فضا هنگام تولد شما چگونه بوده است؟

تارنمای ناسا تصاویر تلسکوپ فضایی هابل در زمان تولد شما را نشان می‌دهد

 

SPACE TELESCOPE SCIENCE INSTITUTE / EUROPEAN SPACE AGENCY / AFP

ناسا ابزار جدیدی دارد تا به افراد نشان دهد در روز تولد آن‌ها فضا از نگاه تلسکوپ فضایی هابل چگونه به نظر می‌رسیده است.

وب‌سایت «تصویر نجومی روز» (The Astronomy Picture of the Day) «ای‌پی‌اودی» (APOD) که ناسا و دانشگاه فناوری میشیگان آن را ایجاد کرده‌اند، از سال ۱۹۹۵ تاکنون با کمک ماهواره [تلسکوپ] فضایی تصاویر را ثبت کرده است.

ناسا تخمین می‌زند که این وب‌سایت تنها طی ۱۷ سال از زمان آغاز، بیش از یک میلیارد عکس گردآوری کرده است.

قدرت مشاهده این تلسکوپ مثل این است که ببینیم «یک جفت کرم شب‌تاب در توکیو با واشنگتن کمتر از ۱۰ پا (۳ متر) فاصله دارند.»

این تارنما می‌گوید: «هابل ۲۴ ساعت شبانه‌روز و هفت روز هفته در حال جست‌وجو و اکتشاف در عالم است. این به معنای آن است که هر روز از سال، از جمله در روز تولد شما، شگفتی‌های جذاب کیهانی را رصد کرده است.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

افراد برای اینکه ببینند در روز تولدشان چه رویدادی رخ داده، کافی است که ماه و روز تولدشان را در کادر جست‌وجو وارد کنند. سپس تلسکوپ فضایی هابل تصویری را که در آن روز ثبت کرده است، نمایش خواهد داد.

برای مثال تلسکوپ فضایی هابل در روز ۲۵ دسامبر، تصویر کهکشان کوتوله لکه‌دار آبی و قرمز «ان‌جی‌سی ۴۲۱۴» (NGC 4214) را ثبت کرد «که با ستاره‌های جوان و ابرهای گازی می‌درخشید.»

این تصویر «از الگوهای پیچیده و تودرتو به شکل هیدروژن برانگیخته طی فرایند تولد ستارگان برداشته شده بود؛ از حفره‌هایی که بادهای ستاره‌ای با دمیدن گاز ایجاد کرده بودند و از خوشه‌های پرنور ستاره‌ای.»

تلسکوپ فضایی هابل که در سال ۱۹۹۰ به فضا پرتاب شد، به‌زودی کمک تلسکوپ فضایی جیمز وب را خواهد داشت که در کریسمس گذشته (۲۵ دسامبر ۲۰۲۱) به فضا پرتاب شد.

این ماهواره [تلسکوپ فضایی] ماه گذشته فرایند بازکردن آینه عظیم خود را آغاز کرد؛ آیینه‌ای به مراتب بزرگ‌تر از آیینه هابل و ۱۰۰ مرتبه قدرتمندتر از آن؛ به طوری که ستاره‌شناسان می‌توانند به گذشته بنگرند و مراحل ابتدایی عالم پس از بیگ‌بنگ را رصد کنند.

انسان‌های روی زمین باید تا ماه مه [اردیبهشت]، برای تماشای نخستین تصاویر منتظر بمانند و پیش‌بینی می‌شود که این تلسکوپ به مدت دو دهه عملیاتی بماند. 

© The Independent

بیشتر از علوم