هشدار دانشمندان درباره نوع جدید و جهش‌یافته کرونا

بروز تعداد کمی از جهش‌های جدید در ویروس غیرعادی نیست

جهش در پروتئین اسپایک می‌تواند بر توانایی ویروس در آلوده کردن سلول‌ها و انتشار آن تأثیر بگذارد- AFP

دانشمندان اعلام کردند که یک نوع جدید ویروس کرونا که جهش داشته است، ممکن است با فرار از سیستم دفاعی بدن، موج جدیدی از کرونا را ایجاد کند.

به نوشته گاردین، اگرچه تنها ۱۰ مورد جدید از کرونا در سه کشور با توالی‌یابی ژنومی تأیید شده است، اما این نوع باعث نگرانی جدی برخی از محققان شده است. زیرا تعدادی از جهش‌ها ممکن است به ویروس کمک کند تا از سیستم ایمنی بدن انسان فرار کند.

نوع B.۱.۱.۵۲۹ ویروس دارای ۳۲ جهش در پروتئین اسپایک است که در واقع بخشی از ویروس است که بیشتر واکسن‌ها از آن برای تقویت سیستم ایمنی در برابر کووید استفاده می‌کنند. جهش در پروتئین اسپایک می‌تواند بر توانایی ویروس در آلوده کردن سلول‌ها و انتشار آن تأثیر بگذارد، اما حمله سلول‌های ایمنی به پاتوژن را سخت‌تر می‌کند.

این نوع برای اولین بار در بوتسوانا مشاهده شد، جایی که اکنون سه مورد ردیابی شده است.  شش مورد دیگر در آفریقای جنوبی و یک مورد در هنگ کنگ و در مسافری که از آفریقای جنوبی بازمی‌گشت تأیید شده است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

دکتر تام پیکوک، ویروس شناس در امپریال کالج لندن، جزئیات نوع جدید را در یک وب‌سایت به اشتراک گذاشته است و گفته است که سرعت فوق‌العاده بالای جهش در آن می‌تواند واقعاً نگران‌کننده باشد.

دکتر میرا چاند، مدیر حوادث کووید-۱۹ در آژانس امنیت بهداشتی بریتانیا، گفت که این آژانس با همکاری نهادهای علمی در سراسر جهان، وضعیت انواع جدید ویروس کرونا را زیر نظر دارد.

از آنجایی که رخ دادن جهش در طبیعت ویروس‌ها است، بروز تعداد کمی از موارد با مجموعه‌ای از جهش‌های جدید غیرعادی نیست. هرگونه شواهدی از این دست به‌سرعت مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. بریتانیا دیگر لیست قرمزی برای اعمال محدودیت برای مسافرانی که از خارج وارد می‌شوند ندارد. افرادی که به طور کامل واکسینه نشده‌اند باید قبل از پرواز آزمایششان منفی باشد و در بدو ورود دو آزمایش پی‌سی‌آر انجام دهند. کسانی هم که به طور کامل واکسینه شده‌اند باید در عرض دو روز پس از فرود آزمایش کرونا را انجام دهند.

پروفسور فرانسوا بالو، مدیر مؤسسه ژنتیک یوسی‌ال، گفت که تعداد زیادی جهش در این نوع ظاهراً در یک انفجار انباشته شده است که نشان می‌دهد ممکن است در طی یک عفونت مزمن در فردی با سیستم ایمنی ضعیف، مانند بیماران ایدز و اچ‌آی‌وی، مبتلا شوند.

در اوایل سال جاری، پژوهش‌های تیمی از دانشگاه واریک یک توالی ویروسی در بریتانیا را ردیابی کرد که به نظر می‌رسید ترکیب مجدد نوع «آلفا» و یک نوع کمتر شناخته شده دیگر باشد. در آفریقای جنوبی نیز دو نمونه از انواعی را یافتند که «بسیار بعید به نظر می‌رسید که تنها نتیجه جهش‌های معمول و مکرر بوده باشند» و نشان می‌داد که  آن‌ها نتایج فرعی روند ترکیب مجدد بوده‌اند.  

پرفسور لارنس یانگ، ویروس‌شناس در دانشگاه واریک، می‌گوید رویدادهای ترکیب مجدد «به‌وضوح موجب نگرانی است» زیرا «این قابلیت را دارند که منبعی برای یک ابر‌گونه جدید باشند».