بایدن و عفو بوقلمون شکرگزاری، با طعم واکسن کرونا

طبق سنتی دیرپا، رئیس جمهوری آمریکا هر سال دو بوقلمون را از خورده شدن در سفره روز شکرگزاری معاف می‌دارد

بایدن، پینات باتر و جلی را از پخته شدن برای ناهار روز شکرگزاری معاف کرد - OLIVIER DOULIERY / AFP

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، جمعه به وقت واشنگتن طبق رسمی دیرین، دو بوقلمون را پیشاپیش مراسم روز شکرگزاری «عفو کرد».

در مراسمی در باغ گل رُز کاخ سفید، بایدن دو بوقلمون به نام‌های «پینات باتر» و «جلی» را که قرار بود روی میز نهار روز شکرگزاری او خورده شوند بخشید.

آقای بایدن در این مراسم سنتی طنزآلود، به گردهم آمدن خانواده‌ها پس از دوران همه‌گیری کرونا هم اشاره کرد.

او گفت: «اگر بخوایم جدی باشیم، ادامه چنین سنت‌هایی به ما یادآوری می‌کند که پایان شب سیه سپید است،  مراسم شکرگزاری امسال همین را نشان می‌دهد.»

«پس از مدتی دراز، خیلی از ما با عزیزانمان برای اولین بار دور هم جمع می‌‌شویم.»

آقای بایدن از دانشمندان و کادر بهداشت بابت تکمیل واکسن کرونا تشکر کرد.

در این مراسم خانواده‌های کارکنان کاخ سفید و فرزندانشان شرکت داشتند.

شکرگذاری که تعطیلی ملی در ایالات متحده است در ماه نوامبر جشن گرفته می‌شود. 

این مراسم سالانه به یادبود اولین شکرگزاری در آمریکا جشن گرفته می‌شود که اولین بار در سال ۱۶۱۹ در ایالت ویرجینیا و بعدتر در سال ۱۶۲۱ وقتی مهاجرانی که بعدا به «زائران» مشهور شدند، به شهر پلیموث در ایالت ماساچوست رسیدند، اتفاق افتاد و طی آن مهاجران با بومیان قبیله وامپانوگ، که مردمان بومی آن سرزمین بودند، غذای خود را شریک شدند. 

مورد دوم هم به یادبود کمکی است که زائران از بومیان آمریکایی در زمینه کشت و برداشت محصولات و سر کردن اولین زمستان سخت و سرد خود دریافت کردند و مراسم آن سال سه روز به طول انجامید. 

بعدتر، روسای جمهور ایالات متحده از جمله جورج واشنگتن، جان آدامز و جیمز مدیسون طی ریاست جمهوری خود از مردم خواستند در این روزها شکرگزار باشند. 

با این حال و در سال ۱۸۶۳، در بحبوحه جنگ داخلی کشور رئیس جمهور آبراهام لینکلن روز ملی تعطیلی شکرگزاری را رسما اعلام کرد که هر سال در ماه نوامبر از سوی مردم سراسر کشور جشن گرفته شود. 

جشن شکرگزاری چه زمانی است؟ 

شکرگزاری هر سال در چهارمین پنجشنبه ماه نوامبر جشن گرفته می‌شود. 

امسال جشن شکرگزاری در ۲۶ ماه نوامبر اتفاق می‌افتد. 

گرچه جشن شکرگزاری ریشه‌هایی مذهبی دارد، اما امروزه بیشتر به تعطیلاتی سکولار تبدیل شده است. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

اکثر آمریکایی‌ها این روز را روزی برای دورهمی و اظهار شکرگزاری خود می‌دانند که با خانواده خود غذا صرف کنند و فوتبال آمریکایی تماشا کنند. چندین تیم لیگ ملی فوتبال آمریکایی نیز در این روز بازی خواهند داشت. 

طی بعضی مراسم‌ شکرگزاری، افراد روی تکه‌ای کاغذ می‌نویسند که برای چه شکرگزارند و بعد این کاغذها را بلند برای همه می‌خوانند. 

در مدارس، کودکان با رنگ‌آمیزی تصاویر زائران، بوقلمون‌ها و کشتی «می‌فلاور»، که حامل مهاجران به سرزمین جدید بود، درباره این تعطیلی می‌آموزند. 

در این روز همچنین رژه سالانه میسیز برای روز شکرگزاری در شهر نیویورک نیز برگزار می‌شود. 

بزرگ‌ترین رژه شکرگزاری دنیا شامل بالون‌هایی عظیم و شخصیت‌های کارتونی شناور در آسمان شهر و همچنین گروه‌های موسیقی و رقاصان است. 

بعد از روز شکرگزاری، ماه خرید برای تعطیلات آغاز می‌شود و اولین رویداد تجاری این فصل «جمعه سیاه» است. 

عید شکرگزاری یکی از مهم‌ترین تعطیلات فرهنگی در کشور آمریکا است، با این حال کانادا نیز روز شکرگزاری خاص خود را دارد که دومین دوشنبه هر اکتبر است. کشور لیبریا نیز روز شکرگزاری را اولین پنجشنبه هر نوامبر جشن می‌گیرد. 

در آمریکا، بوقلمون بخش جدانشدنی روز شکرگزاری است و در بیشترخانه‌های آمریکایی بوقلمون پخته شده در فر روی میز و برای شام قرار دارد. 

سالانه حدود ۴۶ میلیون بوقلمون برای این تعطیلات کشته می‌شود، با وجود این اما هر سال یک بوقلمون از سوی رئیس جمهوری عفو و از مرگ معاف می‌شود. 

اما آمریکاییانی که گوشت نمی‌خورند یا از رژیم غذایی گیاه‌خواری پیروی می‌کنند نیز نیازی به نگرانی ندارند چرا که موارد متعددی از غذاهای گیاهی و خام‌گیاه‌خواری برای مراسم روز شکرگزاری موجود است. 

آمریکایی‌ها همچنین غذاهای محبوب دیگری نیز برای روز شکرگزاری دارند، از جمله سیب‌زمینی شیرین با پفنبات (مارشمالو)، مخلفات، سس توت سیاه (کرنبری)، نان ذرت و پاب کدو تنبل.

بیشتر از جهان