خطر بازداشت، خادم را در فرانسه نگه داشت

صدف خادم، ورزشکار بوکس زن ایرانی که روز شنبه در لیون فرانسه حریف فرانسوی اش را شکست داد، اعلام کرده است که تصمیم گرفته در فرانسه بماند و به ایران برنگردد.

خادم بامداد یکشنبه به وقت ایران (روز شنبه به وقت محلی فرانسه) به مصاف «آن شوآن» رفت و در سه راند پیروز شد. مسابقه وی به طور زنده از تلویزیون ایران اینترنشنال پخش شد و پس از مسابقه، صدف دست مربی اش، مهیار منشی پور را بوسید و به دوربین خبرنگاران گفت: «اگر افرادی مثل مهیار منشی‌پور نبودند باید رویاهایم را به گور می‌بردم».

 

پس از بازتاب جهانی این دیدار، فدراسیون بوکس ایران طی اطلاعیه ای اعلام کرد: «با عنایت به اینکه فدراسیون بوکس جمهوری اسلامی ایران در حوزه بانوان هیچ گونه فعالیتی ندارد، لذا برگزاری مسابقات و تمرینات این رشته ورزشی در هر مکانی مربوط به این فدراسیون نیست و مسئولیت آن با برگزارکنندگان و یا شخص شرکت‌کننده خواهد بود».

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

مهیار منشی پور، بوکس باز حرفه ای ایرانی-فرانسوی است که برای دوره های آموزشی به ایران می رود. در یکی از همین دوره ها بود که با صدف خادم آشنا شد و پیشنهاد برگزاری این مسابقه آماتور را به مسئولان ورزش شهر لیون داد. به گزارش ایران اینترنشنال، وزارت ورزش دوره های آموزشی آینده منشی پور که قرار بود در بیجار و بم برگزار شود، را لغو کرده است. در پی این خبر و خبرهایی مبنی بر وجود احتمال بازداشت، منشی پور و خادم تصمیم به ماندن در فرانسه گرفتند.

منشی‌پور، پیش از مسابقه به رویترز گفت: «اگر خادم بازداشت شود، تنهایش نخواهم گذاشت».  

احتمال بازداشت صدف خادم به دلیل نداشتن حجاب، سوال تکراری رسانه ها بود. سه سال پیش دو ورزشکار زن ایرانی که در مسابقات خارج از ایران شرکت کرده بودند به دادسرا احضار شدند و فدراسیون بدنسازی ایران، هم، از آنان اعلام برائت کرد.

در صورت حمایت فدراسیون بوکس، صدف خادم حاضر بود با حجاب مسابقه دهد. سال پیش، «تینا آخوندتبار» در یک مسابقه بوکس در ترکیه با حجاب اسلامی به مصاف یک حریف چینی رفت که تقلای او برای رعایت حجاب در حین مسابقه، بازتابهای منفی بسیاری در پی داشت.

منشی پور پس از بازی به بی بی سی فارسی گفت: «دست به او بزنند کاری می‌کنم که رئیس جمهوری فرانسه اقدام کند. فدراسیون جهانی بوکس و کمیته ملی المپیک فقط منتظر این است که اتفاقی بیفتد. قبلا به ایران و عربستان سعودی گفته شده که تمام ورزش‌ها از جمله بوکس باید با شرکت دو جنس انجام شود. هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. همه از این کار مغرور هستند. فقط غرور هست و نه هیچ چیز دیگر».

بیشتر از ورزش