مگان مارکل دوشس است یا شاهزاده خانم؟

مگان مارکل وشاهزاده هری پس از کناره‌گیری از وظایف سلطنتی استفاده از عنوان «والاحضرت» را متوقف کردند

این زوج حتی اگر هر روز هم از این عناوین استفاده نکنند، همچنان شاهزاده و شاهزاده خانم بریتانیا خواهند بود-Jane Barlow / POOL / AFP

در تبریک های تولد امسال مگان مارکل، وقتی دوستی صمیمی او را «شاهزاده خانم» نامید، برای خیلی‌ها این سوال پیش آمد که آیا مگان مارکل می‌تواند از این عنوان استفاده کند؟ 

زمانی که زوج شاهزاده هری و مگان مارکل نهاد سلطنت بریتانیا را ترک کردند، در کنار آزادی‌هایی که به دست آوردند، بسیاری از عناوین افتخاری خود را از دست دادند. اما مگان که جدیدترین عضو خانواده سلطنتی بود، به لطف همسرش شاهزاده هری، برخی از القاب خود را همیشه نگه خواهد داشت. 

تایلر پری، دوست نزدیک زوج «ساسکس‌»، در یادداشتی در شبکه‌های اجتماعی به مناسبت تولد مگان مارکل در ۴ اوت، او را «شاهزاده‌خانم مگان» نامید.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

این عنوان اشتباهی نیست و اگرچه مگان مارکل چندان آن را به‌کار نمی‌گیرد، اما  پس از ازدواج با شاهزاده هری در ۱۹ مه ۲۰۱۸، او رسما «دوشس ساسکس» و «شاهزاده خانم» شد. 

مارکل در مکاتبات رسمی و غیررسمی، فقط از عنوان «دوشس» خود استفاده می‌کند. برای مثال، در وب‌سایت Archewell، سازمان غیرانتفاعی‌ای که او و شاهزاده هری پس از کناره‌گیری از وظایف سلطنتی ایجاد کردند، از او با عنوان «دوشس ساسکس» یاد شده است.

با این حال، «شاهزاده خانم» خطاب کردن او نیز اشتباه نیست. 

مگان همیشه شاهدخت بریتانیا باقی خواهد ماند

اگرچه مارکل در سال ۲۰۲۰ زندگی سلطنتی را ترک گفت و همراه همسرش به ایالات متحده نقل‌مکان کرد، او همچنان «شاهزاده‌خانم» بریتانیا محسوب می‌شود و به گفته کارشناسان سلطنتی، تغییر این عنوان به این زودی‌ها محتمل نخواهد بود.

به گزارش نشریه «اینسایدر»، مارلین کونیگ، مورخ سلطنتی، با اشاره به عنوان «دوک» که ملکه هنگام ازدواج هری با مارکل به او داده بود، گفت: «البته که مگان شاهزاده‌خانم است. اگر هری عنوان دوک نداشت، او را شاهزاده‌ هری می‌نامیدند.»

این زوج حتی اگر هر روز هم از این عناوین استفاده نکنند، همچنان شاهزاده و شاهزاده‌خانم بریتانیا خواهند بود. نمونه‌وار، آن‌ها در مه ۲۰۱۹ در گواهی تولد پسرشان آرچی، مشاغل خود را «شاهزاده» و «شاهزاده خانم» ذکر کردند. پس از کناره‌گیری از وظایف سلطنتی نیز در گواهی تولد دخترشان، لیلی‌بت، که در تاریخ ۴ ژوئن ۲۰۲۱ در کالیفرنیا به دنیا آمد، همین عناوین را ذکر کردند.

همین عناوین در مورد شاهزاده ویلیام و کیت میدلتون نیز صدق می‌کند که آن‌ها نیز در شناسنامه‌های فرزندانشان، مشاغل خود را «شاهزاده» و «شاهزاده خانم» بریتانیا ذکر کرده‌اند.

مگان مارکل وشاهزاده هری گفتند که پس از کناره‌گیری از وظایف سلطنتی در بهار ۲۰۲۰، استفاده از عنوان «والاحضرت/علیاحضرت » را متوقف خواهند کرد. حتی زمانی که برخی از چهره‌های عمومی در بریتانیا در سپتامبر ۲۰۲۰ از ملکه خواستند که عنوان دوک را از هری پس بگیرد، این زوج درباره توقف استفاده از عناوین دیگر خود قولی ندادند.

مفسران مسائل سلطنتی می‌گویند که هری و مارکل عناوین خود را از دست نخواهند داد، زیرا این «حق مادرزادی» هری، در جایگاه «پسر شاهزاده چارلز، وارث تاج و تخت» بریتانیا، است.

رابرت جابسون، ویراستار سلطنتی، می‌گوید: «ملکه تصمیم گرفت تا هری را با اعطای لقب دوک سلطنتی در روز ازدواجش مفتخر کند. او دومین پسر وارث تاج و تخت است، و بر همین مبنا «شاهزاده» است و همیشه خواهد بود.»

بیشتر از زندگی