تغییرات اقلیمی قهوه را تبدیل به کالایی لوکس خواهد کرد

تا سال 2050 نصف مزرعه‌های قهوه غیرقابل کشت خواهند شد

INTI OCON / AFP

شرکت «فِرترِید» هشدار داده است که پیامد لطمهآور تغییرات اقلیمی بر تولید قهوه تاثیر منفی داشته تا جایی که ممکن است به زودی قهوه در میان اقلام لوکس قرار گیرد.

کاترین دیوید، رئیس بخش همکاری‌های تجارتی در کمپانی «فِرترِید» می‌گوید نوسان شدید دمای کره زمین موجب افزایش رطوبت و در نتیجه گسترش آفات گیاهی شده که تاثیری منفی بر سلامت و کیفیت دانه های قهوه نوع «اَرَبیکا» تولیدی کشور پرو داشته است.

این مسئله، همراه با محدود بودن شدید زمین کشاورزی باعث شده کارشناسان پیش‌بینی کنند که بیش از نیمی از زمین‌هایی که در حال حاضر زیر کشت قهوه است، تا سال ۲۰۵۰ غیرقابل استفاده خواهد شد. این روند، تولیدکنندگان قهوه را که برای برداشت محصول سالم در زحمت هستند، مجبور کرده برای حفظ عایداتشان به منابع دیگری روی بیاورند.

دیوید هشدار می‌دهد که اگر اقدامات بیشتری برای حمایت از تولیدکنندگان قهوه در پرو صورت نگیرد، کیفیت قهوه در بریتانیا پایین آمده و نیز کاهش حجم تولید موجب بالا رفتن قیمت‌ها خواهد شد.

دیوید افزود:«هرچند در حال حاضر محبوبیت و فروش قهوه افزایش یافته و می‌توانیم انواع قهوه را با قیمت‌های مختلف انتخاب کنیم، اما فکر می‌کنم اگر اکنون روی این محصول سرمایه گذاری نکنیم، در بلند مدت قهوه به صورت یک کالای لوکس درخواهد آمد» .

«اگر تا سال ۲۰۵۰ نیمی از زمین‌هایی که برای پرورش قهوه زیر کشت می‌رود، قابل استفاده نباشد، تولیدکنندگان قهوه زمین‌های خود را رها خواهند کرد، و دیگر (در بازار) قهوه به اندازه کافی وجود نخواهد داشت. بنابراین امکان آن وجود دارد به جایی برسیم که دیگر قهوه فنجانی ۱/۵۰ پوند در «گرِگز» (بزرگترین زنجیره نانوایی و شیرینی فروشی در بریتانیا) وجود نداشته باشد و قهوه تنها برای کسانی فراهم باشد که استطاعت مالی خریدنش را دارند».

در شهرک تجارتی «تاراپوُتوُ» در شمال پرو، کشاورزان قهوه چنان از فجایع طبیعی لطمه خورده‌اند که بار دیگر به کشت گیاه «کوکا» که ماده خام کوکائین است، روی آورده‌اند.

«نوراندینو»، شرکت تعاونی «فِرترِید» که نماینده حدود ۷۰۰۰ کشاورز پرویی است، می‌گوید عامل عمده نابودی محصول قهوه در ناحیه «پیورا» در شمال غربی کشور، بارندگی‌های شدید دو سال پیش بوده است.

کشاورزان وابسته به «فرترید» در سراسر جهان پیامدهای اضطرار اقلیمی را تجربه می‌کنند. می‌خواهیم امروز و همه روز، صدای این کشاورزان شنیده شود.

سیلاب‌ها چنان مخرب بوده‌اند که بسیاری از اعضای فرترید نگرانند این مناطق در آینده غیرقابل سکونت شوند.

 در نقطه‌ای دیگر، دردره «مونتِروُ» در پرو، آفت موسوم به زنگ برگ از پنج سال پیش تاکنون همچنان درحال لطمه زدن به محصول است.

از همه سرو کنندگان قهوه و علاقمندان به قهوه «لاته» دعوت می‌کنیم. چه کسی فکر می‌کند می‌تواند از مارک تجارتی «فرترید» در هنر درست کردن «لاته» استفاده کند؟ کسی را که باید این را امتحان کند، «تَگ» کنید! و حتما ما را در تلاش‌هایتان «تگ» کنید – گزینه‌های محبوبمان را در پست‌هایمان به اشتراک خواهیم گذاشت. 

این آفت که به خاطر تغییرات اقلیمی گسترش بیشتری پیدا کرده، برگ گیاه را با خاک نارنجی رنگی پوشانده موجب ریزش آن می‌شود و درنتیجه گیاه را از عمل فتوسَنتِز که خوراک آن است محروم می‌کند.

در نتیجه این آفت، تولید قهوه در این ناحیه تنها در طول پنج سال گذشته، از هشتاد درصد به بیست درصد کاهش یافته است.

این نوشته برگردان فارسی از مقالات منتشر شده دیگری است و منعکس کننده دیدگاه سردبیری روزنامه ایندیپندنت فارسی نمی باشد.

https://www.independent.co.uk

© The Independent

بیشتر از زندگی