نماینده مجلس: چهل میلیون ایرانی نیازمند کمک فوری

«میزان نارضایتی مردم از شرایط اقتصادی کشور را نمی‌توان پنهان کرد»

حمیدرضا حاجی بابایی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، یکشنبه شب در یک برنامه تلویزیونی گفت که حدود ۴۰ میلیون نفر از جمعیت کشور نیاز به کمک فوری و آنی دارند. حاجی بابایی افزود: «سرمایه و درآمد کشور خوب و مناسبت است، لیکن متاسفانه این درآمد تبدیل به تولید نمی‌شود. اصلاح ساختار بودجه باید صورت بگیرد تا درآمدها واقعی و حقیقی شود و با شفاف سازی در این زمینه، مردم آن را لمس کنند. جراحی اقتصادی باید صورت بگیرد، لیکن جراحی نباید به مردم آسیب وارد کند. در این که درآمدهای کشور باید به جیب مردم برسد، کسی شک ندارد. اما نوع نگاه این است که در ابتدا وارد کارگاه شود بعد به سمت جیب مردم سرازیر شود.»

حاجی بابایی در برنامه تلویزیونی «غیرمحرمانه» با موضوع «یارانه‌های پنهان» سخن می‌گفت که بیشتر به موضوع حذف یارانه سوخت اختصاص داشت.

در همین برنامه، میثم هاشم‌خانی، تحلیلگر اقتصادی، گفت: «دولت نباید قیمتی برای انرژی مشخص کند، همچنین سهمیه مساوی از انرژی به مردم ارائه شود. منطقی است که سهمیه بنزین، گاز یا سهمیه نفت خام یا گاز خام را به مردم داده و هر فردی بتواند مازاد بر سهم خود را بگیرد یا اساسا کل آن سهم را بفروشد و عرضه و تقاضا قیمت را شکل دهد.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

او گفت که با یک ریال افزایش قیمت بنزین، گاز، گازوئیل و مانند آن موافق نیست، و افزود: «افزایش قیمت به شکلی باید صورت بگیرد که صد در صد فواید آن به جیب مردم برسد. ما جز این که مالکیت را به مردم و آن هم به طور مساوی بدهیم، نداریم.»

محمدقسیم عثمانی، رئیس عالی نظارت سازمان حسابرسی کشور، نیز در آن برنامه گفت: «ساختار اقتصادی کشور معیوب و مریض است و به انقلاب اقتصادی نیازمند هستیم. میزان نارضایتی مردم از شرایط اقتصادی کشور را نمی‌توان پنهان کرد.»

او با بیان این که درآمد مردم با درآمد سایرکشورهای دیگر و هزینه‌های زندگی همخوانی ندارد، افزود: «تا ساختار معیوب اقتصادی اصلاح نشود، اتفاق مثبت اقتصادی در کشور نخواهد افتاد.»

در بامداد ۲۴ آبان ۱۳۹۸، قیمت بنزین در ایران ناگهانی ۳۰۰ درصد افزایش یافت، و سبب برپایی تظاهرات اعتراضی سراسری در بیش از ۱۰۰ شهر ایران شد. نیروهای سپاه و بسیج و نیروی انتظامی بلافاصله وارد عمل شدند و با استفاده از اسلحه جنگی و ادوات نظامی، اعتراضات مردمی را سرکوب کردند. در جریان آن اعتراضات شماری از معترضان به دست نیروهای نظامی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران کشته شدند، و تعداد کثیری نیز بازداشت و زندانی شدند.