بایدن پس از کشته شدن رهبر داعش: به تروریست‌ها امان نمی‌دهیم

«هرکجای دنیا که پنهان شوید، ما دنبالتان می‌آییم و پیدایتان می‌کنیم»

رئیس‌جمهوری آمریکا در سخنانی خطاب به مردم کشور خود گفت که ایالات متحده گوش‌به‌زنگ تهدیدهای داعش است و به همکاری با متحدان جهانی‌ خود برای مبارزه با این گروه تروریستی ادامه خواهد داد.

جو بایدن صبح پنجشنبه به وقت واشنگتن، پس از اعلام خبر کشته شدن ابوابراهیم القریشی، رهبر داعش، در عملیات ضدتروریستی نیروهای آمریکایی، گفت: «این عملیات گواهی بر بُرد [نظامی] و توانایی آمریکا در نابود کردن تهدیدهای تروریستی است؛ فارغ از اینکه [تروریست‌ها] در کدام نقطه از جهان پنهان شده باشند.»

او افزود که آمریکا به همکاری با متحدانش از جمله نیروهای دموکراتیک سوریه، نیروهای ویژه عراق، پیشمرگه‌های کرد و بیش از ۸۰ عضو ائتلاف جهانی ضدتروریسم ادامه خواهد داد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

بایدن گفت: «ما هشیار می‌مانیم. آماده می‌مانیم. عملیات دیشب که یک رهبر مهم تروریست را از جبهه نبرد حذف کرد، پیامی قاطعانه و صریح به تروریست‌های سراسر جهان است: ما دنبالتان می‌آییم و پیدایتان می‌کنیم. امروز یک بار دیگر به تلاش بی‌وقفه خود برای در امان نگه‌داشتن مردم آمریکا و تقویت امنیت متحدان و شرکایمان در دنیا ادامه می‌دهیم.»

رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین ضمن اشاره به دست داشتن قریشی در حمله مرگبار اخیر نیروهایش داعش به زندان شهر حسکه در شمال شرقی سوریه، گفت که این فرد در «نسل کشی ایزدی‌ها در شمال‌غربی عراق در سال ۲۰۱۴، نابودی کامل روستاهایشان و به اسارت گرفتن و بردگی جنسی زنان و دختران ایزدی» هم نقشی اساسی داشته است.

بایدن گفت که از زمان کشته شدن ابومصعب زرقاوی، رهبر پیشین داعش، این گروه تروریستی در خاورمیانه، آفریقا و جنوب‌آسیا علیه آمریکا و غیرنظامیان عملیات متعددی انجام داده است. او تاکید کرد که نیروهای آمریکایی دقت بی‌اندازه‌ای به کار بردند تا در عملیات اخیر به غیرنظامیان کمترین آسیب برسد و به همین دلیل، به جای حمله هوایی تصمیم گرفتند از راه زمین یورش ببرند.

او درباره نحوه این عملیات توضیح داد: «وقتی نیروهای ویژه ما به این تروریست نزدیک شدند تا او را دستگیر کنند، او در یک اقدام تروریستی بزدلانه و مذبوحانه‌ و بدون اینکه به جان دیگر ساکنان بنا و خانواده خود، کوچک‌ترین اهمیتی دهد، تصمیم گرفت طبقه سوم ساختمان را منفجر کند تا بابت جنایت‌هایی که مرتکب شده است، به قانون پاسخگو نباشد. او هم درست مثل رهبر قبلی‌ خود، چند عضو خانواده‌اش را همراه خود به کشتن داد.»