آخرین زندانی افغان گوانتانامو آزاد شد

هنوز ۳۹ زندانی وابسته به القاعده در گوانتانامو نگهداری می‌شوند از جمله خالد شیخ محمد، مغز متفکر حملات ۱۱ سپتامبر

 اسدالله هارون گل گفته تز کارهایی که انجام داده پشیمان است-AFP

پنتاگون امروز شنبه ۲۴ مهرماه اعلام کرد که «اسدالله هارون گل» آخرین زندانی افغان را که در زندان گوانتانامو محبوس بود، آزاد کرده است.

در حکم آزادی اسدالله هارون، ۴۰ ساله، آمده است که او گروه‌های افراطی را رهبری نمی‌کرد و از کارهایی که در گذشته انجام داده پشیمان است.

اسدالله هارون، معروف به هارون الافغانی، از ژوئن ۲۰۰۷ در گوانتانامو زندانی بود و گزارش‌های مستقلی وجود دارد که اذعان می‌کند او یکی از رهبران شبه‌نظامیان افراطی و پیام‌رسان القاعده بوده و «تروریستی خطرناک» محسوب می‌شود.

بر اساس اسناد جدید صادره از سوی هیئت بررسی گوانتانامو، اسدالله هارون گل، حکم آزادی خود را در روز ۷ اکتبر، ۱۵ مهرماه دریافت کرد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

هیئت بازبینی، درخواست آزادی وی را در سال گذشته رد کرده بود. در نوبت رسیدگی امسال به پرونده آزادی او وضعیت تغییر کرد. در حکم صادر آمده که دلیل موافقت با آزادی وی به دلیل «نقش غیررهبری وی در یک سازمان افراطی و عدم وجود مبنای ایدئولوژیک مشخص برای اقدامات گذشته» و همچنین «ابراز پشیمانی از اقدامات گذشته» بوده است.

نکته قابل توجه این است که طبق اسناد رسمی پنتاگون، هنوز ۳۹ زندانی وابسته به القاعده در گوانتانامو نگهداری می‌شوند از جمله خالد شیخ محمد، مغز متفکر حملات ۱۱ سپتامبر که به همراه ۹ نفر دیگر پرونده شان در نوبت رسیدگی است.

در دو دهه گذشته، ایالات متحده بیش از ۲۰۰ زندانی افغان را در گوانتانامو زندانی کرده بود. اکثریت قریب به اتفاق این افراد در دوران حکومت دولت پیشین افغانستان از این زندان آزاد شدند و به افغانستان بازگشتند. برخی از مشهورترین این افراد هم‌اکنون در رده‌های بالای رهبری طالبان قرار دارند.