فیلیپ لام جام جهانی ۲۰۲۲ را بایکوت کرد

کاپیتان سابق تیم ملی آلمان می‌گوید که در اعتراض به نقض حقوق بشر به قطر سفر نمی‌کند

فیلیپ لام گفت حقوق بشر باید مهم‌ترین نقش را در اعطای میزبانی داشته باشد-DANIEL MIHAILESCU / AFP

فیلیپ لام، کاپیتان سابق تیم ملی آلمان، گفت که به‌دلیل بدرفتاری با کارگران خارجی دولت قطر حاضر نیست برای تماشای مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ به این کشور سفر کند.

لام کاپیتان آلمان در جام جهانی ۲۰۱۴ بود و بعد از پیروزی در بازی فینال مقابل آرژانتین جام قهرمانی را بالای سر برد. او در ۳۸ سالگی از فوتبال بازنشسته شد و حالا مدیر جام ملت‌های ۲۰۲۴ است که به میزبانی آلمان برگزار می‌شود. مدافع سابق بایرن مونیخ اضافه کرد که این یک تصمیم شخصی است.

لام به نشریه آلمانی کیکر گفت: «من عضوی از هیئت آلمان نیستم و علاقه‌ای به حضور در قطر به‌عنوان هوادار هم ندارم. من ترجیح می‌دهم مسابقات را از خانه‌ام دنبال کنم.»

لام اضافه کرد: «حقوق بشر باید مهم‌ترین نقش را در اعطای میزبانی یک تورنمنت داشته باشد. اگر میزبانی به کشوری اعطا شود که یکی از بدترین عملکردها را در این زمینه دارد، شما به استدلال‌های  اعطای این میزبانی شک می‌کنید. این تصمیم نباید در آینده تکرار شود. حقوق بشر، مساحت کشور... هیچکدام در این انتخاب نقشی نداشته است.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

او همچنین امیدوار است که بازیکنانی مثل مانوئل نویر، کاپیتان تیم ملی آلمان، در جریان برگزاری مسابقات جام جهانی درباره این موضوع صحبت کنند: «شما به‌عنوان بازیکن دیگر نمی‌توانید از این موارد بگذرید.»

طبق گزارشی که روزنامه بریتانیایی گاردین در سال ۲۰۲۱ منتشر کرد، ۶۵۰۰ نفر از کارگران خارجی در قطر حین کار روی پروژه‌های زیرساختی جام جهانی به‌دلیل شرایط ناامن کاری جانشان را از دست دادند.

به گزارش سازمان عفو بین‌الملل، قطر قوانین سختگیرانه‌ای علیه آزادی بیان دارد و زنان و اقلیت‌های جنسی با سختگیری‌های شدیدی مواجه‌اند.

دانمارک، یکی از تیم‌های صعودکننده به جام جهانی قطر پیش از این گفته بود که می‌خواهد روی لباس‌های تمرینی بازیکنانش در جریان مسابقات شعارهایی در حمایت از حقوق بشر اضافه کند.

به گزارش اسکای، یاکوب ینسن، مدیر اجرایی فدراسیون فوتبال دانمارک، در این‌ خصوص گفت: «فدراسیون فوتبال دانمارک همیشه منتقد جدی اعطای میزبانی جام جهانی به قطر بوده است، ولی حالا ما تلاش‌ها و اعتراضمان را با هدف ایجاد تحولات بیشتر در این کشور افزایش می‌دهیم.»

کونور کودی، مدافع تیم ملی انگلیس، هم گفت که با هم‌تیمی‌هایش برای پیدا کردن روشی اعتراضی درباره موارد نقض حقوق بشر در قطر صحبت خواهند کرد.

این در حالی است که طبق قوانین فیفا اعتراض‌ها با ماهیت غیرورزشی می‌تواند به تصمیم‌های انضباطی علیه بازیکنان و فدراسیون‌ها منجر شود.

بیشتر از ورزش