجازات کند.

این سناتورها با اشاره به قطع اینترنت در ایران برای خاموش کردن صدای معترضان از دولت آمریکا و جامعه بین‌المللی می‌خواهند امکان دسترسی ایرانیان به اینترنت آزاد و ارتباط دیجیتال را فراهم کنند.

خزانه‌داری آمریکا پیش‌تر پلیس امنیت اخلاقی و هفت مقام مرتبط با گشت ارشاد را تحریم کرده بود.

بیشتر از جهان