جو بایدن: در روزهای آینده ۸۰۰ میلیون دلار تسلیحات جدید به اوکراین می‌دهیم

به‌گفته بایدن، آمریکا تجهیزات نظامی جدیدی در اختیار اسپانیا و بریتانیا قرار خواهد داد و یک پایگاه نظامی دائمی در لهستان راه‌اندازی می‌کند

اعضای ناتو اتحاد تازه میان پکن و مسکو را در تضاد با ارزش‌های خود دانستند -- BRENDAN SMIALOWSKI / AFP

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، در نشست خبری روز پنجشنبه، ۳۰ ژوئن ۲۰۲۲، از دعوت رسمی کشورهای سوئد و فنلاند به‌منظور پیوستن به پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) خبر داد و این رویداد را رویدادی تاریخی دانست. او همچنین وعده داد که از این به بعد منابع ناتو در شرق اروپا متمرکزتر خواهد شد.

بایدن در مورد نشست اخیر سران کشورهای عضو پیمان ناتو در مادرید گفت: «این نشست در مورد تقویت اتحاد ما، چالش‌های پیش روی‌مان و تهدیدهایی بود که در آینده با آن روبه‌رو خواهیم شد.» او با اشاره به ارزش‌های کشورهای عضو پیمان ناتو تضاد میان این گروه از کشورهای هم‌پیمان با کشورهایی چون روسیه و چین را ایستادگی دموکراسی در برابر پرخاشگری و اعمال خشونت توصیف کرد.

نشست اخیر سران کشورهای عضو پیمان ناتو در موقعیتی برگزار شد که جنگ اوکراین ادامه دارد و غالب ناظران بر این باورند که نیروهای نظامی روسیه در حال حاضر دست بالا را در میدان جنگ دارند. به‌این ترتیب، بخشی از دستور جلسه‌های نشست مادرید به اعمال تحریم‌های گسترده‌تر علیه روسیه، ارسال کمک‌های بیشتر به اوکراین و تقویت ناتو اختصاص داشت. با این‌حال برخی از رسانه‌ها، از جمله خبرگزاری سی‌ان‌ان، می‌پرسند آیا این اقدامات تازه می‌تواند مسیر جنگ را به نفع اوکراین تغییر دهد؟

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

از این‌جهت بخشی از صحبت‌های بایدن در نشست خبری روز پنجشنبه به کمک‌های نظامی ایالات متحده به اوکراین مربوط می‌شد. رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد او تا چند روز آینده جزئیات بیشتری در مورد کمک تسلیحاتی ۸۰۰ میلیون دلاری آمریکا به اوکراین در اختیار افکار عمومی قرار خواهد داد.

جو بایدن در این نشست خبری درباره موضع آمریکا و متحدهایش در قبال جنگ اوکراین گفت: «ما تا هر زمانی که طول بکشد از اوکراین حمایت خواهیم کرد.»

از سوی دیگر پس از دعوت رسمی از سوئد و فنلاند برای پیوستن به پیمان ناتو، که خبر آن روز چهارشنبه منتشر شد، این پیمان نظامی به شکلی تاریخی گسترش پیدا خواهد کرد و به‌طور مستقیم ولادیمیر پوتین در جنگ اوکراین را تضعیف خواهد کرد. مضاف بر این امر، آنچنان که بایدن در روز پنجشنبه اعلام کرد، ایالات متحده آمریکا قصد دارد یک پایگاه نظامی دائمی در خاک لهستان راه‌اندازی کند.   

بر پایه اظهارات بایدن، از این پس حضور نظامی ارتش آمریکا در خاک اروپا تقویت خواهد شد. به‌گزارش سی‌ان‌ان، بایدن از نحوه استقرار جدید نیروهای آمریکایی در رومانی و حوزه دریای بالتیک خبر داد. او همچنین گفت ارتش آمریکا کشتی‌هایی جدید در اختیار اسپانیا قرار خواهد داد و به بریتانیا هواپیماهایی جدید ارسال می‌کند.

آخرین بیانیه کشورهای عضو پیمان ناتو نیز گفته‌های بایدن را بازتاب می‌داد. کشورهای عضو ناتو در این بیانیه با صراحت نوشتند که در وضعیت فعلی روسیه را مهمترین تهدید علیه نیروهای متفقین به‌حساب می‌آوردند. این بیانیه همچنین برای نخستین مرتبه به نام چین نیز اشاره کرد و اتحاد تازه میان پکن و روسیه را در تضاد با ارزش‌های مد نظر کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی دانست.

رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ به سئوالی در مورد سفر ماه آینده‌اش به برخی کشورهای منطقه خاورمیانه، از جمله عربستان سعودی، گفت که در جریان این سفر با پادشاه عربستان سعودی دیدار خواهد کرد و هدفش از این ملاقات این نیست که از رهبران این کشور بخواهد تولید نفت‌شان را افزایش دهند تا قیمت نفت خام پایین بیاید.

بایدن در این بخش از اظهاراتش گفت هدف او این است تا تمام کشورهای حوزه‌ خلیج فارس تولید نفت خام را افزایش دهند.

بیشتر از جهان