شاهزاده محمد بن سلمان وارد ترکیه شد

این سفر با هدف عادی‌سازی روابط دو کشور صورت می‌گیرد

شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، برای اولین بار پس از سال‌ها، برای دیدار و گفت‌وگو با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، به این کشور سفر کرد.

به گزارش رویترز، این سفر با هدف عادی‌سازی کامل روابط دو کشور است که پس از قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی، در سال ۲۰۱۸ در استانبول، به تیرگی گراییده بود. 

پیش از این نیز در ماه آوریل، اردوغان در تلاش برای بهبود روابط با قدرت‌های منطقه، پس از لغو روند رسیدگی به قتل خاشقجی، به عربستان سعودی رفت. اردوغان در این سفر، در گفت‌و‌گو با شاهزاده محمد بن سلمان، درباره سرمایه‌گذاری سعودی‌ها در ترکیه رایزنی کرد، که می‌تواند به تسکین بحران اقتصادی ترکیه کمک کند.

اردوغان هفته گذشته با اشاره به سفر شاهزاده محمد بن سلمان به ترکیه، اعلام کرد که آن‌ها در جریان مذاکرات در آنکارا گفت‌و‌گو خواهند کرد که روابطشان را «تا چه سطحی» می‌توانند بهبود بخشند. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در همین حال، یک مقام ارشد ترکیه که نخواست نامش فاش شود، گفت انتظار می‌رود این سفر احیای روابط ترکیه و عربستان سعودی پس از دوران بحران را در پی داشته باشد و دوره جدیدی برای دو کشور آغاز شود.

او همچنین گفت که مذاکرات در مورد خط احتمالی تبادل ارز که می‌تواند به احیای ذخایر خارجی کاهش‌یافته ترکیه کمک کند، از محورهای گفت‌وگو میان اردوغان و شاهزاده محمد بن سلمان خواهد بود. در کنار آن، امضای قراردادهایی در زمینه انرژی، اقتصاد و امنیت در دست اقدام است، ضمن این که طرحی برای ورود صندوق‌های سرمایه‌گذاری سعودی به بازارهای سرمایه ترکیه در حال آماده‌سازی است. به گفته این منبع آگاه، آن‌ها درباره فروش احتمالی پهپادهای مسلح ترکیه به ریاض نیز گفت‌و‌گو خواهند کرد.

دیدار اردوغان و ولیعهد عربستان سعودی در حالی انجام می‌شود که اقتصاد ترکیه به‌دلیل کاهش ارزش لیر و تورم بیش از ۷۰ درصد تحت فشار قرار گرفته است. تحلیلگران می‌گویند تزریق منابع مالی و ارز خارجی عربستان سعودی می‌تواند به اردوغان کمک کند که پیش از انتخابات ژوئن ۲۰۲۳، حمایت بیشتری را جلب کند.

بیشتر از جهان