چگونه «گنبد حرارتی» گرمای تابستان را طاقت‌فرساتر می‌کند

گنبد حرارتی زمانی رخ می‌دهد که فشار بالا موجب احتباس غلظت هوای گرم بر فراز منطقه‌ای شده و مانع ورود دیگر سیستم‌های آب‌وهوایی به آن منطقه می‌شود که به گرمای سوزان می‌انجامد

«این گرما بر همه افراد تاثیر می‌گذارد، نه فقط آن‌هایی که به گرما حساس‌اند»-NOAA.gov)

موج گرمای شدیدی جنوب غربی آمریکا را در این هفته تهدید می‌کند و پیش‌بینی می‌شود دمای هوا در فینیکس و لاس‌وگاس به بیش از ۱۰۰ درجه فارنهایت (۳۸ درجه سانتیگراد) برسد.

کارشناس هواشناسی [اداره] خدمات ملی هواشناسی ایالات متحده آمریکا به سی‌ان‌ان گفت که این دماهای شدید را می‌توان به «گنبد حرارتی» نسبت داد.

گنبد حرارتی همانطور که از نامش پیدا است زمانی رخ می‌دهد که فشار بالا موجب احتباس غلظت هوای گرم بر فراز منطقه‌ای شده و مانع ورود دیگر سیستم‌های آب‌وهوایی به آن منطقه می‌شود که به گرمای سوزان می‌انجامد.   

وضعیت گنبد حرارتی همان چیزی است که به موج گرمای شدید سال گذشته در شمال غربی اقیانوس آرام انجامید و صدها نفر را در ایالات متحده آمریکا و کانادا از بین برد و حد نصاب‌های دمای محلی را در سراسر منطقه شکست و مجموعه‌ای از آتش‌سوزی‌های جنگلی را به راه انداخت.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

دانشمندان گفتند بحران اقلیمی که عمدتا به‌دلیل مصرف سوخت‌های فسیلی ظرف چندین دهه ایجاد می‌شود، در گرمان سوزان نقش داشته و باعث تشدید آن شده است.

ورلد ودر اتریبیوشن (World Weather Attribution)، گروهی از دانشمندان اقلیم‌شناس که تاثیر گرمایش ناشی از فعالیت‌های انسانی را بر رویدادهای آب و هوایی بررسی می‌کنند، به این نتیجه رسیدند که موج گرمای شمال غرب اقیانوس آرام در سال ۲۰۲۱ بدون بحران اقلیمی «عملا غیرممکن» بود.

در آن زمان، سیاستمداران مناطق تحت تاثیر[این حرارت] درمورد بحران اقلیمی تامل کردند.

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، هشدار داد که چنین رویدادهایی ممکن است به قاعده تبدیل شود مگر آنکه اقدام‌های بیشتری برای جلوگیری از افزایش دمای جهانی انجام شود.  

او گفت: «ما در سال‌های گذشته بیش از پیش شاهد این رویدادهای شدید آب‌وهوایی بوده‌ایم. بنابراین حقیقتا می‌دانیم که این آخرین موج گرمایی نخواهد بود.»

جی اینسلی، فرماندار واشنگتن، نیز همین حرف را تکرار کرد. او به ام‌اس‌ان‌بی‌سی گفت: «این آغاز وضعیت اضطرار دائمی است. ما باید با منشا این مشکل که تغییرات اقلیمی است، مقابله کنیم.»

دفتر حفاظت از محیط زیست ایالات متحده آمریکا گزارش می‌دهد که بحران اقلیمی احتمال دارد باعث تکرار و تشدید گرمای مفرط شود.

انتظار می‌رود گرمای این هفته تا اواسط هفته افزایش یابد و تا جمعه و شنبه در بیشتر مناطق تحت تاثیر[گرما] به اوج برسد. به ساکنان این مناطق گفته‌اند در خانه بمانند و به خود آب کافی برسانند.

خدمات هواشناسی ملی (ان‌دبلیواس (NWS)) هشدار داده است که هوا به قدری گرم می‌شود که مردم «به‌سرعت تسلیم پیامدهای این دماهای خطرناک» خواهند شد.

دفتر ان‌دبلیواس در ساکرامنتو کالیفرنیا نوشت: «این گرما بر همه افراد تاثیر می‌گذارد، نه فقط آن‌هایی که به گرما حساس‌اند!»

© The Independent

بیشتر از جهان